zasłabnięcie

W jaki sposób pomóc seniorowi przy omdleniach i zasłabnięciu?

Z pewnością takie sytuacje nie należą do przyjemnych. Jednak warto wiedzieć, jak postępować w tak trudnym momencie. Zasłabnięcia i omdlenia u osób starszych zdarzają się w różnych sytuacjach. O tym, jak powinniśmy postępować w trakcie utraty przytomności, dowiedziecie się z tego artykułu.

Definicja omdlenia i zasłabnięcia

Na początku warto zapoznać się z obydwoma terminami, ponieważ omdlenie a zasłabnięcie to nie to samo.

  • Omdleniem nazywamy, krótkotrwałą utratę przytomności, podczas której występuje rozluźnienie mięśni, prowadzące do utraty równowagi. Następnie pojawia się  upadek, powodujący niebezpieczne dla zdrowia sytuacje. Mowa tutaj przede wszystkim o urazach, stłuczeniach oraz złamaniach.
  • Zasłabnięcie organizmu oznacza stan znacznego osłabienia, czyli tzw. odpadnięcie z sił. Mogą wystąpić zaburzenia świadomości. Przy zasłabnięciu organizmu osoba starsza w pewnym sensie ma kontakt z otoczeniem i nie traci przy tym przytomności.

Przyczyny omdlenia i zasłabnięcia u osób starszych

Seniorzy są szczególnie narażeni na utratę przytomności. Jedną z głównych przyczyn zasłabnięcia i omdlenia jest zmniejszenie dopływu krwi do mózgu. Przez to występuje niedobór tlenu, transportowany z krwią tętniczą. A co z pozostałymi przyczynami? Oczywiście jest ich wiele, my wymienimy te najważniejsze:

  • Zaburzenia rytmu serca – arytmia
  • Znaczna niewydolność serca, która skutkuje obniżeniem dopływu krwi do mózgu oraz do pozostałych narządów
  • Zwężenie tętnic, odpowiadające za doprowadzenie krwi do mózgu. Jest to najczęstszy skutek miażdżycy
  • Zmniejszająca się z wiekiem elastyczność ścian naczyń tętniczych
  • Duża niedokrwistość organizmu

omdlenia u seniora

Omdlenia i zasłabnięcia mogą wystąpić w różnych sytuacjach. Jedną z nich jest na pewno zażywanie leków. Powinniśmy dokładnie obserwować seniora po zażyciu leków. Warto zatem dowiedzieć, w jakich ilościach przyjmowane są lekarstwa oraz poznać dawkowanie. Na co, które leki są potrzebne.

Zwiększenie ryzyka zasłabnięć i omdleń pojawia się również, przy nagłym wstawaniu z pozycji leżącej lub siedzącej podopiecznego, odwodnieniem organizmu – brak odpowiedniej ilości wody w trakcie upałów, długotrwałe spędzanie czasu na powietrzu, podczas wysokich temperatur, silne emocje lub stres.

Pierwsza pomoc przy omdleniu

Nie zawsze mamy wpływ na to, co się dzieje wokół nas. Co należy zrobić, jeśli wystąpi utrata przytomności u seniora? Oczywiście istotnym szczegółem jest znajomość pierwszej pomocy przez opiekuna. Bez wątpienia ta wiedza na pewno nam się przyda. Warto zapoznać się więc z kilkoma informacjami.

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o bezpiecznej pozycji. Osobę, która utraciła przytomność, należy położyć bezpiecznie na płaskiej powierzchni. Następnie starajmy się rozluźnić jej ubranie, poprzez odepchnięcie kołnierzyka, guzików, ciasnego krawata. Nie ulega wątpliwości fakt, że najistotniejszą rzeczą w trakcie zasłabnięcia jest udrożnienie dróg oddechowych. Musimy odchylić głowę i zaobserwować oddech u seniora. W tym przypadku najlepiej sprawdzić ruchy brzucha i klatki piersiowej.

Oprócz pierwszej pomocy, należy pamiętać o podstawowych zasadach:

  • nie podawać żadnych leków oraz płynów
  • unikać gwałtownych ruchów – nie szarp poszkodowanym
  • nie polewać nieprzytomną osobę wodą. Możemy jedynie spróbować przetrzeć jej twarz wilgotną chusteczką.

pomoc przy zasłabnięciu

Jak prawidłowo reagować na omdlenie i zasłabnięcie u osób starszych?

Po pierwsze, jeśli zauważymy, że nasz podopieczny nie odzyskuje przytomności, powinniśmy zawiadomić pogotowie. Do czasu przyjazdu karetki, sami musimy spróbować udzielić pierwszej pomocy. Niekiedy okazuje się, że omdlenie jest tylko chwilowe. W przypadku odzyskania przytomności przez podopiecznego należy przeprowadzić z nim krótką rozmowę.

Warto zapytać go jak się czuje. Powinien również pozostać w bezpiecznej pozycji. Często u osób starszych omdlenia i zasłabnięcia występują głównie przez osłabienie układu organizmu sercowo–oddechowego. Ryzyko ich wystąpień jest więc znacznie częstsze. Opiekunka może jednak spróbować pomóc seniorowi, który na co dzień boryka się niedotlenieniem mózgu i utratą przytomności. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na taką pomoc:

  • dbanie o prawidłową pozycję w trakcie snu. Poduszki staramy się ułożyć w wygodnej pozycji.
  • czyste powietrze pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia omdleń. Powinniśmy od czasu do czasu przewietrzyć pomieszczenie, w którym znajduje się podopieczny
  • Unikanie groźnych upałów. Jeśli podopieczny przebywa jednak na powietrzu, przy dużych temperaturach, to należy zadbać o jego prawidłowe nawodnienie organizmu.
  • Zachowanie zdrowej diety – spożywanie pełnowartościowych posiłków
  • Regularna aktywność fizyczna

Pamiętajmy o tym, że praca opiekunki to przede wszystkim prawidłowa obserwacja podopiecznego. W razie nagłego wypadku musi ona reagować natychmiast, zatem podstawowa wiedza z zakresu udzielania pierwszej pomocy jest bardzo przydatna.