Największe miasta w Austrii

Austria często kojarzy nam się tylko z jednym miastem – Wiedniem. Okazuje się, że to leżące w środkowo-południowej części kontynentu europejskiego państwo ma o wiele więcej do zaoferowania. Poznaj największe miasta w Austrii.

Miasta w Austrii – Wiedeń

Wiedeń to kierunek wczasowy ludzi z całego świata. Jeżeli komuś zależy na imponującej ofercie kulturowej, zabytkach pamiętających panowanie cesarza Franciszka Józefa oraz zdumiewającej ilości terenów zielonych – powinien udać się właśnie do stolicy Austrii. Wiele rankingów ocenia Wiedeń jako miasto o najwyższej jakości życia na świecie. Jest to jedyne miasto, które może się pochwalić taką ilością terenów zielonych. Możemy tam odpocząć nie tylko w jednym z licznych parków, ale udać się do Lasu Wiedeńskiego – dużego na 1350 km2 rezerwatu biosfery.

W historyczne stare miasto (wpisane w całości na listę światowego dziedzictwa UNESCO) czeka na nas starówka z majestatycznymi XIX-wiecznymi kamienicami. Oprócz tego w stolicy Austrii możemy zwiedzać gotycką Katedrę św. Szczepana uznawaną za symbol Wiednia. Warto zwrócić szczególną uwagę na 140-metrowe wieżyczki oraz kolorowe geometryczne wzory na dachu budynku.

Miłośnik pałaców również znajdzie w Wiedniu coś dla siebie. Pałac Schönbrunn, czyli letnia rezydencja Habsburgów, barokowy Hofburg to obecnie siedziba i miejsce pracy prezydenta Austrii oraz olbrzymi kompleks pałacowy zwany Belweder.

W przerwach na zwiedzanie warto udać się do jednej ze słynnych wiedeńskich kawiarni – Central”, „Griensteidl” czy „Landtmann”. Obowiązkową pozycją do spróbowania jest słynny tort Sachera.

Miasta w Austrii – Graz

Historia Grazu – miasta położonego w południowo-wschodniej części kraju – sięga czasów starożytnego Rzymu. Nad centrum miasta góruje zalesione zamkowe wzgórze z wieżą zegarową i ścieżkami spacerowymi. Możesz odwiedzić Landeszeughaus, czyli arsenał a zarazem muzeum broni lub Zamek Eggenberg wraz z jego rozległymi terenami zielonymi. Ratusz również ucieszy oko wielu, ponieważ jego renesansowy dziedziniec przywodzi na myśl włoskie pałace. Z historią miasta zapoznasz się z Muzeum Miasta Graz, które dokumentuje jego rozwój przy pomocy ciekawych eksponatów oraz interaktywnej ekspozycji.

Jeśli preferujesz architekturę współczesną, z pewnością zainteresuje cię Kunsthaus Graz. Ten futurystyczny niebieski „bąbel” w mistrzowski sposób wkomponowano w neo-klasycystyczne fasady kamienic. Budynek powstał w roku 2003, mieści galerię sztuki i od razu zyskał miano symbolu miasta Graz. Kolejną wpasowaną w pejzaż miasta perełką nowoczesności jest wyspa na rzece Mura, czyli łącząca dwa brzegi owalna konstrukcja. Warto odwiedzić ją po zmroku, gdyż zostaje rozświetlona tysiącem kolorowych świateł.

Miasta w Austrii – Linz

Linz to austriacka kolebka przemysłu industrialnego, prężnie działa tam huta żelaza, przemysł maszynowy oraz chemiczny. Oprócz tego jest również ważnym punktem na kulturalnej mapie Austrii. Do najsłynniejszych zabytków można zaliczyć Starą Katedrę z XVIII wieku, Nową Katedrę noszącą miano największego kościoła w Austrii oraz Kościół św. Marcina, czyli najstarszy w pełni zachowany austriacki kościół. Niewątpliwą atrakcją Linzu jest linia górska Pöstlingbergbahn – najbardziej stroma kolei adhezyjna na świecie. Prowadzi ona na 539-metrowe wzniesienie Pöstlingberg nad którym góruje bazylika.

Osoby lubiące spędzać wolny czas w muzeum mają do wyboru wiele opcji. Lentos Kunstmuseum mieści w swoich zbiorach prace artystów współczesnych XX i XXI wieku. Położone jest na południowym brzegu Dunaju. Na imponującej powierzchni równej 6500 m2 zwiedzający mogą dotykać i eksperymentować z instalacjami interaktywnymi.

Ars Electronica Center przypadnie do gustu nawet sceptykom. To muzeum nosi miano centrum sztuki elektronicznej i stawia na empiryczny sposób poznania związku pomiędzy sztuką, technologią oraz społeczeństwem. Elewacja budynku to spektakularny w całości rozświetlony szklany sześcian. Mieszcząca się na parterze Trójwymiarowa Jaskinia Wirtualnej Rzeczywistości zrobi wrażenie na każdym turyście.

Miasta w Austrii – Salzburg

Salzburg to jedno z najbardziej malowniczo położonych miast Austrii. Bliskość Alp oraz rzeki Salzach sprawia, że oglądanie panoramy Salzburga wraz z jej licznymi twierdzami, zamkami oraz pałacami nigdy się nie nudzi. Najsłynniejszy zabytek to bez wątpienia twierdza Hohensalzburg, wybudowana 900 lat temu twierdza teraz pełni głównie funkcję centrum kulturowego. W swoich muzach mieści Muzeum Twierdzy, Muzeum Pułku Piechoty Arcyksięcia Rainera oraz Muzeum Marionetek.

Architektura całego starego miasta jest utrzymana w stylu barokowym. Naprawdę warto przejść się historycznym centrum Salzburga, aby podziwiać liczne kościoły – kościół franciszkanów, Kościół Uniwersytecki, Klasztor św. Piotra oraz pałac arcybiskupów Salzburga.  Jako miejsce narodzin wielkiego kompozytora Wolfganga Amadeusza Mozarta znajdziemy tutaj jego pomnik oraz dom rodzinny Mozartów.

Wycieczkę do Salzburga warto zaplanować na przełomie lipca i sierpnia. Właśnie wtedy odbywa się tam światowej sławy Salzburger Festspiele, czyli festiwal muzyki i teatru. W ciągu pięciu tygodni można oglądać rozmaite koncerty muzyki klasycznej oraz opery.

Miasta w Austrii – Innsbruck

Innsbruck to austriacka perła Alp. Miasto jest położone w dolinie, wśród wysokich górskich szczytów. Innsbruck dwukrotnie był organizatorem Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Nic więc dziwnego, że oferuje wiele sportowych atrakcji – narty, snowboard czy łyżwiarstwo to tylko niektóre z nich. Wokół miasta znajduje się wiele dostosowanych szlaków. Zieleń to kolejny atut tego miasta w Austrii, szczególnie polecany jest alpejski park Karwendel.

Do listy zabytków wartych zobaczenia należy dodać: Zamek Ambras w jego bogatymi zbiorami, kościół dworski, zamek cesarski Hofburg jeden z trzech najważniejszych kulturalnych budowli Austrii.