Opiekunka osoby starszej

Najważniejsze informacje o pracy opiekunki osób starszych

Wszystko, co nowe wzbudza podekscytowanie, ale i obawy. Opiekunka osób starszych podczas swojego pierwszego wyjazdu za granicę również czuje niepewność, a w głowie ma różne pytania. Jak wygląda zwyczajny dzień z seniorem? Czy znajdzie czas na odpoczynek? Co najczęściej należy do obowiązków opiekunki? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedzi w dzisiejszym tekście. Poznaj najważniejsze informacje i poczuj się pewnie oraz bezpiecznie.

Praca opiekunki w Niemczech – zwyczajny dzień

Każdy dzień również ten w Niemczech jako opiekunka seniora różni się od poprzedniego. Jednak pewien główny schemat prawie zawsze się powtarza. Regularność jest bardzo ważna w życiu seniora, ponieważ zapewnia komfort i zmniejsza obawy. Co prawie na 100% spotka Cię w grafiku dnia?

Z pewnością na początku będzie poranna toaleta. Twoja rola w pomocy utrzymania higieny zależy głównie od sprawności podopiecznego. Nieraz zdarza się, że osoba starsza samodzielnie potrafi zadbać o codzienną toaletę, a innym razem niepełnosprawność uzależnia od skorzystania z pomocy opiekunki.

Opieka niemcy

Godziny śniadania, obiadu, podwieczorku i kolacji to zazwyczaj czas, w którym opiekunka przygotowuje posiłki zgodne z dietą podopiecznego. Po gotowaniu następuje moment wspólnego jedzenia przy stole, gorących pogaduszek i omawiania planów na kolejne dni oraz tygodnie.

Po zakończeniu śniadania opiekunka robi prace porządkowe w domu, udaje się na zakupy i załatwia najważniejsze sprawy. W tym czasie osoba starsza odpoczywa lub spędza chwile według własnych preferencji. Poobiednie godziny zależą tylko od Was! Może wspólny spacer lub czytanie książki? Może ktoś z bliskich odwiedzi osobę starszą? Warto zapytać również seniora, czy ma ochotę na coś szczególnego i wspólnie zaplanować przyjemne dni. Bardzo często zdarza się, że człowiek starszy chce po prostu odpocząć i nie należy go do niczego zmuszać.

Godzina 18:00 – 19:00 – kolacja. Po niej senior przygotowuje się do spania, a opiekun towarzyszy podczas wieczornej toalety. Później opiekunka osób starszych ma chwilę wyłącznie dla siebie, jednak nadal musi być czujna, bo nawet w nocy podopieczny może potrzebować wsparcia.

Praca w opiece

Obowiązki opiekunki do osoby starszej

Opiekunka do osób starszych może mieć różne obowiązki. Bardzo dużo zależy od stanu zdrowia seniora i oczekiwań najbliższych.  Czym najczęściej zajmuje się osoba pełniąca pieczęć nad starszym człowiekiem?

  • Gotowanie – pyszna i zdrowa dieta to gwarancja dobrego samopoczucia. Do obowiązków opiekunki należy przyrządzanie dań dostosowanych do kondycji organizmu i preferencji seniora.
  • Sprzątanie – najczęściej opiekunka do osoby starszej troszczy się o czystość w mieszkaniu. Należy pamiętać, że odkąd zaczęła pracę to przestrzeń, którą wykorzystują już dwie osoby.
  • Zakupy – nie tylko te spożywcze. Opiekunka musi zadbać o to, aby niczego nie zabrakło w domu np. środków czystości.
  • Załatwianie spraw – bardzo często osoba opiekująca się seniorem otrzymuje upoważnienie do załatwiania spraw urzędowych w imieniu osoby starszej.
  • Czas wolny – to nie zawsze chwile na odpoczynek. Popołudniowy czas wolny to przede wszystkim moment, w którym opiekunka dba o aktywność fizyczną i zdrowie psychiczne podopiecznego.
  • Podawanie leków – bardzo często do seniora przychodzi niemiecka pielęgniarka (Pflegedienst), która dawkuje konkretne leki osobie starszej i wykonuje zastrzyki. Zdarza się, że opiekująca się podopiecznym zostaje poproszona o regularne mierzenie ciśnienia, poziomu glukozy we krwi, czy też przypilnowanie, aby senior zażył leki w określonym przez pielęgniarkę czasie.
  • Pomoc w codziennej toalecie i przebraniu – czystość to podstawa, a zadaniem opiekunki jest motywowanie do codziennej toalety i zmiany odzieży oraz pomoc, gdy jest ona potrzebna.
  • Inne – obowiązki mogą, ale nie muszą być związane z wyprowadzaniem zwierząt, czy też dowożeniem seniora na zajęcia aktywizujące.

Zadania należy jasno określić już na początku współpracy, a nawet przed podjęciem zatrudnienia. Opiekunka powinna informować rodzinę o stanie zdrowia i samopoczuciu osoby starszej.

Opieka całodobowa niemcy

Czas wolny w pracy jako opiekunka seniora

Ważne, aby pamiętać, że praca opiekunki w Niemczech wymaga zarówno sił psychicznych, jak i fizycznych. Bez nich odpowiednia opieka nad osobą starszą będzie niemożliwa. Warto zadbać o swój wolny czas, w którym opiekunka robi to, co pozwala nabrać energii do dalszej pracy.

Porozmawiaj z zatrudniającym o warunkach współpracy. Dowiedz się, czy możesz liczyć na chwile wyłącznie dla siebie. Często zdarza się, że rodzina odwiedza seniora, aby opiekunka mogła odpocząć. Może się również okazać, że Twoim obowiązkiem nie jest np. jedzenie wspólnych posiłków i masz dodatkowe godziny na relaks.

Agencje wspierają pracę opiekunki osób starszych

W Polsce istnieje wiele agencji, które troszczą się o bezpieczeństwo zatrudnionych za granicą. Wszystkie skupiają się nie tylko na odpowiednim doborze opiekunki i seniora, ale również jasnych warunkach współpracy, opłaceniu ubezpieczenia oraz zapewnieniu stabilnego, legalnego zatrudnienia.

Masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości? Skontaktuj się z My Care Friend – agencją z ponad 10-letnim doświadczeniem. Pomożemy Ci zdobyć wymarzoną pracę jako opiekunka, zapewnimy możliwości rozwoju i podniesienia jakości życia.