Różnice kulturowe Polska – Austria

Wyjazd do pracy za granicę wiąże się z przede wszystkim z koniecznością opuszczenia swojego stałego miejsca zamieszkania oraz długiej rozłąki z rodziną. Tęsknota za domem to nie jedyna trudność, jaką napotkamy na swojej drodze po przeprowadzce do Austrii. Mimo że nasze kraje nie są oddalone od siebie o tysiące kilometrów, musimy liczyć się z lekkim szokiem kulturowym. Opiekunka zmienia przecież nie tylko adres, ale również dotychczasowe przyzwyczajenia i nawyki.

Aby uniknąć stresu związanego z tymi zmianami, warto już przed wyjazdem do pracy w opiece zapoznać się z podstawowymi różnicami kulturowymi między Austrią a Polską.

Austria – życie codziennie

Jako pierwsze na tapet weźmiemy różnice w życiu codziennym między Austrią a Polską. Jeżeli chcemy zrobić zakupy w niedzielę, nie uda nam się to, duże sklepy spożywcze i centra handlowe są zamknięte. Kiedyś wywołałoby to grymas niedowierzania na twarzy Polaków, jednak obecnie nadwiślański rząd poszedł w ślady naszych sąsiadów i również wprowadził niehandlowy siódmy dzień tygodnia.

Jak już udamy się do sklepu, możemy być zaskoczeni liczbą oraz różnorodnością produktów ekologicznych. Austria jest europejskim liderem w zakresie rolnictwa przyjaznego środowisku. Szeroko dostępne produkty są przystępne cenowo, wysokie jakościowo i często wybierane przez Austriaków. Zwracają oni szczególną uwagę na to, czy dany artykuł został wyprodukowany w ich kraju.

Jeżeli chodzi o segregację oraz recykling, Austria również ma się czym pochwalić. Przetwarza najwięcej odpadów w Europie zaraz za Niemcami. Odpowiedzialne podejście do ochrony środowiska widać również w domach, niemal każdy Austriak posiada osobne kosze na papier, plastik, aluminium, szkło oraz odpady biodegradowalne. Jako opiekunka osoby starszej w Austrii należy zapoznać się z oznaczeniami i respektować ten zwyczaj. Niech nas nie zaskoczy obecność maszyny do skupu plastikowych butelek w sklepie. Kupując Coca-Colę, Fantę czy inny napój gazowany, zostanie naliczona na niego kaucja, która można odebrać po oddaniu pustej butelki.

Austriacy nie lubią afiszować się swoim statusem materialnym. W internecie znajdziemy wiele zdjęć austriackiego prezydenta podróżującego do biura komunikacją miejską. Dyrektorzy prestiżowych klinik oraz bankowcy wybierają rower zamiast ekskluzywnego samochodu. Sprawa ma się nieco inaczej ze zdobytymi tytułami naukowymi, używa się ich nawet w codziennej rozmowie z nowopoznanym znajomym.

Austria Niemcy różnice

Większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, co różni Austrię i Niemcy. Oba kraje wywodzą się z germańskiego kręgu kulturowego, jednak charakteryzuje je sporo rozbieżności. Językiem urzędowym kraju alpejskiego jest oczywiście Hochdeutsch, czyli standardowy niemiecki, którego w szkole uczą się dzieci. Jednak w komunikacji potocznej i codziennej dominują rozmaite dialekty. Większość osób twierdzi, że ze względu na dawne wpływy węgierskie, austriacka odmiana niemieckiego jest o wiele bardziej melodyjna dla ucha. Wyjeżdżając do Austrii, warto dodać do swojego słownika pozdrowienie „Grüß Gott!”.

Powszechnie wiadomo, że Niemcy są fanami porządku oraz wysokiego sformalizowania języka i zachowania w strefie publicznej. Przeciwnicy takiego wzorca mogą w Austrii odetchnąć z ulgą – tam dominuje swoboda i spontaniczność. Osoby mieszkające w alpejskim kraju są życzliwe i o wiele chętniej wchodzą w interakcje z nieznajomymi.

Różnice odnotujemy również w warunkach pracy w opiece osoby starszej. W Niemczech niektóre opiekunki pracują na umowie zleceniu, bez naliczania lat do emerytury. Austria oferuje założenie GEWERBE, które jest formą legalnego samozatrudnienia. Odzwierciedlone jest to również w wysokości płacy, w mniejszym kraju zarobimy średnio o 3 tysiące miesięcznie więcej.

Austria – tradycje i obyczaje

Nie sposób opisać wszystkich ciekawych austriackich tradycji, które bardzo różnią się od polskich. Oto trzy z nich:

  • Maistrich (kreska majowa) – ten sympatyczny zwyczaj wywodzi się z Dolnej Austrii. Polega na połączeniu domów dwóch osób mających się ku sobie za pomocą kreski narysowanej na asfalcie. Wystarczy przyczepić dziurawy kubeł z farbą do samochodu i ruszyć w kierunku domu swojej wybranki serca.
  • Maibaum (drzewko majowe) – ma symbolizować płodność i dobrobyt. Jest to zazwyczaj odpowiednio przystrojona (podwiesza się na niej kiełbasę, słodycze i wino) jodła lub świerk, która staje w wiosce w maju. Wokół Maibaum odbywa się festyn z tańcami, grami oraz muzyką.
  • Ratschen (klekotka) – lokalny tradycyjny sposób obwieszczenia Triduum Paschalnego. Na ulicę wychodzą dzieci z Ratchen, czyli przystrojoną deseczką, która dzięki prostemu mechanizmowi wydaje klekoczący dźwięk. Dla najmłodszych jest to okazja do zebrania jajek i słodyczy.