opiekunka niemcy

Czas wolny w pracy opiekunki osób starszych – jak o siebie zadbać?

Jeżeli poszukujesz rentownej oraz stabilnej pozycji zawodowej, warto spróbować swych sił jako opiekunka. Niemcy doskonale rozumieją wartość profesjonalistów, którzy poświęcają się dla osób starszych, a efektywną pracę zapewnia właściwa higiena psychiczna. Na co należy zwrócić uwagę i jakich korzyści możemy się spodziewać? Rozwinięcie w dzisiejszym artykule!

Higiena psychiczna w pracy – zagrożenia 

Opiekunka w Niemczech wykonuje czynności, które przynoszą wiele satysfakcji. Nie są to zadania łatwe i mogą generować stres, zmęczenie lub inne negatywne odczucia.

Należy pamiętać, że ten specyficzny rodzaj misji nie może być zamknięty w stałe ramy czasowe, ponieważ każdy podopieczny funkcjonuje w indywidualnym trybie życia. Prawidłowa higiena psychiczna jest bardzo istotnym aspektem doświadczonego opiekuna, ponieważ to właśnie on stanowi główne wsparcie dla naszych pacjentów.

Istnieje jednak kilka głównych źródeł negatywnego oddziaływania na stan mentalny protektora. Pierwszym z nich jest wyjazd za granicę i zmiana dotychczasowego otoczenia. Taki stan jest szczególnie uciążliwy na samym początku zlecenia, a tęsknota za bliskimi osobami dodatkowo wzmacnia negatywną dyspozycję.

Całodobowa opieka nad podopiecznym może inicjować zmęczenie, a także napięcie związane z odpowiedzialnością za zdrowie innego człowieka.  Co więcej, osoby starsze często cierpią z powodu różnych schorzeń i dolegliwości, a to przekłada się na samopoczucie pozostałych domowników.

higiena psychiczna

Jak troszczyć się o umysł?

Higiena psychiczna w pracy jest gwarancją jakościowej i skutecznej realizacji zadań, niezależnie od charakteru konkretnego zawodu. Oczyszczenie się z negatywnych myśli i optymistyczne podejście do życia – taka kombinacja sprawia, że nabieramy dystansu do problemów i łatwiej pokonujemy napotkane przeszkody.

Niezwykle ciekawym i pożytecznym sposobem na przestrzeganie zasad higieny psychicznej, jest odkrycie lub rozwijanie własnych pasji. Kultywowanie hobby może odbywać się w dowolnym miejscu, również podczas zadań zawodowych, których podjęła się opiekunka. Niemcy są wręcz idealnym miejscem na kontynuowanie zainteresowań, a mnogość ciekawych miejsc i atrakcji umożliwia ich urozmaicenie.

Jak połączyć przyjemne z pożytecznym? Zaprezentuj swoje zamiłowanie podopiecznemu, co pokrzepi wzajemną więź, ugruntuje zdrowe relacje oraz będzie stanowić doskonałą odmianę dla codziennej rutyny. Innym przykładem jest wykorzystanie wszelkiego rodzaju gier, zabaw liczbowych oraz rozrywek matematycznych, które angażują obie strony, a dodatkowo ćwiczą pracę mózgu i działają prewencyjnie wobec chorób mentalnych.

Poproś seniora o pomoc! Nauka języków obcych stanowi nader efektywną i przydatną metodę dbania o poziom intelektualny, a równocześnie zwiększa konkurencyjność opiekunki na rynku zleceń. Osoby starsze bardzo chętnie udzielą lekcji oraz wskazówek dotyczących posługiwaniem się językiem niemieckim. Taka kooperacja niesie ze sobą jeszcze jedną zaletę- chęć bycia potrzebnym.

higiena psychiczna w pracy

Zasady higieny psychicznej

Harmonia wewnętrzna w pracy opiekunki jest wyjątkowo cenna. Nasz pacjent doskonale odczyta wszelkie emocje i uczucia, a brak równowagi mentalnej może doprowadzić do zaburzenia zachowań seniora. Dbanie o prawidłowe działanie umysłu stanowi wręcz nieodłączną część obowiązków. Jakie są zasady higieny psychicznej?

Wstępna reguła podkreśla znaczenie należytego kontaktu z naszymi przyjaciółmi oraz członkami rodziny. Regularna wymiana korespondencji zapewnia spokój, a także świadomość, że nie jesteśmy sami w zupełnie nieznanym dotąd otoczeniu. Bliskość, nawet w formie wirtualnej, umożliwia pracownikom sumienne wykonywanie zobowiązań, bez zbędnych nerwów. Warto wiedzieć, że warunki techniczne w domach realizacji zleceń, zapewniają stały i swobodny dostęp do połączenia internetowego.

Schludność umysłu pielęgnuje również regularny okres odpoczynku. Każdy kontrakt powinien zakończyć się powrotem opiekunki do miejsca stałego zamieszkania. Długo wyczekiwany kontakt z ukochanymi ładuje baterie i uzupełnia zapasy energii. Okres oczekiwania na tego typu wakacje dodatkowo motywuje do działania i pozwala zostać w dobrej formie.

Należy pamiętać, że aspekt relaksacyjny jest istotny także podczas codziennego harmonogramu dnia. Czas wolny wyłącznie dla siebie zapewnia prywatność oraz moment na dopełnienie własnych potrzeb. Cykliczna przerwa dystansuje opiekuna od trudów zawodu, nadchodzących wyzwań lub dającej się we znaki monotonii.