Na pamięć dla seniora

Ćwiczenia pamięci dla seniorów – gry pamięciowe

Poradnik został przygotowany z myślą o seniorach. Zawiera fantastyczne inspiracje na zajęcia dla terapeutów zajęciowych oraz opiekunów osób starszych.  Warto zagłębić się w tej lekturze i poznać najlepsze ćwiczenia pamięci dla seniorów, które z pewnością zachęcą naszych kochany seniorów do aktywnego spędzania czasu.

Trening pamięci dla seniorów – dlaczego jest niezbędny?

W pewnym wieku zaczynają się poważne choroby, nie tylko te dotyczące pamięci. Mowa tutaj o naszych kochanych seniorach, którzy na co dzień pomimo cierpienia pragną żyć normalnie. Zdarza się, że to rodzina zapewnia opiekę nad osobami w starszym wieku. W specjalnych placówkach organizowane są interesujące zajęcia, poprawiające nie tylko umysł, ale również  kondycję fizyczną. Zatrudniani są tam terapeuci zajęciowi i opiekunowie, podejmujący codzienną walkę o lepsze życie każdego seniora.

Aby ćwiczenia były atrakcyjne, warto wcześniej przygotować sobie ciekawe scenariusze, oparte na wcześniejszych doświadczeniach innych pracowników.

gry i zabawy dla osób starszych

Ćwiczenia pamięci u seniora jest niezwykle istotny. Przyczynia się on do poprawy stanu zdrowia oraz rozwija umysł. Jest on bardzo potrzebny dla osób chorych, cierpiących na poważne dolegliwości. Problemy z pamięcią często mają powiązanie z innymi chorobami. Jakimi? Przede wszystkim z :

  • Udarem mózgu
  • Demencją, która w znacznej mierze niszczy komórki mózgowe w obrębie hipokampa, odpowiadającego za pamięć
  • Chorobą Alzhaimera – znana nam wszystkim zawiera amyloid, gromadzący się
    w mózgu, zagraża pamięci epizodycznej.
  • Chorobą Parkinsona – wywołującą zaniki pamięci i spowolnione myślenie

Osoby uczestniczące w zajęciach zdecydowanie poprawiają swoją pamięć. Treningi pozytywnie wpływają na rozwój umysłu u seniorów. Mają one na celu poprawiać szybkość myślenia oraz ogólny stan zdrowia, nawet jeśli od razu nie jest zauważalny.

W jaki sposób można ćwiczyć pamięć u seniora?

Wiadomo nie od dziś, że regularne ćwiczenia gwarantują lepszy sukces. Warto więc zapewnić osobom starszym gimnastykę umysłu, która nie ma w sobie równych. To ona wpływa na poprawę pamięci. Prostymi i zachęcającymi przez nas ćwiczeniami są przede wszystkim: czytanie na głos oraz przypominanie o tym, co działo się  w ciągu  ostatnich dni. Możemy również skorzystać z przygotowanych gier dla seniorów.

ćwiczenia pamięci dla seniorów

Ćwiczenia pamięci dla seniorów – skuteczne przykłady

Im jesteśmy starsi, tym gorzej zaczynamy myśleć. Seniorzy borykający się z zanikami pamięci powinni codziennie ćwiczyć swoją pamięć. Istnieje wiele skutecznych i interesujących ćwiczeń dla seniorów. W jaki sposób idealnie dobrać zajęcia dla całej grupy? Proponujemy zatem:

  • Gry planszowe lub karciane
  • Wypełnianie krzyżówek, ciekawostek i rebusów, znajdowanie różnic pomiędzy obrazkami
  • Nauka wierszy, mówienie na głos
  • Rysowanie obrazków, pozytywnie kojarzących się z ważną dla nich chwilą i omawianie tych wydarzeń
  • Nauka metodą łańcuszkową – zapamiętywanie wiadomości w konkretnej kolejności
  • Zapamiętywanie różnych przedmiotów – gra Memory
  • Ćwiczenia przez pamięć słuchową – czytanie rymowanek na głos

Multimedialne ćwiczenia

Postęp technologiczny sprawił, że dla zwykłych gier karcianych, pojawiła się poważna konkurencja. Są to oczywiście multimedialne ćwiczenia, zawierające gry logiczne. Czy faktycznie warto z nich korzystać w trakcie zajęć? Jak najbardziej. One również przyczyniają się do poprawy pamięci. Mają wiele pozytywnych cech: ćwiczą umysł w bardziej intensywny sposób niż gry planszowe, ponieważ posiadają zróżnicowany poziom, monitorują trening seniora, rozwijają pamięć poprzez zapamiętywanie różnych rzeczy na raz. Nie powinien dziwić nas więc fakt, gwarancji skutecznego treningu podczas korzystania z programów multimedialnych.

gry dla seniorów

 

Podsumowując

Jak widać to, co się uczymy, ma ogromny wpływ na naszą pamięć. Powinniśmy pamiętać o tym, aby codziennie wykonywać ćwiczenia rozwijające nasz umysł. Dotyczy to nie tylko seniorów, ale także osób w różnym wieku. Badania epidemiologiczne wykazują fakt, że osoby inteligentniejsze, posiadające wyższy poziom wykształcenia, spędzające aktywnie czas, a nie tylko przed komputerem czy telewizorem zmniejszają ryzyko zachorowań na Alzhaimera i Parkinsona. Pamięć należy stale pielęgnować, chociażby przez przypomnienie chwil, które są dla nas na pewno bardzo ważne tak jak i zdrowie.