Opieka za granicą

Pierwszy wyjazd do pracy w opiece w Niemczech. Jak się przygotować?

Wszystko, co robimy po raz pierwszy, budzi niepewność. Podobnie jest z pierwszym wyjazdem do pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech. Podróż w nowe miejsce, nieznani ludzie, otoczenie i odległość od najbliższych to czynniki, które potęgują zdenerwowanie. Na szczęście do wyprawy w celach zawodowych można się odpowiednio przygotować, a wtedy nasz wyjazd będzie nie tylko doskonale zorganizowany, ale również spokojniejszy.

Czy praca w opiece jest dla Ciebie?

Przed wyjazdem zastanów się, dlaczego chcesz podjąć zatrudnienie jako opiekunka za granicą? Może to kolejne wyzwanie na Twojej liście? Może potrzebujesz zdobyć doświadczenie lub chcesz zarabiać więcej pieniędzy? Zastanów się również, czy to praca dla Ciebie. Opiekun osoby starszej musi być sympatyczny, cierpliwy, wyrozumiały, zdolny do szybkiej adaptacji oraz łatwo nawiązujący nowe relacje. Praca związana jest nie tylko z opieką nad starszą osobą, ale również z wysiłkiem fizycznym i psychicznym. To niesamowita szansa na poznanie kultury, języka i ciekawych osób oraz wyższe zarobki, ale również wyzwanie. Czy jesteś na nie gotowa?

Ważne, aby przed pierwszym wyjazdem odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytania. Tylko wtedy wyjedziemy z pozytywnym nastawieniem i przekonaniem, że wszystko się uda. Rzeczywiście tak będzie! To europejski kraj na bardzo wysokim poziomie, w którym coraz chętniej pracuje wielu Polaków. Przygotowanie do wyjazdu rozpocznij w swojej głowie.

Opieka nad osobą starszą

Wyjazd do pracy opiekunki w Niemczech – samodzielnie lub z agencją

Pierwszy wyjazd związany jest z brakiem doświadczenia i koniecznością wyboru między pracą podjętą na własną rękę, a z agencją dla opiekunek. To od tego, jaką podejmiemy decyzję, będzie zależał przebieg dalszego przygotowania do wyjazdu.

Zatrudnienie przez agencję ma wiele zalet. Bierzemy udział w rekrutacji, w której uwzględniane są nie tylko nasze kompetencje, ale również oczekiwania klienta. Mamy pewność, że trafimy do osoby, do której jesteśmy idealnie dopasowani.  To firma podejmuje z nami współpracę, załatwiając wszystkie, najważniejsze sprawy:

  • podpisanie umowy i legalne zatrudnienie,
  • ubezpieczenie zdrowotne,
  • negocjacja wynagrodzenia,
  • składki ZUS,
  • zaświadczenie EKUZ,
  • organizacja wyjazdu,
  • opłacenie noclegu i wyżywienia.

Wyjazd do pracy za granicą z agencją opiekunek

Wyjeżdżając do pracy w opiece po raz pierwszy, spytaj o wszystkie możliwości i warunki zatrudnienia. Dokładnie przeczytaj umowę i na bieżąco rozwiewaj swoje wątpliwości, jeśli takie powstaną. W umowie określone są Twoje obowiązki. Warto się z nimi zapoznać, aby już przed wyjazdem wiedzieć, co Cię czeka. Agencje często proponują pracę w opiece w sprawdzonych miejscach, wcześniejszy kontakt ze zmienniczką oraz wsparcie telefoniczne o każdej porze.

Jeżeli wyjazdem zajmujemy się samodzielnie, musisz zadbać o wszystkie powyższe sprawy jeszcze przed podróżą. Najlepiej sporządź listę zadań do wykonania, aby o niczym nie zapomnieć i odbyć wyjazd do pracy opiekunki w Niemczech ze spokojną głową.

Walizka opiekunki osób starszych, czyli co ze sobą zabrać?

Przed wyjazdem spakuj do walizki wszystko, co najpotrzebniejsze. Najistotniejsze są ważne dokumenty – bilet na transport, dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, karta debetowa, umowa podpisana z agencją, czy też zaświadczenie upoważniające do korzystania z opieki lekarskiej. Nie zapomnij o pieniądzach ukrytych na karcie lub niewidocznym, bezpiecznym miejscu Twojej torby.

Ubrania dostosowane do pory roku i kosmetyki znajdą się w każdej walizce. Może masz swój ulubiony kubek, z którego kawa smakuje najlepiej? Nie zapomnij o nim. Dowiedz się również, co zagwarantuje Ci właściciel, aby w Niemczech nie kupować np. suszarki.

Nie zapomnij o zeszycie na najważniejsze notatki oraz słowniku języka niemieckiego – może się przydać. Niezwykle ważny jest notes z najważniejszymi numerami i adresami dla opiekunki.  Numery alarmowe, adres polskiej ambasady, czy najbliższej apteki przyśpieszą działania w razie potrzeby.

Co spakować do Niemiec

Wyjazd za granicę jako opiekun osoby starszej to nie tylko praca, ale również czas wolny.  Ulubione książki? Komputer? Zestaw do malowania? Zadbaj o przedmioty, które umilą pracę w opiece. Na pewno istnieją również rzeczy, bez których nie wyobrażasz sobie pracy za granicą (np. komórka, aparat, ładowarki). Zastanów się dłużej, aby o niczym nie zapomnieć.

Poinformuj bliskich o swoich planach

Niezależnie, dokąd wyjeżdżamy, warto poinformować rodzinę i znajomych o miejscu tymczasowego zameldowania. Bieżące informacje z pobytu uspokoją bliskich. Natomiast stały kontakt pozwoli Ci czuć ciepło najważniejszych osób nawet na odległość.

Jeśli boisz się pierwszego kontaktu z podopiecznym, przygotuj sobie kilka zdań odpowiadających na pytania: co lubisz robić? jak minęła podróż? To z pewnością ułatwi Ci przełamanie pierwszych lodów. Opiekunka osób starszych w Niemczech to nie zatrudnienie na końcu świata. Wystarczy jeden autobus, aby wrócić. Zdecydowanie nie masz się czym martwić! Pozytywne nastawienie to podstawa w czasie przygotowania do wyjazdu, a podczas pobytu Twoje zaangażowanie na pewno zostanie docenione przez seniora.