Owoce i warzywa

Dieta dash – idealny plan żywienia dla wielu seniorów

Dieta dla seniora to bardzo ważna kwestia, jeśli zależy nam na zdrowiu i dobrym samopoczuciu osoby starszej. Odpowiedni plan żywienia działa profilaktycznie na wiele chorób, a także jest doskonałym sposobem na zapewnienie energii na cały dzień.

Każdy senior wymaga jadłospisu dostosowanego do indywidualnych potrzeb i kondycji organizmu. Jedną z najzdrowszych diet proponowaną przede wszystkim w celu zapobiegania i leczenia chorób układu krążenia jest dieta DASH. Na czym polega i dla kogo jest idealna?

Zdrowy jadłospis dla seniora – dieta dash zasady

Dietary Approches to Stop Hypertension (DASH) z roku na rok zyskuje na popularności nie tylko dzięki zdrowym składnikom, ale również prostym zasadom. Dieta powstała na potrzeby profilaktyki i leczenia przede wszystkim nadciśnienia tętniczego, uważanego za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Jednak sprawdza się również idealnie wśród wszystkich osób z chorobami powiązanymi z nieprawidłowościami układu krążenia. Wspiera pracę serca i naczyń krwionośnych, zapewniając zdrowie seniorom.

To dieta, której główne zasady opierają się przede wszystkim na małej ilości sodu, cukru, tłuszczów, żywności wysokoprzetworzonej oraz o wysokim indeksie glikemicznym. W jadłospisie uwzględnia się 3 posiłki główne. Niezwykle ważne są przekąski, spożywane w małych ilościach, ale często (zaleca się jedzenie nawet czterech przekąsek dziennie). Podstawą diety Dash jest spożywanie odpowiedniej ilości porcji konkretnych produktów:

 • zdrowe tłuszcze roślinne – 2-3 porcji,
 • chude mięso (drób, ryby, owoce morza) – 2-3 porcji,
 • chudy nabiał – 2-3 porcji,
 • owoce i warzywa – 4-5 porcji,
 • produkty pełnoziarniste – 6-8 porcji.

Senior jedzący croissanta

Dla kogo dieta dash?

Dieta Dash to sposób żywienia idealny dla wszystkich osób chcących zmienić swój styl życia na lepszy. Gwarantuje zdrowie i energię dzieciom, młodzieży, osobom starszym. Jednak najczęściej DASH oznacza dietę dla seniora i doskonałe rozwiązanie, aby obniżyć ciśnienie tętnicze we krwi. Jadłospis to zdrowe odżywianie – receptura na długie życie.

Taki sposób żywienia sprawdza się idealnie w przypadku konieczności obniżenia masy ciała i cholesterolu w organizmie. Dash zaleca się seniorom z cukrzycą lub insulinoopornością, a także dyslipidemią (zaburzenia gospodarki lipidowej). Z diety często korzystają chorzy na nowotwory, osteoporozę i po udarach mózgu. Jeżeli istnieje jakiekolwiek ryzyko chorób układu krążenia, nie tylko nadciśnienia tętniczego, warto zaprzyjaźnić się z Dietary Approches to Stop Hypertension.

Dietary Approaches to Stop Hypertension, co jeść na diecie?      

W diecie Dash bardzo ważna jest odpowiednia ilość wody – minimalnie 1,5 l dziennie. Należy również spożywać 4-5 porcji nasion orzechów w tygodniu. Co jeszcze jeść w diecie dla seniora?

 • warzywa i owoce bogate w błonnik,
 • chude mięso np. kurczak, indyk, cielęcina i ryby,
 • nasiona roślin strączkowatych,
 • produkty pełnoziarniste np. kasze, makarony, pieczywo,
 • oliwę z oliwek lub inne zdrowe oleje (olej rzepakowy, olej lniany),
 • chude nabiały np. jogurty, sery, kefiry.
 • wysokiej jakości białka.

Zakazane produkty w diecie

Dieta Dash w swoim jadłospisie nie uwzględnia produktów wysokoprzetworzonych z dużą ilością soli i konserwantów. Zdecydowanie nie ma tutaj miejsca na słodycze, słodkie napoje i słone przekąski.

W diecie zakazane jest spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego (np. wołowina, wieprzowina, podroby) w tym czerwonego mięsa, niektórych szynek. Nie zaleca się również uwzględniania w jadłospisie dań ze składnikami marynowanymi oraz wędzonymi. Stosując Dash, powinno się wyeliminować sól, a walory smakowe dania podkreślać za pomocą różnorodnych warzyw i ziół.

Należy pamiętać, że podczas diety unikamy używek – palenia papierosów i spożywania alkoholu.

Małżeństwo jedzące truskawki

Przykładowy jadłospis – dieta dash

Dieta Dash to idealne rozwiązanie dla seniora. Obok śródziemnomorskiej i fleksitariańskiej uznawana jest za najzdrowszą dietę dla osób starszych. Udowodniono, że to Dieta Dash ma największy wpływ na obniżenie ciśnienia tętniczego. Oto przykładowe menu:

 1. Śniadanie: pełnoziarniste pieczywo z chudą wędliną i pomidorami.
 2. II śniadanie: koktajl na jogurcie naturalnym z dodatkiem migdałów i banana.
 3. Obiad: świeży dorsz z warzywami i kaszą pęczak.
 4. Podwieczorek: sałatka z ulubionych, świeżych owoców.
 5. Kolacja: jajko na twardo z pieczonym kalafiorem.

DASH – dieta przyszłości

Na nadciśnienie tętnicze choruje ponad 70% polskiego społeczeństwa po 65 roku życia. Czynników zwiększających ryzyko szybkich zachorowań jest wiele, ale do najważniejszych zaliczamy zły sposób życia – odżywiania.

Dietę Dash stworzyli naukowcy z Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego w Stanach Zjednoczonych. Spośród innych zdrowych diet wyróżnia się przede wszystkim bardzo niską ilością spożywanego sodu. Dieta stworzona przede wszystkim, aby uregulować ciśnienie, stała się również faworytem dla osób pragnących schudnąć i zdrowo się odżywiać.