Opieka seniora

Opieka seniora – 4 zadania opiekuna

Zakres obowiązków w opiece seniora różni się w zależności od stanu zdrowia. Ilość oraz rodzaj wykonywanych czynności powinny być określone przed podpisaniem umowy przez kandydata. Czego możemy się spodziewać, wyjeżdżając do pracy w Austrii jako opieka do seniora?

Opieka do seniora – obalamy mity

Na przestrzeni lat wokół pracy opiekunki osób starszych narosło wiele wątpliwości i fałszywych informacji, szczególnie w kontekście zakresu codziennych obowiązków. Jednym z mitów jest przeświadczenie, że opieka seniora to praca przez 24 godziny dziennie. Opiekunka osoby starszej w Austrii zamieszkuje z podopieczną podczas zlecenia, ale nie oznacza to dyspozycyjności przez całą dobę. Czas wolny oraz przerwy powinny być zawsze określone w umowie.

Wiele wątpliwości wzbudza również wymagane wykształcenie. Do wykonywania zawodu opiekunki seniora niepotrzebne są studia pielęgniarskie, choć w oczach rekrutera to wielki atut. Aby dobrze zajmować się podopiecznym, musimy znać zasady pierwszej pomocy oraz bezpiecznego transferu pacjenta. Opiekunka nie może wykonywać wkłuć czy podawać leków.

Błędnym założeniem jest również to, że praca w opiece to zajęcie tylko dla kobiet. Stanowią one przeważająca większość osób wyjeżdżających na kontrakty do Austrii, jednak mężczyźni równie świetnie radzą się w tym zawodzie. Panowie szczególnie dobrze odnajdują się przy podopiecznych, którzy wymagają transferowania. Rodzina seniora chętniej wybiera dla swojego taty czy dziadka opiekuna – podopieczny czuje się swobodniej podczas wykonywania rozmaitych czynności higienicznych.

opieka Austria

Opieka Austria – dotrzymywanie towarzystwa

Obowiązki opiekuna osoby starszej można podzielić na 4 podstawowe kategorie. Pierwsza z nich to dotrzymywanie towarzystwa. Przez wiele osób jest uważana za najważniejsze zadanie podczas opieki nad seniorem. W późniejszych latach życia naszym najczęstszym towarzyszem jest samotność. Następuje wiele negatywnych zmian – śmierć małżonka czy przewlekła choroba to tylko niektóre z nich. Starsze osoby są samotne, a jednorazowe wizyty rodziny nie są ich w stanie podtrzymać na duchu.

Opiekunka, która mieszka w domu podopiecznego i przebywa z nim niemal cały czas, będzie stanowić nieocenione źródło wsparcia. Rozmowa o jego latach młodzieńczych, czytanie ulubionych książek czy słuchanie muzyki to tylko niektóre sposoby na spędzanie czasu z seniorem. Dzięki temu wprowadzamy pozytywną zmianę w życiu samotnego, schorowanego człowieka.

opieka do seniora

Opieka seniora – higiena osobista

W zależności od stanu osoby starszej do zadań opiekuna będzie należeć pomoc z higieną osobistą. W starszym wieku zdrowie często uniemożliwia wykonanie nawet podstawowych czynności. W efekcie ta sfera jest zaniedbywana, co może prowadzić do poważnych chorób i komplikacji. Jeśli senior jest mobilny, warto mu przypominać o regularnych kąpielach. Dobrym pomysłem jest również zamontowanie pomocniczych uchwytów lub prysznicowego krzesełka. Takie gadżety zwiększają bezpieczeństwo i pomagają podopiecznemu pozostać samodzielnym i niezależnym.

Niekiedy stan pacjenta nie pozwala na samodzielne dbanie o higienę. Opiekunka osób starszych pomaga wtedy przy kąpieli, toalecie czy ubieraniu. Inne zadania w pracy w Austrii obejmują pomoc w przemieszczaniu się, opieka nad zwierzęciem domowym czy podwożenie osoby starszej do lekarza.

Praca w opiece seniora – prowadzenie domu

Obowiązki opiekuna osób starszych związane z utrzymaniem czystości zawsze wzbudzają kontrowersje. Wszystkie czynności muszą być dokładnie opisane w kontrakcie. Należy pamiętać, że nasza praca polega przede wszystkim na pomocy oraz wsparciu osoby starszej w codziennych czynnościach. Niemniej jednak utrzymywanie porządku w pomieszczeniach, w których najczęściej przebywa senior, należy do obowiązków opiekunki.

Jednym z zadań jest również przygotowywanie posiłków i pomoc seniorowi w utrzymaniu prawidłowej diety. Osoby w podeszłym wieku muszą zwracać szczególną uwagę na to, jak wyglądają ich posiłki. Odpowiednio dobrana dieta często pomaga w leczeniu wielu schorzeń, obniża ciśnienie czy walczy z cukrzycą. Dowiedz się, jak powinna wyglądać dieta osób starszych.

opieka seniora praca

Opieka do seniora – aktywizacja osoby starszej

Odejście na emeryturę to duża zmiana w życiu każdego człowieka. Jednak ten czas nie musi (a nawet nie powinien) wiązać się z nudą rutyną i ogólną stagnacją. Utrzymanie aktywności fizycznej i umysłowej jest niezwykle ważne nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale również psychicznego seniora. Zajmując się osobą starszą w Austrii, należy pamiętać, aby zachęcać seniora do rozmaitych aktywności.

Do zadań opiekunki w Austrii należy organizacja czasu wolnego osoby starszej. Warto pójść za znanym porzekadłem „w zdrowym ciele, zdrowy duch” i postawić na lekki wysiłek fizyczny, dostosowany do stanu zdrowia podopiecznego. Codzienne spacery poprawiają wydolność krążeniowo-oddechową, tym samym zapobiegając chorobom serca. Oprócz tego można zdecydować się na ćwiczenia lub prace w ogródku.

Do innych form spędzania czasu wolnego z seniorem należy gimnastyka umysłu – czyli wszelkiego rodzaju łamigłówki (puzzle, krzyżówki, sudoku, gra w karty). Można również pobudzić kreatywność malując, robiąc kolaże ze starych gazet lub słuchając ulubionej muzyki podopiecznego.