choroby wieku starczego

Choroby wieku starczego, czyli poznaj główne objawy

Osoby starsze wyróżniają się bogatym doświadczeniem, wiedzą oraz praktyką w wielu obszarach funkcjonowania. Warto jednak pamiętać, że zaawansowany wiek wiąże się również z negatywnymi aspektami, które mogą być bardzo uciążliwe. Choroby wieku starczego, które są głównym tematem dzisiejszej publikacji, wymagają dokładnego poznania i zrozumienia, dzięki czemu opiekunka do osoby starszej może reagować instynktownie. Zapraszamy do artykułu!

Choroby wieku starczego – geneza powstawania

Problematyka niniejszego artykułu jest szczególnie ważna w kontekście niemieckiego społeczeństwa. Jest to spowodowane faktem, że naród zachodnich sąsiadów charakteryzuje się dynamicznymi tendencjami do przybywania seniorów wśród obywateli. Takie starzenie się ludności sprawia, że opiekunka do osoby starszej jest zawodem szanowanym, respektowanym i bardzo potrzebnym.

Proces starzenia jest naturalnym zjawiskiem całego organizmu, które bazuje na eksploatacji poszczególnych jego elementów, systemów oraz narządów. Choroby starcze uzasadnione są ogólnym osłabieniem układu odpornościowego, co ułatwia podatność na wszelkiego rodzaju bakterie i infekcje, a także nadwyrężeniem stanu żył.

Co więcej, upływający czas zmniejsza wydolność płucną, przez co pacjenci borykają się z trudnością oddychania. To jednak nie wszystkie płaszczyzny, które doznają wyraźnych naruszeń. Proces starzenia obejmuje zwiększone ryzyko różnego typu złamań i stłuczeń, a jest to bezpośrednio związane z zanikającą tkanką mięśniową. Należy również wspomnieć o lichej kondycji układu krążenia.

proces starzenia

Choroby starcze wyróżniają się również innym wymiarem źródła, które zależy od podejmowanych wcześniej decyzji oraz prowadzonego trybu życia. Długotrwały stres może powodować destrukcyjne skutki, nawet dla młodego ustroju, a wieloletnie napięcie przyniesie negatywne konsekwencje w późniejszym wieku.

Ważnym aspektem jest przestrzegania zdrowej i zbilansowanej diety, stosunek wobec używek, alkoholu oraz papierosów. Brak regularnego wysiłku fizycznego i psychicznego, również nie zagwarantuje właściwej konserwacji optymalnego zdrowia na późniejsze lata. Należy także zaznaczyć, że nie wszystkie okoliczności leżą w gestii pacjentów. Determinanty zewnętrze lub predyspozycje genetyczne, mogą być podłożem do rozwoju choroby wieku starczego.

Główne schorzenia i objawy

Istnieje kilka podstawowych przykładów niedyspozycji, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Ten rodzaj dolegliwości, pomimo bardzo wyraźnych oznak występowania, wyjątkowo utrudnia funkcjonowanie i komfort życia seniora. Inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu, jest powszechnym przykładem choroby wieku starczego i dotyczy wyjątkowo sporej liczby podopiecznych.

Innym problem osób starszych wiąże się z działaniem samych stawów. Reumatyzm, czyli właśnie choroba zwyrodnieniowa stawów, nasila się proporcjonalnie do upływających lat i w dużej mierze jest skutkiem braku wystarczającej ilości ruchu. Osoby starsze skarżą się na silne cierpienie w obszarze stawów, które alarmują destabilizację za pomocą  wyraźnego trzeszczenia. To nie koniec ograniczeń, które powoduje reumatyzm. Początkowa utrata mobilności może ewoluować w stwardnienia, a ostatecznie – deformację.

opiekunka do osoby starszej

Choroby wieku starczego – problemy z pamięcią i nie tylko

Kolejnym rodzajem niedyspozycji jest demencja starcza. Niniejszy gatunek otępienia atakuje właściwości poznawcze pacjenta, czyli czynniki obejmujące pamięć, percepcję oraz uwagę. Jak wykryć pierwsze oznaki otępienia starczego? Zwiększmy czujność wobec wszelkich wahań w zachowaniu i nastroju, braku doświadczania spokojnego, głębokiego snu, a także potencjalnych urojeń. Co więcej, osoby starsze mogą wykazywać niedostatek równowagi przestrzennej oraz nieprecyzyjne formowanie słów.

Bardzo niebezpiecznym schorzeniem o charakterze mentalnym jest Choroba Parkinsona. W tym przypadku, edukacja i kształcenie jest niezbędne, ponieważ sama przypadłość jest nadzwyczaj skomplikowana do zdiagnozowania. Co to oznacza w praktyce? Jeżeli dostrzegasz dygotanie i drżenie rąk oraz ból barku- może to być oznaką początku choroby Parkinsona. Co ciekawe, pacjenci wyróżniają się specyficznym stylem pisania, nazywanym mikrografią. Oznacza to notowanie wyłącznie małymi literami.

Dalszy etap jedynie potęguje przeżywane już dolegliwości. Seniorzy znacznie spowalniają wykonywane ruchu, co określa się mianem bradykinezji. Mięśnie ulegają silnemu usztywnieniu, a wibrowanie tkanki mięśniowej nie ustaje nawet w sytuacji spoczynku.

Ważnym elementem pracy opiekunki do osoby starszej jest regularna wizyta u wykwalifikowanego specjalisty. Tak odpowiedzialna strategia zapewnia szybkie wykrycie potencjalnej cukrzycy lub chorób nowotworowych.