Praca w opiece niemcy

Praca w opiece, a tęsknota za domem

Praca w opiece stale zyskuje na popularności, liczba osób pracujących w opiece za granicą stale się powiększa. Jest to spowodowane przede wszystkim lepszymi zarobkami. Niestety wyjazd za granicę, wiąże się też z rozłąką z najbliższymi. Jak poradzić sobie z samotnością w tak trudnej sytuacji? Co powinniśmy zrobić przed wyjazdem za granicę? Zapraszamy do przeczytania ciekawego artykuły na temat pracy opiekunki za granicą.

Praca w opiece – Niemcy

Jeśli postanowiłeś wyjechać za granicę do pracy w opiece, to gratulujemy odwagi.  Kluczem do udanego pobytu za granicą jest przede wszystkim odwaga i pewność siebie. Istnieje kilka istotnych informacji, które powinniśmy wdrożyć przed wyjazdem za granicę:

  1. Sprawdź swojego pracodawcę – dowiedz się o nim jak najwięcej. W Internecie można znaleźć wiele informacji na temat różnych firm oferujących pracę za granicą.
  2. Skorzystaj z pomocy pośrednika pracy – takie agencje proponują legalną pracę. Możemy mieć pewność, że nic nam się nie stanie.
  3. Poinformuj rodzinę, przyjaciół o wyjeździe – podaj dokładne dane, numery telefonów i lokalizację. Koniecznie zapewnij o regularnym kontakcie.
  4. Pamiętaj o ubezpieczeniu zdrowotnym – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ ubezpiecza od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia.
  5. Dokładnie czytaj wszystkie umowy. Praca na czarno nie jest dobrym rozwiązaniem, w związku z czym nie zgadzaj się na nią.
  6. Obiektywnie oceń swój poziom znajomości języków obcych – w pracy za granicą znajomość języka angielskiego jest wymogiem
  7. Zabierz niezbędne dokumenty, potwierdzające twoje wykształcenie lub kwalifikacje.
  8. Swój wolny czas możesz wykorzystać na zwiedzanie zabytków i poznanie tamtejszą kultury.

opiekunka niemcy

Co zrobić, aby utrzymać kontakt z rodziną?

Praca w opiece za granicą wymaga oczywiście od nas dużego poświęcenia. Jesteśmy zdani tylko na siebie. Aby nie zwariować, powinniśmy pomyśleć o utrzymaniu regularnych kontaktów z najbliższymi. W dobie dzisiejszej technologii  mamy wiele możliwości. Istnieją różne komunikatory internetowe, dzięki którym bez problemu skontaktujemy się z rodziną na odległość. Pamiętajmy o uaktywnieniu roamingu. To podstawa do korzystania z telefonu za granicą.

Długotrwała rozłąka wywołuje wiele ciężkich sytuacji w rodzinie. Kłótnie, uzależnienia, przemoc domowa, a nawet rozwody. To jak bliscy będą reagować na rozłąkę z nami, zależy przede wszystkim od wcześniejszego przygotowania ich na tę decyzję. Jak przygotować rodzinę do rozstania? Powinniśmy już wcześniej wdrożyć następujące metody:

  • Przygotuj wszystkie plusy, zalety wyjazdu i przedstaw je rodzinie
  • Poinformuj o regularnym kontakcie
  • Przedstaw swoje racje, tak aby każdy dowiedział się, dlaczego chcesz wyjechać
  • Unikaj kłótni przed wyjazdem – rozstania w nerwach nie wróżą nic dobrego
  • Podaj termin powrotu – czasami zdarza się, że przyjazd do kraju się opóźnia, dlatego też warto podać jedynie przybliżony termin
  • Zaangażuj znajomych, dalszych członków rodziny do wspierania twoich najbliższych – dzięki nim poczują, że mają na kogo liczyć w trudnych sytuacjach.

Samotność, a tęsknota za bliskimi

Tęsknota za bliskimi i rodziną to normalna sprawa. Nie powinniśmy ukrywać swoich emocji. Samotność bywa uciążliwa dla obydwóch stron, zarówno dla wyjeżdżającego, jak i rodziny, która zostaje w kraju. Co zrobić, aby rozłąka nie była taka straszna?

jak radzić sobie ze samotnością

Tuż przed wyjazdem powinniśmy zapewnić o stałym kontakcie. Wyjazd za granicę to również wielka, niezapomniana przygoda. Aby nie odczuwać tęsknoty, warto czas wolny zaplanować na zwiedzanie. Po powrocie będzie co opowiadać najbliższy. Sami stwierdzą, że wyjazd był dobrym pomysłem. Jeśli masz jakieś hobby, możesz spokojnie realizować je również za granicą. Wystarczy dowiedzieć się, gdzie możemy je zrealizować. Warto wyznaczyć sobie nowe cele. Być może, że dzięki temu zdobędziemy nowe umiejętności, które później wykorzystamy w codziennym życiu. Dzięki nowoczesnej technologii możemy pozostać w stałym kontakcie z rodziną. Ilość możliwości kontaktów jest ogromna.

Najwięcej wyjazdów do pracy dla opiekuna, opiekunki jest w kierunku Niemiec. Dlaczego? Przekonajcie się sami.

Praca opiekunki/opiekuna w Niemczech

Wyjazdy do pracy w niemieckiej opiece nasiliły się w ciągu ostatnich lat. To marzenie wielu Polaków. Nie tylko kobiety decydują się na ten ruch. Zainteresowanie taką pracą pojawia się również wśród mężczyzn. Przyszły opiekun decydujący się na wyjazd za granicę ma wiele wątpliwości. Jak sobie sam poradzi bez rodziny? Czy jego znajomości językowe są wystarczające? Oczywiście większość osób przygotowuje się już wcześniej do takiego wyjazdu.

Umiejętność mówienia po niemiecku jest bardzo istotna. Bez tego nie ma co planować takiej pracy. Jeśli zrozumiemy podopiecznego, co do nas mówi, praca stanie się lekka i przyjemna. Opiekunka, która zna język i zapewni seniorowi poczucie bezpieczeństwa, nie musi obawiać się o swój pobyt w Niemczech. Pracodawcy szukają opiekunek z dobrą znajomością języka.

Jak widać opieka nad osobami starszymi, staje się coraz to bardziej popularna. Praca w opiece z pewnością jest to bardzo wymagający zawód, lecz jednak jeśli przygotujemy się do niego odpowiednio na pewno damy sobie radę. Najważniejsze jest to, abyśmy mieli w sobie trochę empatii, wzajemne zrozumienie i pozytywne nastawienie. To trzy główne cechy gwarantujące pełen sukces.