Jak wygląda praca w Szwajcarii?

Praca w Szwajcarii to marzenie niejednego Polaka. Obietnica wysokich zarobków, podwyższonego standardu życia oraz malowniczych krajobrazów nęci wielu. Czy rzeczywistość jest tak piękna, jak malują ją agencje pracy? Odpowiadamy na pytania, ile zarabia się w Szwajcarii oraz co warto wiedzieć przed wyjazdem.

Praca w Szwajcarii – co warto wiedzieć?

Szwajcaria to kraj, który mocno wyróżnia się na tle swoich sąsiadów. Przede wszystkim braku mu stolicy, formalnie tę funkcję spełnia Berno, ponieważ to właśnie tam ma siedzibę szwajcarski rząd. Zaskoczyć też może sposób funkcjonowania kantonów, które można przyrównać do naszych województw. Jednak na tym podobieństwo się kończy. Szwajcaria jest podzielona na 26 takich części, a każdy z nich posiada odrębną konstytucję oraz parlament lokalny (w którym zasiada od 58 do 200 posłów). Taki federalizm pozwala na rzeczywiste sprawowanie władzy przez poszczególne kantony oraz ich obywateli.

Tak obywateli, gdyż w alpejskim kraju panuje demokracja bezpośrednia. Oznacza to, że większość państwowych decyzji jest podejmowana drogą referendum. Jaki ma to wpływ na pracę w Szwajcarii? Przed wyjazdem warto zwrócić szczególną uwagę na miejsce swojego zamieszkania. Poszczególne kantony mają odrębną politykę finansową, czyli różną wysokość podatków co również wpływa na pensję.

Praca w Szwajcarii – ile można zarobić?

Ze względu na różnice w polityce finansowej poszczególnych kantonów odpowiedź na pytanie „ile zarabia się w Szwajcarii” nie jest prosta. Wszystko zależy od tego, gdzie będziemy mieszkać. Można podać uśrednione zarobki w najpopularniejszych dla Polaków zawodach. Wśród nich na podium niezmienne plasuje się opieka do osób starszych. Jest to zawód nie tylko opłacalny, ale też dający wiele satysfakcji.

My Care Friend oferuje wysokie zarobki w Szwajcarii. To jednak nie koniec korzyści płynących z podjęcia tam pracy. Pierwszą z nich jest forma zatrudnienia – opiekunka jest zatrudniona bezpośrednio u klienta, obowiązuję ją kontrakt, który można przyrównać do polskiej umowy o pracę. Wszystko przebiega w sposób legalny, więc można liczyć na emeryturę i ubezpieczenie zdrowotne.

Osoby lubiące eksplorować nieznane zakątki miejsca, w którym obecnie mieszkają, świetnie odnajdą się w zawodzie opiekunki w Szwajcarii. Obowiązuje tam sześciodniowy czas pracy, wolne 24 godziny można spędzić aktywnie na zboczach alpejskich wzgórz.

Jak znaleźć pracę w Szwajcarii?

Jak znaleźć pracę w Szwajcarii” to pytanie spędza sen z powiek Polakom, którzy od dawna marzą, aby mieszkać i pracować w tym malowniczym kraju. Trzeba zaznaczyć, że Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej tudzież strefy Schengen. W referendum z 1992 r. Szwajcarzy zdecydowali o nieprzystąpieniu do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Współpraca między alpejskim krajem a UE przebiega na zasadzie dwustronnych traktatów, które regulują kwestie dostępności rynku oraz przepływu towarów, usług oraz ludzi.

Przepisy są dość zawiłe, a praca w Szwajcarii dla Polaków wymaga pozwoleń. Dlatego najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalnej agencji, która kompleksowo zorganizuje wyjazd i zajmie się wszystkimi formalnościami.