osoba starsza

Samotność seniorów – Jak możemy pomóc?

Coraz większym problem staje się samotność seniorów, którzy często nie mają się do kogo odezwać. W tym artykule przedstawimy propozycję, jak można pomóc starszej osamotnionej osobie. Odpowiemy również na pytanie, jakie czynniki wpływają na samotność wśród seniorów.

Samotność seniora – czynniki ryzyka

Samotność wśród seniorów nie jest niczym rzadkim. Statystycznie co 10 osoba starsza nie ma w otoczeniu nikogo, z kim mogłaby na co dzień porozmawiać. Co 5-ty senior nie ma z kim spędzić wolnego czasu, a co trzecia osoba cierpi na poczucie osamotnienia. Niestety statystyki nie maleją. Co zatem wpływa na tak duże ryzyko osamotnienia wśród starszych osób?

samotnośćc seniorów

  • Zakończenie pracy

Moment zakończenia pracy i przejścia na emeryturę jest częstym powodem samotności seniorów. Działalność zawodowa nie tylko absorbuje czas, ale również pomaga w utrzymywaniu kontaktów towarzyskich. Zarówno współpracownicy, jak i klienci (w zależności od specyfiki pracy) to osoby, z którymi można poprowadzić rozmowę na tematy mniej lub bardziej poważne.

  • Choroba

Szczególnie trudno utrzymać relacje towarzyskie osobom chorym. Wszelkiego rodzaju choroby często utrudniają seniorom poruszanie się, a co za tym idzie wychodzenie z domu. W niektórych sytuacjach nawet najbliższe osoby odwracają się od schorowanych seniorów, ponieważ opieka nad nimi staje się uciążliwa.

Nic dziwnego, że w niektórych krajach coraz więcej osób zatrudnia opiekunki. Wykwalifikowane osoby, o wiele lepiej potrafią zająć się chorym seniorem. Bardzo dużo osób podejmuje się pracy jako opiekunki osób starszych. Niemcy są na to dobrym przykładem.

  • Śmierć bliskiej osoby

Śmierć bliskiej osoby jest jedną z częstszych przyczyn samotności seniorów. Nie dotyczy to jedynie śmierci współmałżonków. Osoby starsze często tracą swoich przyjaciół, rodzeństwo, a nawet dzieci.

opiekunka osób starszych niemcy

 

Jak zapobiegać samotności senirów?

Pomoc osobom starszym nie musi jedynie ograniczać się do naszej obecności w ich życiu. Jednym ze sposobów zapobiegania samotności seniorów jest motywowanie ich do wyjścia z domu i zaangażowania się w lokalne aktywności.

Pies

Może zabrzmi to banalnie, ale najwięcej kontaktów towarzyskich nawiązuje się na spacerach z psem. Dodatkowo pies sam w sobie może wpłynąć na zmniejszenie poczucia samotności. Należy jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie dla osób, które po pierwsze mają do tego siłę, a po drugie lubią zwierzęta. Najlepiej wybrać dorosłe zwierzę, które będzie mniej aktywne i bardziej zrównoważone.

Spędzanie czasu poza domem

W XXI wieku coraz więcej miast organizuje kluby seniorów, czy świetlice, w których mogą aktywnie spędzić czas. Istnieją zarówno aktywności ruchowe, jak i intelektualne, mogące zapewnić seniorom dużą ilość rozrywki. Dodatkowo angażowanie się w aktywności poza domem może “zmusić” seniorów do wyjścia z domu.

Opiekunka

W przypadku, gdy starsza osoba nie jest mobilna, a jej choroba uniemożliwia wychodzenie z domu i nawiązywanie kontaktów społecznych, dobrym rozwiązaniem jest wynajęcie opiekunki. Profesjonalna opiekunka nie tylko zajmie się osobą starszą, ale także będzie mogła spędzić z nią czas na rozmowach lub innej aktywności.

Rola telefonu

Pomoc starszym osobom to również rozmowa. Wystarczy jeden telefon od każdego członka rodziny w tygodniu, a senior poczuje, że ktoś się interesuje jego losem i ma na kogo liczyć.

Rozmowa przez telefon

 

Jak opiekunka osób starszych w Niemczech może pomóc z samotnością osób starszych?

Praca opiekunki w Niemczech to nie tylko zapewnienie podstawowej opieki i pomoc wykonywaniu codziennych czynności. Często opiekunki nawiązują relacje przyjacielskie ze swoimi podopiecznymi.

Obecność

Może wydać się to banalne, ale sama obecność drugiej osoby, może być bardzo pomocna. Poczucie, że nie jest się samemu i jest osoba, na którą można liczyć.

Wspólne spędzanie czasu

Opiekunka osób starszych może zapewnić seniorowi dużo rozrywki. Podczas takiej pracy wywiązują się nie tylko rozmowy o sprawach codziennych, ale także inne formy spędzania czasu. Chociaż może być to coś tak błahego, jak wspólne rozwiązywanie krzyżówek, oglądanie telewizji, czy granie w karty, to zawsze będzie to spędzanie czasu z drugim człowiekiem.

Zaplanowane gry i aktywności umożliwiają również podtrzymanie sprawności psychicznej i fizycznej seniora.

Całodobowa opieka

Zapewnienie starszej osobie opiekunki to także kwestia bezpieczeństwa. Praca opiekunki w Niemczech często obejmuje również zabiegi pielęgnacyjne. Fakt, że ktoś 24 godziny na dobę jest w pobliżu bliskiego nam seniora, może być bardzo uspokajający. Całodobowa opieka jest bardzo ważna, dlatego coraz częściej wybiera się opiekunki osób starszych. Niemcy doskonale o tym wiedzą