opiekunka do osoby starszej

Co opiekunka do osoby starszej powinna wiedzieć o pierwszej pomocy?

Jesteś osobą opiekującą się seniorami albo praca opiekunki w Niemczech to Twój cel? Doskonale, bo to zawód, który przynosi wiele korzyści. Nie tylko materialnych. Praca z osobą starszą to ogrom satysfakcji i poczucie, że jesteś potrzebny. Jednak opieka nad seniorem to również obowiązki. Jednym z nich jest udzielenie pierwszej pomocy, gdy zajdzie taka potrzeba. Co należy wiedzieć o ratowaniu zdrowia i życia drugiej osoby?

Czym jest pierwsza pomoc i czy jest konieczna?

Pierwsza pomoc przedmedyczna to czynności wykonywane w przypadku zagrożenia życia i zdrowia. To nie tylko wykonanie oddechów ratowniczych, ale wiele innych działań, które należy wykonać przed przyjazdem karetki.

W Niemczech podobnie jak w Polsce, obowiązek udzielenia pierwszej pomocy jest obowiązkiem prawnym. W każdym miejscu i w każdej sytuacji. Brak reakcji może skutkować grzywną, a nawet karą pozbawienia wolności do roku. To, co może ochronić przed negatywnymi konsekwencjami prawnymi to natychmiastowe zawiadomienie pogotowia ratunkowego – w przypadku, gdy nie potrafimy lub nie jesteśmy w stanie udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. Jednak nasze działania nie będą optymalne dla zdrowia podopiecznego.

Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy to szybsza reakcja i zniwelowanie strachu przed czynnościami ratującymi życie. Osoba, która zna podstawy, w przypadku zagrożenia nie czuje się winna sytuacji.

pierwsza pomoc

Niebezpieczna sytuacja, czyli jak się zachować?

Niestety, ale wydarzeń, w których karetka zostaje wezwana do starszego człowieka jest znacznie więcej niż w innych przedziałach wiekowych. Opiekunka do osoby starszej musi być świadoma, że praca z człowiekiem w podeszłym wieku to zawsze ryzyko. Przewlekłe choroby, nierzadko dają o sobie znać.

Co robić, gdy istnieje zagrożenie zdrowia lub życia? Przede wszystkim należy zachować względny spokój. Tylko opanowanie pozwoli logicznie i najkorzystniej postępować w trudnej sytuacji. Stres potrafi paraliżować zarówno prawidłowe działania, jak i zdolność wypowiadania w obcym języku.

Zniwelowanie napięcia i utrzymanie chłodnej głowy nie jest łatwe, ale możliwe, gdy znamy wszystkie choroby seniora. Warto przed podjęciem zatrudnienia przyswoić myśl o ewentualnych problemach wynikających z chorób i o prawidłowych sposobach postępowania w nagłych przypadkach.

Pierwszej pomoc przedmedyczna – najważniejsze zasady

Pamiętaj, że stosując nawet najprostsze zasady, zwiększasz szanse poszkodowanego na przeżycie. Poznaj podstawowe kroki udzielania pierwszej pomocy i bądź gwarancją bezpieczeństwa dla podopiecznego:

  1. Oceń sytuacje, czyli przeprowadź badanie wstępne. Potrząśnij, zapytaj, co się stało.
  2. Usuń zagrożenia i zapewnij bezpieczeństwo np. zabezpiecz przed utratą ciepła.
  3. Jeżeli miejsce, w którym senior przebywa, nie zagraża pogorszeniu stanu, nie zmieniaj jego pozycji.
  4. Niezwłocznie zadzwoń po pogotowie ratunkowe.
  5. Sprawdź oddech i puls osoby starszej.
  6. Gdy podopieczny nie oddycha normalnie – wykonaj sztuczne oddychanie (30 uciśnięć klatki piersiowej na 2 wdechy ratownicze) do przyjazdu karetki.
  7. Jeżeli poszkodowany oddycha, należy rozluźnić odzież pod szyją i ułożyć seniora w pozycji bocznej bezpiecznej. Zapewnij dostęp do świeżego powietrza, a także wodę.

Bardzo często odpowiednie kroki postępowania w przypadku starszej osoby i pierwszej pomocy są ściśle uzależnione od chorób. Inaczej postąpimy w przypadku cukrzycy, zawału, czy złamania. Tylko ćwiczenia praktyczne pozwalają na efektywną naukę pierwszej pomocy przedmedycznej. Teoria nie uratuje życia osoby starszej. W przypadku zagrożenia nie zapominaj o sobie! Odpowiednie zabezpieczenie np. rękawiczki to podstawa.

praca opiekunki w niemczech

Praca opiekunki w Niemczech – wzywanie pomocy

Wszystkie służby pogotowia ratunkowego, a także straży pożarnej w krajach europejskich dostępne są pod numerem alarmowych 112.  Alarmowy numer na policję to 110. Wzywając pomoc, należy przygotować odpowiedzi na następujące pytania: jakie miasto? Jaka ulica? Jaki numer domu? Imię i nazwisko podopiecznego? Jaki numer kontaktowy? Należy również przybliżyć sytuację, odpowiadając na pytanie: co się stało? To ważne, że zawsze pierwsze rozłącza się osoba przyjmująca zawiadomienie.

Wzywanie pomocy musi być natychmiastową reakcją. Średni czas dotarcia karetki do pacjenta to około 8 min. Wiedzę i umiejętności praktyczne zdobyte podczas kursu pierwszej pomocy przedmedycznej, opiekunka do osoby starszej wykorzystuje przez mniej więcej 10 min. To krótkie, ale najistotniejsze chwile podczas ratowania życia. Każda minuta jest na wagę złota. Dlatego tak ważna jest wiedza dotycząca pierwszej pomocy przedmedycznej.