dieta dla cukrzyka

Dieta dla cukrzyka. Co może jeść cukrzyk?

Zbilansowana i różnorodna dieta jest wsparciem osób starszych w utrzymaniu kondycji, a także doskonałego samopoczucia. W podeszłym wieku organizm człowieka wymaga szczególnego traktowania. Nie wszystko jest dozwolone w trosce o zdrowie. Około 40% społeczeństwa powyżej 65 roku życia cierpi na chorobę metaboliczną związaną z zaburzeniem wydzielania insuliny. Cukrzyca, wymaga od opiekuna zapoznania się z wytycznymi diety dla cukrzyka i stałej kontroli poziomu glukozy we krwi osoby starszej

Rodzaje cukrzycy: cukrzyca typu 1 i 2

Cukrzyca, uznawana już za chorobę cywilizacyjną, jest przewlekłym schorzeniem wywołanym niewłaściwym działaniem lub brakiem insuliny we krwi. Insulina to hormon odpowiedzialny za obniżenie poziomu glukozy w organizmie. Gdy działa nieprawidłowo prowadzi do zdiagnozowania u chorego cukrzycy.

  • Cukrzyca typu 1 – to rodzaj zaburzenia, na którą chorują nawet dzieci. Bardzo często jest uwarunkowana genetycznie i polega na niszczeniu komórek trzustki, produkujących insulinę przez układ odpornościowy.
  • Cukrzyca typu 2 – pojawia się w momencie, gdy trzustka nadal produkuje insulinę, ale tkanki przestały na nią reagować. To odmiana, na którą chorują najczęściej osoby powyżej 40 roku życia. Objawia się przede wszystkim zwiększoną wagą i nadciśnieniem.

Badania wskazują, że aż 425 milionów ludzi na świecie choruje na cukrzyce, z czego około 90% na odmianę typu 2. Walczący z chorobą, aby normalnie funkcjonować, zmieniają zarówno nawyki żywnościowe, jak i tryb życia. Ruch, rezygnacja z używek i niewskazanych produktów to podstawa, aby niwelować zagrożenie.

dieta dla diabetyka

Zalecenia dietetyczne, czyli co może jeść cukrzyk?

Co może jeść cukrzyk? Produkty o niskim indeksie glikemicznym (IG), czyli takie, które są wolniej trawione i wchłaniane. Sprawia to, że nie powodują nagłego i niebezpiecznego skoku poziomu cukru we krwi. Jadłospis dla cukrzyka powinien być zbilansowany i składać się z „dobrych” węglowodanów, a także dań mało przetworzonych. To program żywieniowy, którego głównym celem jest bezpieczeństwo oraz starannie dobrane przepisy oparte na zdrowych, pełnoziarnistych i razowych produktach.

Dietę dla cukrzyka muszą tworzyć składniki z dużą ilością błonnika. Dlatego diabetycy powinni przekonać się do płatków owsianych i otrębów oraz fasoli, czy też migdałów. Wskazane są nie tylko wszystkie, ciemne produkty zbożowe np.: makarony, kasze, pieczywo i ryże, ale również chude mięso, i świeże ryby.

Co jeszcze może jeść cukrzyk? Białko ukryte w jogurtach naturalnych, twarogach i chudych serach. W diecie nie może zabraknąć tłuszczu, dlatego w każdej kuchni cukrzyka znajduje się oliwa z oliwy i olej rzepakowy.  Cukrzyk może pozwolić sobie na owoce takie jak: cytrusy, śliwki, jagody, jabłka, granaty i awokado. W jadłospisie należy uwzględnić warzywa. Do zalecanych należą przede wszystkim: sałata, szparagi pomidory, szczypiorek, pietruszka, brokuły, kiszone ogórki, kalafior, rzodkiewka i kapusta.

Dieta cukrzycowa to nie tylko konkretne produkty, ale również i przede wszystkim systematyczność spożywania posiłków. Pierwsze śniadanie osoba cierpiąca na cukrzyce musi zjeść do godziny po przebudzeniu, a kolejne posiłki co 2-3 h.

jadłospis dla cukrzyka

Jadłospis dla cukrzyka – zakazane produkty w cukrzycy

Idealna dieta dla diabetyka nie uwzględnia produktów o wysokim IG. Słodycze, napoje słodzone, wypieki cukiernicze i fast food nie powinny pojawiać się w menu cukrzyka, ponieważ mogą spowodować hiperglikemię (zbyt wysoki poziom glukozy we krwi). O wiele lepszym wyborem będą budynie, kisiele oraz galaretki bez dodatku cukru. Obowiązkiem chorującej osoby jest unikanie słodkich jogurtów i innych przetworzonych wyrobów mlecznych. Chleb pszenny, dynia, bób, ziemniaki to również produkty niewskazane w diecie dla cukrzyka.

Jadłospis skomponowany na tłustych mięsach (wieprzowina, baranina, wołowina, kiełbasy) i dodatkach: ryż biały, kasza jaglana i kukurydziana, płatki (śniadaniowe, ryżowe, jaglane) to z pewnością nie menu i dieta dla diabetyka. Owoce to źródło witamin i błonnika, jednak wiele odmian posiada bardzo wysoki IG np.: banany, arbuzy, morele, melon, ananas daktyle i rodzynki suszone, owoce z puszki. Dieta dla diabetyka nie uwzględnia również miodu oraz zdecydowaną większość produktów zbożowych – bezglutenowych.

co może jeść cukrzyk

Leczenie cukrzyka – podstawowe zasady

Leczenie diabetyka nie polega wyłącznie na spożywaniu leków i wstrzykiwaniu insuliny, aby utrzymać odpowiedni poziom glukozy we krwi. To przede wszystkim zmiana stylu życia:

  • Spożywanie regularnych posiłków
  • Utrzymanie zbilansowanej dieta dla cukrzyka
  • Wykorzystywanie w jadłospisie produktów o niskim IG, najlepiej surowych i nieprzetworzonych
  • Systematyczne badania i samokontrola
  • Zmniejszenie spożywanej ilości cukrów
  • Regularna aktywność fizyczna

Chorzy na cukrzyce mają szansę żyć normalnie, jednak wymaga to obserwacji i systematyczności.  Diabetyk nie może pozwolić sobie na ustępstwa, musi stale kontrolować poziom glukozy we krwi. Dbając o seniora, należy zatroszczyć się o aktywny, czyli zdrowy tryb życia.  Właściwa dieta dla cukrzyka nie tylko pozwoli utrzymać prawidłowe stężenie cukru we krwi, ale również zapewni odpowiednią wagę i świetne samopoczucie.