opieka niemcy

Dobra sztela – co to takiego i jak ją znaleźć?

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech od wielu lat jest niezwykle popularna. Niezależnie od wieku osób, które decydują się na wyjazd może ona sprostać wszystkim wymaganiom. Jednak na co zwrócić uwagę, żeby opiekunce przypadła dobra sztela? Co się kryje pod tą nazwą?

Co to jest sztela?

Sztela to nazwa wywodząca się z języka niemieckiego. Jest powszechnie używana przez osoby, które zajmują się opieką nad osobami starszymi w Niemczech. Oznacza ono posadę, miejsce wykonywania pracy lub ofertę zatrudnienia, jaką można znaleźć. Różne propozycje są przedstawiane zarówno przez osoby prywatne jak i agencje, jednak dobra sztela wymaga dobrego zapoznania się ze wszystkimi jej elementami.

Czym charakteryzuje się dobra sztela?

Osoba, która decyduje się na wyjazd z kraju w celu pracy przy opiece nad osobą starszą musi borykać się z wieloma problemami z tym związanymi. Są to nie tylko kłopoty dnia codziennego, ale również tęsknota za najbliższymi oraz różnice kulturowe pomiędzy krajami.

Aby możliwie najmocniej zminimalizować negatywne skutki nawiązywania współpracy w opiece nad osobą starszą, warto zwrócić uwagę na kilka elementów związanych z ofertami pracy. Opieka w Niemczech jest niezwykle dobrze rozbudowana, a co za tym idzie warunki pracy opiekunek są często bardzo dobre. Na co zwrócić uwagę przy wyborze szteli?

opiekunka osób starszych

Opis stanu zdrowia podopiecznego

Polecane firmy dla opiekunek mówią o tym, że dobra sztela zawsze podaje szczegółowy opis stanu zdrowia pacjenta. Niezależnie od tego, czy jest to osoba leżąca, czy w pełni sprawna. Takie informacje powinny znaleźć się w opisie posady. W ten sposób jeszcze przed podjęciem współpracy jest jasno określone, jakie zadania będą stały przed potencjalną opiekunką.

Dzięki określeniu stanu zdrowia pacjenta istnieje również możliwość precyzyjnego dopasowania opiekunki do jej podopiecznego. Jeżeli potrzebuje on stałej opieki oraz pomocy podczas wykonywania podstawowych czynności higienicznych warunki pracy są inne niż w przypadku osoby, która jest w pełni sprawna oraz nie potrzebuje stałej pomocy.

Opieka Niemcy – kwestie finansowe

Co oznacza określenie dobra sztela? Oferty pracy związane z opieką powinny być dla opiekunki atrakcyjne pod względem finansowym. Wynagrodzenie za pracę musi odpowiadać wymaganiom, jakie są stawiane przed osobami, które decydują się na to zajęcie. Oczywiście te posady, które wymagają ciągłej opieki nad starszą osobą posiadają większy budżet. Jednak zdarza się, że te łatwiejsze posady, w których na opiekunce spoczywa mniej obowiązków w zamian za niższe wynagrodzenie są dla niej bardziej atrakcyjne.

Kwestia finansowa jest bardzo mocno uzależniona od indywidualnych preferencji zatrudnianej osoby. To, o czym należy pamiętać podczas poszukiwań dobrej szteli to jasne warunki pracy oraz terminowe wypłaty wynagrodzenia. Praca powinna być wykonywana na podstawie umowy, która jest podpisana jeszcze przed wyjazdem opiekunki do pracy. W ten sposób zyskuje ona pewność, że proponowana sztela jest uczciwa oraz atrakcyjna.Starszy Pan - dobra sztela

Wymagania językowe

Poszukując pracy pod hasłem „opieka Niemcy” należy spełnić pewne wymagania. Tak, aby proponowane zajęcie mogło być wykonywane w sposób dokładny. Opiekunka, która planuje zajmować się osobami starszymi w. Niemczech powinna znać podstawy języka, w jakim oni się porozumiewają. Może zdarzyć się, że podopieczny ma znaczne problemy z porozumiewaniem się. Wówczas konieczna jest biegła znajomość języka, żeby zrozumieć, jakie ma on potrzeby.

W ogłoszeniu powinna znajdować się jasna informacja dotycząca wymaganego poziomu języka. Polecane firmy dla opiekunek zajmują się również organizacją szkoleń, które mają przygotować do pracy w Niemczech. Najczęściej wymagany jest języka na poziomie minimum B2, a więc średniozaawansowanym. Znacznie rzadziej spotykany jest poziom A2, który określany jest jako podstawowy.

Jak znaleźć dobrą sztelę?

Poszukiwania dobrej szteli mogą zająć wiele tygodni oraz być niezwykle wymagające. Należy wziąć pod uwagę wszystkie aspekty, które zostały wymienione wyżej w tym artykule. Dodatkowo pojawiają się kwestie związane z indywidualnymi referencjami nie tylko opiekunki, ale również podopiecznego. Najlepsze współprace powstają wtedy, kiedy zarówno jedna jak i druga strona ma podobne wymagania oraz upodobania związane ze spędzaniem czasu wolnego.

Ze względu na możliwe trudności związane z szukaniem posady dla opiekunki osób starszych pojawiają się agencje, które umożliwiają znalezienie dobrej pracy za granicą. Zapewniają nie tylko pomoc w szukaniu szteli, ale również umowę, która gwarantuje odprowadzanie składek oraz wsparcie pomocy w Polsce. Jeżeli opiekunka jest dobrze przygotowana do wykonywania pracy, z pomocą agencji odnalezienie dobrej szteli przebiega szybko i sprawnie.

 

Masz problem ze znalezieniem najlepszych ofert pracy w opiece nad osobami starszymi? Sprawdź nasze oferty pracy w Niemczech.