Opiekunka pomaga seniorowi w kuchni

Wiek w zawodzie opiekuna osoby starszej. Czy ma znaczenie?

Pracy dla opiekunek w Niemczech z roku na rok przybywa. Polki coraz częściej rozważają wyjazd za granicę w celach zatrudnienia jako opiekunki dla seniora. Kuszą nie tylko zdecydowanie lepsze zarobki niż w kraju, ale również możliwość stałego rozwoju i podszlifowania języka oraz perspektywa bycia niezwykle potrzebnym dla drugiego człowieka.

Agencje dla opiekunek nie oferują zatrudnienia każdemu. Liczy się nie tylko doświadczenie, wiedza, możliwości, ale również wiek. W niektórych miejscach zatrudniona osoba podejmująca opiekę nad seniorem musi mieć od 25-60 lat. Czy wiek ma znaczenie w pracy jako opiekun osoby starszej?

Praca dla opiekunek w Niemczech dla kogo?

Należy wspomnieć, że nie każdy może zostać opiekunką w Niemczech. To praca, która wymaga pewnych cech osobowości. Aby zrozumieć drugiego człowieka, należy być osobą wrażliwą i łatwo nawiązującą kontakty. Spełniająca się osoba pełniąca pieczęć nad seniorem jest cierpliwa i pozytywnie nastawiona do nowych wyzwań. Idealna opiekunka? Uśmiechnięta, opanowana, zrównoważona, pomocna, a przy okazji kreatywna.  Co ważne, to człowiek, który szybko przystosowuje się do nowych warunków i szanuje przyzwyczajenia innych.

Opiekunka powinna być pracowita i posiadać pewne umiejętności: sprzątanie, gotowanie, czy też prasowanie.  Nie może być leniwa. Nie bez znaczenia jest również zdolność do porozumienia w języku obcym, a także ukończenie kursu pierwszej pomocy (w większości miejscach warunek konieczny do podjęcia zatrudnienia).

Senior z młodą opiekunką

Siły fizyczne i psychiczne człowieka – praca opiekunki

Zawód opiekunki dla osoby starszej to ciężka praca. Wymaga dużo sił. Nie tylko tych fizycznych, ale również psychicznych. Opiekunka codziennie wykonuje czynności domowe np. sprząta, robi zakupy, gotuje obiad oraz pomaga seniorowi (podczas toalety, nierzadko dźwiga, aby wesprzeć w zmianie pozycji).

Opiekunka musi mieć mocny charakter. Na jej barkach spoczywają nie tylko własne problemy, ale również podopiecznego. Ponadto w nowym miejscu jest zazwyczaj sama, z dala od domu rodzinnego. Tęsknota często sprawia, że nie potrafi wykonywać obowiązków z zaangażowaniem i pasją.

Zalety i wady młodych osób w roli opiekuna seniora

Każdy wiek rządzi się swoimi prawami. Opiekunką dla osoby starszej w Polsce może zostać już osoba w wieku 16 lat. Jednak podczas wyjazdu za granicę głównym warunkiem jest ukończenie 18-nastego roku życia. Statystyki wykazują, że najczęściej – najmłodsze opiekunki dla osób starszych w Niemczech mają 25 lat.

Za młodymi ludźmi w pracy nad seniorami przemawia wiele argumentów. Najważniejszym jest sprawność. Młody człowiek jest silny i nie ma problemów w codziennej pomocy starszej, schorowanej osobie. Nie bez znaczenia jest również umiejętność posługiwania się językiem obcym. Obowiązkowa nauka angielskiego, czy też niemieckiego w szkole umożliwia sprawną komunikację.  Młodszy to najczęściej energiczny i uśmiechnięty.

Jednak istnieją również argumenty przeciwko zatrudnianiu młodych osób. Wielu rekruterów sądzi, że nie zawsze wiedzą, czego do końca chcą. Często i szybko zmieniają pracę, gdy pojawiają się problemy.  Zdarza się, że wykazują się dużą niedojrzałością – wbrew pozorom szybko się męczą, są roztargnione i niezorganizowane. Ponadto problemem może być również różnica pokoleniowa. Dla seniora za młoda osoba może oznaczać opiekuna niedoświadczonego, którego nie warto słuchać.

opiekunka z podopiecznym pracują w ogrodzie

Dojrzała kobieta może zostać opiekunką!

W My Care Friend nie wyklucza się nikogo, a szczególnie kobiet na emeryturze. Chociaż mówi się, że wiele osób po 65 roku traci siły, to każda kandydatura w przypadku zatrudnienia jako opiekunka, rozpatrywana jest indywidualnie.

Często zdarza się, że starsze osoby są jeszcze bardzo sprawne i bez problemu mogą wesprzeć seniorów w codziennych obowiązkach. Za kontrargument przyjmowania emerytek do pracy przyjmuje się również zdrowie pracującej. Niektórzy uważają, że to wiek, w którym potencjalna opiekunka powinna zatroszczyć się o siebie, a nie skupiać na innych oraz że własne problemy nie pozwolą jej w 100% wykazać się zaangażowaniem w pracy.

Jednak bardzo często to kobieta na emeryturze okazuje się najwspanialszym przyjacielem seniora. Za wyborem starszej opiekunki przemawia doświadczenie, rozsądek i opanowanie w trudnych sytuacjach. To osoby, które wyróżniają się dojrzałością, cierpliwością oraz tak pożądaną w opiece nad schorowaną osobą – empatią.

W zawodzie opiekunki, liczy się coś więcej

W tym zawodzie nie ma reguł. Osoba starsza nadal może być silna i niezwykle pomocna seniorowi. Młody człowiek nie musi wyróżniać się brakiem dojrzałości emocjonalnej. Tak naprawdę nie liczy się wiek, a chęci do sprawowania opieki nad starszą, często schorowaną osobą. Wyższe wynagrodzenie to tylko dodatek do trudu pracy. Jednak bez zaangażowania i wewnętrznej motywacji ciężko wykonywać zawód opiekunki osoby starszej w Niemczech.