osoba na wózku inwalidzkim

Jak opiekować się osobą starszą na wózku inwalidzkim?

Opieka nad osobami niepełnosprawnymi nie należy do łatwych zadań. Każdy, kto decyduje się na takie wyzwanie, musi brać pod uwagę pewne wymagania. Podejmując opiekę nad osobami starszymi, które poruszają się na wózku inwalidzkim, powinniśmy być szczególnie ostrożni, pod każdym względem. Istnieją pewne zasady, które należy przestrzegać w takiej sytuacji.

Jakie? Przeczytajcie poniższy artykuł, który z pewnością ułatwi wam opiekę nad starszą osobą poruszającą się na wózku inwalidzkim.

Zasady opiekowania się starszą osobą na wózku inwalidzkim

W jaki sposób zorganizować czas osobie, która cały czas porusza się na wózki inwalidzkim? Wiadomo nie od dziś, że osoby starsze potrzebują dodatkowej opieki. Samotność bywa okrutna. Wobec czego warto pomyśleć o spędzaniu większej ilości czasu z osobami starszymi. W przypadku, gdy senior porusza się na wózku, powinniśmy korzystać z wszelkiego rodzaju urządzeń wspomagających, ponieważ przenoszenie osób niepełnosprawnych wymaga ciągłego wysiłku fizycznego. Sprawując opiekę nad chorym, pamiętajmy o tym, aby nie traktować go przedmiotowo.

Osoby starsze, schorowane mają swoje uczucia, które w łatwy sposób można zranić. Powinniśmy namawiać je na minimalny wysiłek, wynikający z czynności samoobsługowych: ubieranie się, spożywanie posiłków czy zachowanie higieny osobistej. Niestety, ale nadopiekuńczość, może tylko pogorszyć stan chorego.

osoba na wózku inwalidzkim

Przed wykonaniem konkretnej czynności warto poinformować starszą osobę poruszającą się na wózku inwalidzkim o zaplanowanych ćwiczeniach. W takim przypadku chory może przygotować się emocjonalnie na podejmowane kroki. Jeśli istnieje jakaś czynność, której opiekun nie może wykonać, to powinien z niej zrezygnować. Można zastąpić ją innymi pomysłami.

Bardzo ważnym elementem w codziennych czynnościach dla osoby schorowanej jest oczywiście rehabilitacja, wykonywana pod okiem fachowców. Udział w ćwiczeniach przeprowadzanych przez rehabilitantów na pewno poprawia ogólny stan zdrowia chorego. Starajmy się więc przestrzegać terminów na umówione wizyty.

Kilka wskazówek dotyczących przenoszenia starszej osoby na wózku inwalidzkim

Jeśli w naszych obowiązkach pojawi się czynność przenoszenia osoby chorej z jednego miejsca na inne, powinniśmy wdrożyć prostą zasadę: nasze bezpieczeństwo jest tak samo ważne, jak i osoby niepełnosprawnej. Pomagając w codziennych obowiązkach, jesteśmy narażeni na dźwiganie i podnoszenie. W takiej chwili możemy nabawić się problemów z kręgosłupem. Powinniśmy podejmować czynności zgodnie z poniższą instrukcją:

Zaczynając od początku, pamiętajmy o ugiętych kolanach i całkowicie wyprostowanych plecach. To pozycja bezpieczna dla naszego kręgosłupa, ponieważ nie będzie on zbyt obciążony. Zdarzają się miejsca opieki, które nie zostały wyposażone w specjalistyczny sprzęt. W tym momencie  ta zasada, stanie się dla nas najważniejsza.

Przenoszenie osoby chorej to zdecydowanie odpowiedzialne zadanie dla opiekuna. Czynność powinna  odbywać się bez gwałtownych ruchów i przechylania na boki. Może to spowodować poważny uraz kręgosłupa.  Zachowana odległość między opiekunem a osobą schorowaną jest również istotna. Im bliżej staniem, tym łatwiej będzie nam pokonać dystans.

opieka nad osobą starszą

Współpraca między opiekunem  a podopiecznym jest bardzo ważna. Wzajemne zrozumienie wpływa na obopólne bezpieczeństwo. Warto zaproponować choremu, aby przy przenoszeniu objął nas w talii lub przytrzymał się naszych barków.

Urządzenia wspomagające przenoszenie osób niepełnosprawnych

Jeśli decydujemy się nad opieką osoby niepełnosprawnej, poruszającej się na wózku inwalidzkim, musimy koniecznie upewnić się, czy ma ona odpowiednie warunki domowe.

W mieszkaniu osoby chorej powinny znaleźć się antypoślizgowe maty, specjalistyczne pasy do podnoszenia i przenoszenia osób niepełnosprawnych ruchowo. Oprócz tego czasami pojawiają się różnego rodzaju podnośnik, ułatwiające codzienne życie osobom niepełnosprawnym. Urządzenia te będą gwarantować nam bezpieczne przemieszczanie i podnoszenie chorego oraz wyeliminują zagrożenia dla zdrowia opiekuna.

Podsumowując

Jak widać opieka nad osobami niepełnosprawnymi poruszającymi się na wózku inwalidzkim, nie jest wcale taka łatwa. Opiekunowie seniorów muszą wykonywać poszczególne czynności szybko, sprawnie i precyzyjnie. To klucz do gwarantowanego sukcesu. Powinniśmy pamiętać również o podawaniu niezbędnych lekarstw oraz zapewnieniu świeżej wody do popicia. Niezależnie od stanu chorego, rodzinie wypada starać się planować wszystkie obowiązki tak, aby sama mogła, jak najwięcej pomóc. Kontakt z najbliższymi to najlepsze lekarstwo dla seniorów.