Prawo jazdy

Prawo jazdy opiekunki. Dlaczego może być niezbędne?

O tym, jak bardzo prawo jazdy ułatwiają życie, wiedzą zmotoryzowani. Natomiast wszyscy, którzy nie posiadają uprawnień do kierowania pojazdem często spotykają się z problemami w komunikacji miejskiej. To dokument, który otwiera wiele możliwości. Czy prawo jazdy w Niemczech są niezbędne podczas pracy opiekunki. Wszystkiego, dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Polskie prawo jazdy, czy musimy wymienić w Niemczech?

Wyjazd do Niemczech w celu podjęcia pracy jako opiekunka, nie wymaga wymiany prawa jazdy na niemieckie. Dokument nabyty w naszym kraju jest akceptowany na terenie całej Unii Europejskiej. W Niemczech data ważności uprawnień wynosi 15 lat. Mamy natomiast obowiązek wymienić prawo jazdy w wydziale komunikacji (Zulassungsstelle) odpowiednim do miejsca zamieszkania w następujących sytuacjach:

  • utrata ważności dokumentu,
  • zmiana nazwiska,
  • zagubienie prawo jazdy,
  • kradzież dokumentu,
  • popełnienie wykroczenia na terenie zachodnich sąsiadów.

W przypadku kradzieży lub zagubienia prawo jazdy, jeśli przebywamy na terenie Niemczech ponad 185 dni, bez problemu uzyskamy duplikat dokumentu w wydziale komunikacji. Należy również zwrócić uwagę na bezterminowe prawo jazdy, które musimy wymienić do 2033 roku.

Prawo jazdy w niemczech

Opiekunka i prawo jazdy w Niemczech – korzyści

Każda opiekunka, która posiada prawo jazdy czuje się mobilniej i pewniej. Może zarówno dojechać do miejsca nowego zatrudnienia samochodem i mieć możliwość użytkowania pojazdu w razie potrzeby. Jeżeli nawet do Niemczech jedziemy autobusem, a mamy aktualne prawo jazdy, zawsze istnieje możliwość wypożyczenia samochodu lub skorzystania z pojazdu zaoferowanego przez najbliższych seniora.

Jakie jeszcze kryją zalety prawo jazdy w pracy opiekunki? To przede wszystkim oszczędność czasu. Szybko możemy podjechać do apteki i urzędu, załatwiając najważniejsze sprawy. Poza tym to szansa zrobienia dużych zakupów nawet na cały tydzień bez większego wysiłku fizycznego (noszenie siatek z zakupami).  Prawo jazdy są szczególnie pomocne opiekunom, którzy podejmują pracę na wsiach, gdzie sklepy oddalone są nawet o kilka kilometrów od mieszkania podopiecznego.

Prawo jazdy to zdecydowanie większe możliwości nie tylko dla opiekunki, ale przede wszystkim dla seniora! Często zajęcia, rehabilitacje i spotkania organizowane dla starszych osób, odbywają się z dala od miejsca zamieszkania. Przemieszczanie się pieszo lub komunikacją miejską może być dla opiekuna i osoby starszej bardzo uciążliwe.  Prawo jazdy w Niemczech pomagają przetransportować podopiecznego w każde miejsce – szybko i wygodnie.

Poza tym praca opiekunki to również czas wolny. Jeżeli to możliwe, dobrze na chwilę oderwać się od codzienności, aby odzyskać energię do dalszej pracy. Opiekunka z prawem jazdy podczas zatrudnienia może pojechać np. na kawę lub ciastko do najlepszej, a odległej kawiarni.

Dokument uprawniający do kierowania pojazdem w pracy to zatem szybsze dotarcie do celu w komfortowych warunkach. Prawo jazdy zapewniają samodzielność opiekunce. Poczucie, że nie musimy nikogo prosić o pomoc w nagłej sytuacji oraz o konieczność wsparcia przy przemieszczaniu – dodaje pewności siebie.

Kierowanie samochodem w niemczech

Oferty pracy dla opiekunek w Niemczech, a prawo jazdy

Czy prawo jazdy są niezbędne do podjęcia zatrudnienia jako opiekunka? Oczywiście, że nie. Każda oferta pracy rządzi się swoimi prawami. Jednak należy pamiętać, że takie umiejętności (tak jak każde inne np. zaawansowany poziom języka niemieckiego) zawsze zwiększają szansę na atrakcyjniejsze zatrudnienie i wyższe zarobki.

Uprawnienia do kierowania samochodem to duży plus w opiece nad seniorem, które zapewniają doskonałą współpracę, komfort i szybkie, a także bezpieczne podróżowanie. Coraz częściej prawo jazdy są niezbędne do podjęcia konkretnego zatrudnienia. Oferujący pracę doskonale zdają sobie sprawę, że prawo jazdy w Niemczech posiadane przez opiekunkę, zapewnią seniorowi: szybki dojazd do lekarza lub na rehabilitacje, możliwość uczestniczenia w atrakcyjnych zajęciach dla osób starszych i spotkaniach towarzyskich.  Dlatego nic dziwnego, że coraz częściej przeglądając oferty pracy dla opiekunek w Niemczech, zauważymy wymóg „czynnych” prawo jazdy i gotowości do prowadzenia pojazdu.

Poza tym musimy zwrócić uwagę, że w niektórych przypadkach uprawnienia posiadane przez opiekunkę nie są wyłącznie zachcianką zatrudniających, ale koniecznością. Stan zdrowia niektórych podopiecznych wymaga ciągłych kontroli i przemieszczania z punktu A do punktu B. To również dokument, który zwiększa szanse na aktywizacje i zdrowie psychiczne seniora.