ubieranie seniora

Prawidłowe ubieranie seniora

Opieka nad seniorem to wiele czynności, w których należy odpowiednio wesprzeć osobę starszą. To, co dla jednych wydaje łatwe, dla innych może być ogromnym wysiłkiem. Pomoc w ubieraniu to często obowiązek opiekunki, dlatego warto wiedzieć, jakich błędów nie popełniać, aby zachować komfort i bezpieczeństwo osoby starszej. Ubieranie seniora wbrew pozorom nie jest takie trudne, jeśli znamy zasady, jak prawidłowo postępować w czasie ubierania i jaka odzież jest idealna dla seniora. 

Ubieranie seniora – główne zasady

Poznaj główne zasady ubierania seniora:

  • Odzież dostosowana do pory roku – chłodne dni wymagają cieplejszego ubrania, aby uniknąć przeziębienia. Podczas upałów lub letniej pogody, należy ubierać seniora w przewiewne, oddychające, delikatne tkaniny tak, aby uchronić organizm przed przegrzaniem.
  • Jakość materiału – ważne, aby ubranie seniora było wysokiej jakości, a jednocześnie nie uczulało i nie podrażniało. Ubrania bawełniane lub bambusowe doskonale sprawdzają się dla osoby starszej.
  • Idealne ubranie dla seniora – jest przede wszystkim wygodne, elastyczne, nie ogranicza ruchów i nie wymaga prasowania.
  • Dodatki są niewskazane – guziczki, sznurowadła, zameczki może ładnie wyglądają, ale nie ułatwiają ubierania. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się wsuwane buty i spodnie na gumkę.
  • Systematyczna zmiana ubrania – należy zmieniać odzież seniora regularnie. Świeżość w znaczy sposób wpływa na komfort osoby starszej.
  • Ostateczne zdanie seniora – osoba starsza ma prawo czuć się dobrze! Nie należy zakładać odzieży, która nie podoba się seniorowi albo sprawia dyskomfort.

pomoc w ubieraniu

Jak ubierać seniora?

Mówi się, że najlepiej jest ubierać seniora na cebulkę. Tak, aby w razie potrzeby szybko ściągnąć kurtkę, czy bluzę. Warto pamiętać, że senior przygotowany do rozpoczęcia dnia (przebrany po nocy) na dłużej pozostaje osobą aktywną, czerpiącą radość z życia. Dlatego należy zachęcać seniora do dbania o swój wygląd, który wpływa na zdrowie psychiczne.

Ubieranie wcale nie musi być przykrym obowiązkiem, jeśli zmienimy nastawienie osoby starszej i zaproponujemy przyrządy, które ułatwiają ubieranie seniora. Jeżeli podopieczny nie jest osobą leżącą, która wymaga całkowitej pomocy w ubieraniu, to nie należy całkowicie wyręczać seniora w przebieraniu. Obowiązkiem opiekunki w takim przypadku powinna być praca nad odpowiednią komunikacją z podopiecznym, wsłuchanie się w bieżące potrzeby seniora oraz praktykowanie uspokajających słów.

Odzież dla seniora powinna być wygodna i niekrępująca ruchów. W domowych warunkach doskonale spisują się długie koszule. Jeżeli osoba starsza ma potrzebę i możliwość samodzielnego ubierania, opiekunka zawsze może wesprzeć, podając np. urządzenie będące pomocą w ubieraniu rajstop lub pomocą w ubieraniu skarpet.

Specjalna odzież dla seniora, czy istnieje?

Możemy zaobserwować, jak z roku na rok rozwija się Internet, proponując produkty dla osób starszych. Odzież dla seniora jest dostosowana do stopnia sprawności. Starsze kobiety dbające o swój styl, znajdą rozwiązania nie tylko komfortowe, ale również gustowne.

Dostępne są między innymi: body i kombinezony, które umożliwiają szybką zmianę pieluchy, koszule na zamek błyskawiczny z tyłu – specjalnie dla osób leżących, praktyczna i elastyczna odzież zakładana przez głowę.  Odzież dla seniora to również dresy na gumkę z pogłębionymi pachami, które nie krępują ruchów, czy też getry z wyciętym tyłem, ułatwiające wykonywanie czynności higienicznych.

pomoc w ubieraniu skarpet

Akcesoria do ubieranie seniora

Na rynku dostępne są praktyczne akcesoria, które w znaczny sposób ułatwiają ubieranie seniora. Dzięki nim wiele osób starszych, których zdrowie umożliwia poruszanie się, może samodzielnie założyć ubranie. Chwytak do ubrań i do skarpet (pomoc w ubieraniu rozpinanych ubrań, a także skarpetek), przyrządy do zakładania i ściągania butów bez konieczności schylania, akcesoria do zakładania biustonoszów, czy po prostu łyżka z hakiem, pomagająca w zakładaniu butów, to drobne wynalazki, które ułatwiają codzienne życie.

Czy istnieje pomoc w ubieraniu rajstop? Oczywiście, że tak! Przyrząd do zakładania uciskowych pończoch i rajstop to niezwykłe ułatwienie przy ograniczonej motoryce. Narzędzie pozwala naciągnąć rajstopy na nogę przy braku konieczności schylania. A pomoc w ubieraniu skarpet? Na rynku jest dostępne wiele sprytnych urządzeń, które ułatwiają ubieranie skarpet osobom starszym. Dostępne są nawet przenośne przyrządy do zakładania spodni i bielizny.

Akcesoria można dostosować do konkretnego rodzaju i stopnia niepełnosprawności. Oferty sklepów specjalistycznych są już tak rozbudowane, że ubieranie seniora stało się czynnością o wiele łatwiejszą, niż lata temu.

Samodzielne ubieranie jako niezastąpiony, codzienny trening

Należy pamiętać, że ubieranie to również aktywność, o którą walczymy dla osób starszych. Im senior dłużej aktywny, tym bardziej samodzielny. Nawet ubieranie butów może być wyzwaniem, ale dzięki specjalistycznym urządzeniom, do osiągnięcia.  To właśnie każdego rodzaju wysiłek umożliwia motoryczną sprawność osobom starszym. Ubieranie seniora jest koniecznie tylko wtedy, gdy nie może założyć ubrań samodzielnie lub gdy zakładanie odzieży sprawia jakikolwiek ból.