Miasto w Niemczech

Różnice kulturowe Polska – Niemcy

Wyjeżdżając do pracy jako opiekunka w kierunku Niemiec, nie pokonujemy wielu kilometrów. Jednak po drugiej stronie zachodniej granicy dużo rzeczy może nas zaskoczyć. To różnice kulturowe, które wynikają z pochodzenia. Podejmując zatrudnienie w innym kraju, warto poznać np. tradycje niemieckie, aby nie popełnić żadnych pomyłek. Zrozumienie różnic umożliwia kulturalne zachowanie, wzbudza pozytywne emocje wśród niemieckiej społeczności i szacunek opiekuna do odmiennych zwyczajów.

Zwyczaje niemieckie, które różnią się od polskich

Niemcy to kraj niezwykle zróżnicowany. Mieszkańcy różnych landów wyróżniają się często odmiennymi zwyczajami i cechami. Co wyróżnia niemiecką kulturę od polskiej?

Niemieckie społeczeństwo bardzo dba o zdrowie i ogólną kondycję psychiczną oraz fizyczną. Zainteresowanie sportem wśród osób młodych, nikogo już nie dziwi. W Niemczech opieka medyczna jest na bardzo wysokim poziomie. Troska o zdrowie to podstawa, która umożliwia długie i szczęśliwe życie. Emeryci w Niemczech posiadają dużo wolnego czasu i możliwości finansowe do częstych podróży.

Praca za granicą

W kulturze niemieckiej nie ma miejsca na zmiany. Liczą się zasady, stanowczość, obowiązki i punktualność. Niemcy uważają, że lepiej być przed czasem niż po, a spóźnienie traktują jako brak szacunku. To kraj, w którym przepisy zdecydowanie nie są po to, aby je łamać. Kary to naturalna konsekwencja wykroczeń, które nie sposób ominąć. Mimo wszystko to państwo, w którym nie brakuje dobrej zabawy, a szczególnie w większym gronie przy: muzyce, piwie, winie oraz kalorycznych przekąskach.

Niemcy to naród bardzo szczery. Tutaj liczy się bezpośrednia krytyka i stawianie spraw jasno. Każdy zna oczekiwania danej relacji. To naród odważny, w którym własne zdanie to coś normalnego. Polskie żarty na pierwszym spotkaniu? Zdaniem niemieckiego społeczeństwa na dowcipy można pozwolić sobie, ale w najbliższym gronie.

Nasi zachodni sąsiedzi to tolerancyjny naród szczególnie dla innych kultur, religii czy odmienności seksualnej. Na zakładanie rodziny nie decyduje się wielu młodych ludzi, dzieci szybko idą do przedszkola i równie pośpiesznie wyprowadzają się z domu, gdy tylko jest taka możliwość. Seniorami rzadko opiekują się bliscy.

Scrabble: słowo kultura

Co jeszcze może zaskoczyć Polaka w Niemczech?

Zapewne niemieckich tradycji i obyczajów, których nie znają Polacy jest znacznie więcej. Podpowiadamy, jakie jeszcze występują różnice kulturowe Polska-Niemcy:

  • problem z niedzielnymi zakupami –W Niemczech najczęściej obowiązuje zakaz handlu w weekendy i święta, a od poniedziałku do piątku sklepy czynne są do godziny 20:00.
  • życzenia urodzinowe – w Niemczech nie składa się życzeń urodzinowych wcześniej, ponieważ podobno przynoszą pecha.
  • odpowiedni plan – Polacy lubią podejmować spontaniczne decyzje w porównaniu do społeczności niemieckiej. Tutaj wszystko musi być zaplanowane.
  • porządek i niezmienność – opiekunki w Niemczech zauważają, że w domach seniorów wszystko ma swoje miejsce. Starsze osoby nie lubią zmian.
  • niemiecka lodówka – zazwyczaj jest pusta, a nie pełna w porównaniu do polskiej. Niemcy preferują spożywanie posiłku poza mieszkaniem.
  • podawanie ręki – zwyczajem niemieckim jest mocne i zdecydowane podanie ręki zarówno na przywitanie, jak i pożegnanie. Liczy się również kontakt wzrokowy.
  • napiwki – jeśli zamawiamy drinki, rachunek zazwyczaj zostaje zaokrąglony, dlatego nie zostawiamy dodatkowych napiwków w barach. Nie w każdym miejscu zapłacimy również kartą.

Panorama miasta niemieckiego

Święta niemieckie, o których warto pamiętać

W Niemczech niemal 80% młodych ludzi deklaruje, że mogłoby żyć bez wiary. Tendencje malejącej liczby osób przywiązanych do jakiejkolwiek religii widać w kościołach. Ławki często pozostają puste, a obiekty religijne są zamykane lub przeznaczone do innych celów. W Niemczech święta takie jak Nowy Rok, Boże Narodzenie, Święto Pracy obchodzone są tego samego dnia, co w Polsce. Jednak większość społeczeństwa zamienia obrzędy religijne na wyłącznie doskonałą okazję do spotkań.

Zwyczaje niemieckie nie uwzględniają obchodzenia imienin (wyjątek to Bawaria). Za to w tym kraju nie odbędą się żadne urodziny bez cudownego tortu i wina musującego lub szampana. Prezenty zazwyczaj są skromne i symboliczne. Jubilatów świętujących okrągłe rocznice bardzo często odwiedzają ważni goście np. burmistrz. Natomiast imprezy rodzinne często organizowane są poza domem. Zdaniem wielu Niemców rodzinne spotkanie to nie jest okazja na huczne przyjęcia, wystarczy kawa i ciasto.

Wyjazd do pracy za granicę to zawsze zetknięcie z różnicami wynikającymi z tradycji i kultury. Zachęca się, aby przed podjęciem pracy zapoznać się ze zwyczajami, aby uniknąć stresujących sytuacji i poczuć się pewniej w nowym otoczeniu.