demencja starcza

Demencja starcza a agresja – jak radzić sobie z podopiecznym?

Demencja starcza jest bardzo poważnym wyzwaniem zawodowym, z którym musi poradzić sobie profesjonalna opiekunka. Niemcy to kraj, w którym aż 1,5 miliona obywateli zmaga się z chorobą Alzheimera, więc sama świadomość tego zagadnienia odgrywa niezwykle ważną rolę. Artykuł przedstawia krótki poradnik, dzięki któremu poznasz charakterystykę schorzenia i sposoby zwalczania jego szkodliwych objawów wśród osób starszych.

Demencja – objawy i początek

Aby efektywnie przezwyciężyć lub ograniczyć skutki niepożądanych reakcji naszego opiekuna, warto poznać genezę i definicję samej dolegliwości. Demencja starcza inicjuje proces upośledzenia funkcji intelektualnych pacjenta, a źródłem takiego stanu są zmiany zachodzące w obszarze mózgu.

Modyfikacje zanikowe, degeneracyjne lub zwyrodnieniowe, mogą mieć różną lokalizację oraz zakres i pułap. To właśnie od tych czynników uzależniony jest konkretny przypadek demencji, czyli zagrożenie wspomnianym już Alzheimerem, Parkinsonem, a także chorobą Picka.

Demencja starcza powstaje na skutek kilku kluczowych czynników. Pierwszym z nich jest naturalny proces związany z upływem czasu i starzeniem się organizmu ludzkiego. Inną przyczyną może być tendencja genetyczna lub bodźce zewnętrzne.

Ryzyko pojawienia się otępienia starczego ulega wzrostowi przez:

  • padaczkę,
  • chorobę alkoholową,
  • choroby wątroby oraz tarczycy,
  • krwiaki spowodowane urazami,
  • wodogłowie,
  • guz mózgu,
  • niedobory składników mineralnych lub witamin,
  • konkretne przykłady medykamentów.

opiekunka niemcy

Demencja – objawy psychiczne

Wiele poważnych schorzeń rozwija się poprzez poszczególne etapy, w tym także demencja. Objawy i poziom nasilenia także ulega metamorfozom, a wszystko zależy od stopnia zaawansowania dotkliwej przypadłości.

Początkowa faza jest bardzo łatwa do zbagatelizowania, dlatego jest nadzwyczaj niebezpieczna. Zapominanie pinu do karty kredytowej lub numer telefonu- takie sytuacje zdarzają się nawet osobom w pełni zdrowia i najczęściej nie są łączone z demencją.

Kolejne stadium obejmuje wzmożone problemy z koncentracją, skupieniem oraz zapamiętywaniem. Co więcej, pacjenci odczuwają osłabienie i brak energii, a także zaburzenie prawidłowego odżywiania. Niepokojące symptomy dotyczą również stanu ogólnego rozdrażnienia, a nawet bariery z wypowiadaniem słów. W rezultacie taka osoba stopniowo traci swoją autonomię funkcjonowania i musi polegać na odpowiednim wsparciu.

Agresja, kompletny brak niezależności, urojenia i deficyt kontaktu z rzeczywistością – to znak, że demencja starcza weszła w ostatni etap aktywności. Konieczne jest korzystanie z profesjonalnych i wykwalifikowanych opiekunów, którzy zagwarantują seniorowi najlepszą troskę.

Demencja, objawy psychiczne pacjenta wiążą się z:

  • apatią,
  • wahaniami nastroju,
  • silnym lękiem,
  • brakiem koncentracji.

Opiekunka Niemcy – jak postępować z agresją seniora?

Osoby starsze nie są kojarzone z nerwowością i atakami silnych reakcji, ale postępująca choroba może wymienione oznaki wywołać. Warto pamiętać, że taka kondycja jest ogromnym obciążeniem dla całego systemu, co może powodować bardzo nietypowe zachowania. Nieustanny lęk, bezradność, nadmiar ujemnych emocji, zagubienie lub niekończące się uczucie bólu – mieszanka wymienionych przykładów może być wytłumaczeniem dla zirytowania i wściekłości.

Współpraca i troska wobec podopiecznego z objawami otępienia starczego, z całą pewnością nie jest najprostszym obowiązkiem. Istnieje jednak zbiór pewnych zasad i wskazówek, które pomogą w realizowaniu tej niezwykle ważnej misji. O czym warto pamiętać?

demencja objawy psychiczne

Bądź neutralny

Opryskliwe słowa lub nieprzychylne komentarze, które mogą paść z ust seniora, nie mają na celu obrażenie swojego opiekuna – są jedynie wyrazem dezorientacji. Natłok doświadczeń i znikoma umiejętność koncentracji, generują pewną reakcję ochronną, właśnie w formie wyrzucenia nieprzychylnych uwag.

Bądź pozytywny

Optymistyczne podejście i pogodna konwersacja uspokoi podopiecznego i nada relacji życzliwe podłoże. Radosne usposobienie może wpłynąć na samego pacjenta i zwrócić jego uwagę na aspekty, które zmienią agresję i drażliwość w spokój i opanowanie.

Bądź przyjacielski

Unikaj kłótni, konfrontacji oraz wszelkich sporów. Próba udowodnienia własnych argumentów jedynie spotęguje ofensywę podopiecznego, który poczuje się zagrożony i osaczony. Eksplozja frustracji jest wynikiem skomplikowanych doświadczeń oraz uczuć i nie wiąże się z chęcią urzeczywistnienia złych intencji.

Kontrola i zapobieganie

Baczna obserwacja zachowań i reakcji seniora sprawi, że poznasz jego sposób funkcjonowania. Taka wiedza umożliwia działania prewencyjne i eliminację elementów, które są źródłem niechcianych kontrakcji.