brak apetytu u seniora

Jak radzić sobie z brakiem apetytu u seniora?

Niewątpliwie pewnym jest fakt, że starsze osoby, aby tryskać zdrowiem i radością, powinny odpowiednio się odżywiać. Odpowiednio, czyli z korzyścią dla organizmu i samopoczucia. Niestety rodziny, opiekunowie, lekarze bardzo często borykają się z problemem – brak apetytu u seniora. Obawy z powodu utraty zdrowia w przypadku niedożywienia są uzasadnione. Co robić, gdy starsza osoba nie chce jeść? W naszym artykule poznasz sprawdzone sposoby na zdrowe odżywianie najstarszych.

Brak apetytu u starszej osoby – konsekwencje

Najpoważniejszym skutkiem braku apetytu u starszych osób jest utrata wagi i niedożywienie. Gdy przyswajane przez organizm składniki nie wystarczają, aby poprawnie funkcjonować, można zaobserwować negatywne objawy. Choroby powiązane z niedożywieniem to niedokrwistość, zaburzenia rytmu serca oraz spadek: wagi, odporności, wydolności i tolerancji na leki.

Osoba, która unika spożywania pokarmu, nie ma prawa być zdrowa. Ta zależność dotyczy każdego, niezależnie od wieku. Brak apetytu u starszej osoby skutkuje nie tylko niedowagą i poważnymi problemami zdrowotnymi, ale również wpływa w znaczny sposób na samopoczucie seniora oraz jego siły i chęci do życia. Tylko systematycznie spożywane, zdrowe, świeże i lekkostrawne posiłki są gwarancją odpowiedniego odżywiania osoby starszej.

Dlaczego senior nie chce jeść?

Brak apetytu u seniora może mieć różne źródła. Nie należy nastawiać się od razu na najgorsze, jako że senior niechcący jeść musi być poważnie i nieuleczalnie chory.

Jedną z przyczyn słabnącej chęci spożywania posiłków może być po prostu nieodpowiednia dieta. Dawniej jadło się różnie. Dopiero współczesny świat jest mocno edukowany w zakresie zdrowego i zbilansowanego odżywiania. Nie zapominaj, że organizm osoby starszej jest bardziej wymagający i przez dłuższy czas nie akceptuje tego, co niezdrowe. Dlatego senior, który nieustannie spożywa słodycze, tłuste i wysoko przetworzone posiłki, napoje gazowane, może odczuwać dolegliwości takie jak: wzdęcia, wrzody, zgaga, bóle brzucha, czy zaparcia. Niekomfortowe problemy są częstym powodem utraty apetytu.

brak apetytu u starszej osoby

Niechęć spożywania posiłków może wynikać z zaburzenia mechanizmu odczuwania sytości i głodu. Nieprawidłowo działające hormony odpowiadające za łaknienie np. cholecystokinina i grelina to częsty powód przewlekłego braku apetytu u seniora lub szybkiego odczuwania sytości. Istnieją również choroby, których konsekwencją są problemy z odżywianiem (m.in.: refluksy, wrzody żołądka, nowotwory, niewydolność nerek). To, co ważne to przyjmowanie nawet małych i regularnych posiłków, aby człowiek miał siłę walczyć z chorobami.

A może osoba starsza czuje się samotna, zestresowana, niedowartościowana? To odczucia, które wzmagają bierność seniora, a w tym również potrzebę stosowania odpowiedniej diety. Niepełnosprawność i konieczność korzystania z pomocy innych podczas posiłków albo osłabienie zmysłów, również może nie sprzyjać chęci do jedzenia.  Zatem powodów braku apetytu można doszukać się na podłożu psychologicznym.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak i czym pobudzić apetyt u seniora, najpierw poznaj konkretny powód problemu. Porozmawiaj z osobą starszą. Może przyczyna braku apetytu u starszej osoby jest znana wyłącznie jej. Gdy poznasz, dlaczego niejadek nie chce jeść, łatwiej i skuteczniej rozwiążesz trudności.

Czym pobudzić aptety u seniora?

Pyszne, pachnące, świeże, zachęcające i zdrowe jedzenie, po którym senior będzie czuł się radosny i w pełni sił to najłatwiejszy przepis na powrót apetytu. Nie zawsze jednak – najskuteczniejsze rozwiązanie. Czym pobudzić aptety u seniora?

  • Dostosuj porcje dla seniora – osoby z problemami przełykania lub gryzienia preferują miękkie i płynniejsze struktury. W diecie uwzględnij odpowiedniej wielkości porcje i różnorodne posiłki.
  • Nie zapomnij o ziołach – herbatki zawierające np. koper włoski, kolendrę, miętę pieprzową, anyż, zwiększają apetyt. Aromatyczne przyprawy (bazylia, koperek, lubczyk, pietruszka) poprawiają smak i rozbudzają chęć do jedzenia.
  • Preferencje seniora – każdy lubi coś innego. Zadbaj o kubki smakowe osoby starszej, przygotowując jej ulubione posiłki.
  • Obecność – wspólne gotowanie wzmaga apetyt, a towarzyszenie podopiecznemu przy posiłku powoduje przyjemną atmosferę do rozmowy i jedzenia.
  • Aktywność fizyczna – ruch sprzyja chęci spożycia posiłku. Spacer przed obiadem? Wspólna joga? To doskonały pomysł, aby rozbudzić zaspany apetyt seniora.
  • Atmosfera – zadbaj o odpowiednią otoczkę spożywania posiłków. Hałas, włączony telewizor nie sprzyjają spokojnemu żywieniu.

czym pobudzić aptety u seniora

Leki i inne specyfiki na brak apetytu u seniora

Nie bój się prosić o pomoc innych. Problem braku apetytu u osób starszych jest dość powszechny i wszystkie wątpliwości należy skonsultować z lekarzem. Po wykonaniu odpowiednich badań, może okazać się, że to lekarstwa są sposobem na powrót do zdrowia.

Na rynku dostępnych jest wiele leków na receptę, których zadaniem jest stymulacja apetytu oraz wzrost masy. Niechęć do jedzenia może wynikać również z braku odpowiednich witamin. W tym przypadku specjalista zaleci zadedykowaną dla pacjenta suplementacje. Przykładem może być błonnik, który doskonale wpływa na pracę jelit oraz cynk, gdy osoba starsza odczuwa brak łaknienia. Należy walczyć o prawidłowe odżywianie seniora, tak długo, jak tylko to możliwe. Pamiętaj, nigdy nie zmuszaj osoby starszej do jedzenia.