święta w niemczech

Święta w Niemczech – tradycje Bożonarodzeniowe

Czas wyjazdu do pracy jako opiekunka zbliża się szybkimi krokami. Zastanawiasz się, jak będą wyglądały święta w Niemczech i czy chociaż trochę przypomną polską, magiczną atmosferę? Święta z dala od rodziny mogą być trudnym doświadczeniem, ale przybliżając sobie tradycje niemieckich świąt, nic nie będzie dla Ciebie obce. Poznaj tradycje bożonarodzeniowe w Niemczech i ciesz się z Narodzenia Pańskiego również podczas pracy u zachodnich sąsiadów.

Czy poczujesz magię świąt Bożego Narodzenia w Niemczech?

Niemcy to kraj, w którym bez wątpienia nie można narzekać na świąteczną nudę. To tutaj ponad 70% społeczeństwa uroczyście obchodzi Boże Narodzenie. Chociaż z narodzenia Jezusa Chrystusa cieszą się przede wszystkim chrześcijanie, to nawet niewierzący biorą udział w niemieckich tradycjach, które traktują jako rytuał i świetną okazję do spotkań rodzinnych oraz poprawę samopoczucia.

Święta w Niemczech są widoczne na każdym kroku. Już we wrześniu w hipermarketach cieszą oko i kubki smakowe cudowne pierniki. Prawdziwa atmosfera wyjątkowego, uroczystego czasu rozpoczyna się jednak od pierwszego dnia Adwentu. Błyszczące, kolorowe lampki, które stroją drzewka i budynki czarują wzrok, a świąteczne melodie wybrzmiewają w każdym miejscu.

Adwent to moment oczekiwania. Dzieci w Niemczech odliczają dni do świąt, wyjadając czekoladki ze świątecznego kalendarza, a dorośli odkrywają w okienkach przeróżne niespodzianki np. perfumy, czy herbaty. Prawdziwym, magicznym widowiskiem są niemieckie Jarmarki, organizowane prawie w każdym mieście. To na Weihnachtsmarkt możemy podziwiać najpiękniejsze ozdoby, spędzić wyjątkowy czas z najbliższymi oraz posmakować tradycyjnej, świątecznej kuchni.

tradycje bożonarodzeniowe w niemczech

Polskie i niemieckie zwyczaje bożonarodzeniowe – podobieństwa

Możesz zaobserwować wiele cech wspólnych między polskimi i niemieckimi tradycjami. Bliskość obyczajów sprawia, że wyjeżdżając do pracy na Boże Narodzenie w Niemczech, chociaż częściowo poczujemy się, jak w domu.

Adwent, to podobnie jak w Polsce, odpowiedni czas na przygotowanie duchowe. W Niemczech ze szczególną troską dba się o ozdoby świąteczne. Choinka zawsze przybiera najpiękniejszą formę, rzadko jednak ubierana jest dopiero w Wigilię. Wieńce adwentowe pochodzą z tradycji niemieckiej, dlatego dumnie ozdabiają drzwi, kominki, stoły.

Kolędy nie są obce naszym zachodnim sąsiadom. Ciekawostką może być fakt, że znana wszystkim „Cicha noc” w oryginalnej wersji napisana jest po niemiecku. Wigilia to czas ubierania choinki i wręczania prezentów. W tradycji niemieckiej nie zaobserwujemy dzielenia się opłatkiem, składania życzeń i dodatkowego miejsca przy stole.

Poznaj nieznane tradycje świąt w Niemczech

  • Jarmarki Bożonarodzenioweznane są w naszym kraju, ale nie na taką skalę. Niemcy słyną ze świątecznych straganów. Organizuje się ich około 150 między Adwentem, a Narodzinami Jezusa.
  • Bombka w kształcie ogórka – znalezienie jako pierwszemu w Wigilię ogórka w czapce Mikołaja lub obsypanego śniegiem oznacza dodatkowy prezent i szczęście.
  • Świąteczny Gość i Dzieciątko Jezus święta w Niemczech to czas na prezenty przynoszone przez staruszka przypominającego polskiego Mikołaja (północne, środkowe, wschodnie Niemcy) lub Dzieciątko Jezus (zachodnie i południowe Niemcy).
  • Niemieckie Aniołki – ozdobą świąteczną, z którą kojarzone jest Boże Narodzenie są drewniane aniołki, grające na instrumentach.
  • Monety pod wigilijnym talerzem – w Polsce pod obrus wkładamy sianko na symbol żłobka. W Niemczech pod nakryciem stołu znajdziemy monety, mające zapewnić dobrobyt.
  • Noc Krampusa niemieckie święto, które przypada 5 grudnia. Wtedy to straszny pół człowiek, a pół kozioł ma w zwyczaju karać niegrzeczne dzieci.
  • Kolędowanie w Polsce tradycja kolędowania 6 stycznia przez najmłodszych, powoli zanika. W Niemczech najpiękniejsze, świąteczne melodie wybrzmiewają z ust dzieci właśnie tego dnia. Podczas kolędowania zbierają na pomoc potrzebującym.

Wigilijny i bożonarodzeniowy stół, czyli niemieckie posiłki

Kolacja podczas Wigilii zdecydowanie nie ma nic wspólnego z polską troską o dwanaście potraw. W Niemczech nie obowiązuje zakaz spożywania pokarmów, a wigilijne menu to wersja skromna i prosta. Na wieczorny posiłek, rodziny przygotowują przede wszystkim sałatkę ziemniaczaną oraz kiełbaski. Zasiadający do szybkiej kolacji mogą odnaleźć na stole również kapustę kiszoną, owoce i słodycze.

boże narodzenie w niemczech

Boże Narodzenie w Niemczech to uroczysty obiad w pierwszy dzień świąt. To wtedy przygotowane są dania uwielbiane u naszych zachodnich sąsiadów. Gęś nadziewana jabłkami lub kasztanami, najlepszej jakości drób, dziczyzna w aromatycznym sosie to mięsa starannie przyrządzane przez gospodynie jako najlepsze przysmaki. Do obiadu nie może zabraknąć kiszonej lub świeżej kapusty. Prawdziwą tradycją są również pierniki, imbirowe ciasteczka oraz Weihnachtsstollen – chleb owocowy.  Święta Bożego Narodzenia w Niemczech to również grzane wino z dodatkiem goździków i cynamonu, uwielbiane nie tylko przez społeczność niemiecką.