Formalności przed podjęciem pracy dla opiekunek za granicą

Wyjazd do pracy za granicę wymaga odpowiednich przygotowań. Najważniejsze jest dopełnienie wszystkich formalności. Umowa chroni nas przed nieuczciwymi werbownikami. Tylko wtedy opiekunka ma zagwarantowane terminowe wypłaty i ubezpieczenie zdrowotne. Dowiedz się, jak zapewnić sobie szybki i bezstresowy wyjazd do pracy w opiece za granicą.

Praca dla opiekunek w Niemczech – jakie dokumenty będą potrzebne?

Każda szanująca się agencja opieki senioralnej przed wyjazdem opiekunki do pracy będzie chciała podpisać umowę. Zastanów się dwa razy, jeżeli kontaktujesz się z koordynatorem, który proponuje wyjazd już jutro i bez znajomości języka. Dopełnianie formalności na miejscu też nie wchodzi w grę. Bądź ostrożna, zawsze stawiaj na uczciwe agencje pracy z wieloletnim stażem oraz potwierdzone opiniami innych opiekunek.

Dobra agencja nie zostawi Cię samej ze wszystkimi skomplikowanymi procedurami. Z My Care Friend możesz liczyć na pomoc na każdym etapie procesu rekrutacyjnego. Warto od razu wiedzieć, jakie dokumenty przygotować. Przydadzą się one nie tylko w celu podpisania umowy, ale należy je również wziąć ze sobą w miejsce zlecenia.

  1. Referencje, certyfikaty – to dwa podstawowe sposoby na sprawdzenie doświadczenia opiekunki. Najlepiej pozyskać je z poprzednich miejsc pracy. Dodatkowe certyfikaty (np. pielęgniarskie, opiekuńcze, z pierwszej pomocy) będą wartościowe i na pewno pomogą w zdobyciu wyżej płatnego zlecenia.
  2. Dowód osobisty, prawo jazdy – wyjeżdżając do pracy w Niemczech, weź ze sobą zarówno oryginał, jak i skany (w razie zgubienia).
  3. Karta EKUZpraca dla opiekunek w Niemczech w większości przypadków wymaga wyrobienia karty EKUZ, która pozwala pokryć koszty ewentualnego leczenia za granicą.

Praca dla opiekunek osób starszych – jak wygląda rekrutacja?

Najbardziej stresującym etapem w trakcie szukania pracy opiekunki w Niemczech jest bez wątpienia rozmowa rekrutacyjna. Ma ona na celu zapoznanie się z kandydatem, poznanie jego charakteru, wartości, którymi się kieruje w życiu. Kolejną ważną częścią jest sprawdzenie kwalifikacji oraz weryfikacja języka. Większość agencji opiekunek stara się, aby ten etap przeszedł bezproblemowo i w przyjaznej atmosferze.

Pierwszym etapem będzie kontakt klienta z agencją opiekunek za pomocą rozmowy telefonicznej lub e-maila. Warto od razu wysłać swoje CV – to znacznie skróci czas oczekiwania. W czasie konwersacji dokładnie opisz swoje doświadczenie oraz preferencje odnośnie do wyjazdu. Do obowiązków koordynatora należy również przeprowadzenie weryfikacji znajomości języka niemieckiego. Możesz się spodziewać pytań o to, czym zajmowałaś się w przeszłości lub co zmotywowało cię do podjęcia pracy w opiece. Jeśli przejdziesz ten krok z rezultatem pozytywnym, koordynator zaproponuje ci ofertę pracy dostosowaną do twoich preferencji.

Praca dla opiekunek – umowa to podstawa

Praca dla opiekunek w Niemczech może kusić cię jako popularny od lat kierunek wyjazdu wielu Polaków i Polek. Struktura demograficzna tego kraju sprzyja zatrudnieniu w charakterze opiekunki seniora – społeczeństwo starzeje się w szybkim tempie, a żyjący coraz dłużej seniorzy potrzebują opieki. Niemcy nie są w stanie zaspokoić popytu i kierują wzrok w stronę swoich wschodnich sąsiadów. Z tego względu w internecie możemy znaleźć mrowie ogłoszeń o tytułach praca dla opiekunki od zaraz.

Pamiętaj, żeby nie dać się oszukać nieuczciwym werbownikom. Pomoże ci w tym wiedza o tym, co powinno się znaleźć w umowie lub kontrakcie. Jest to przede wszystkim okres zatrudnienia opiekunki, zakres obowiązków wykonywanych na zleceniu oraz wysokość wynagrodzenia. W kontrakcie powinny zostać określony również przysługujący opiekunce czas wolny.

Masz problem ze znalezieniem najlepszych ofert pracy w opiece nad osobami starszymi? Sprawdź nasze oferty pracy w Niemczech.