opiekunka do osoby starszej

5 zasad bezpiecznej pracy za granicą jako opiekunka do osoby starszej

Oferty pracy – opieka Niemcy zawsze wiążą się z nadzieją na: lepsze zarobki, możliwość rozwoju, podszkolenie języka, poznanie odmiennej kultury i nierzadko atrakcyjniejsze życie. Niestety, w każdej pracy istnieje ryzyko zagrożeń, a tym bardziej w obcym kraju. Jakie zasady bezpieczeństwa musi zachować opiekunka do osoby starszej wyjeżdżająca do pracy za granicę? Mamy dla Ciebie 5 wskazówek.

Dobra praca opiekunki w Niemczech tylko z umową

Oferty pracy opieka (Niemcy) na czarno to w tym kraju nie wykroczenie, a przestępstwo. Grozi za nie najczęściej wysoka kara finansowa do 5000 euro i oczywiście wydalenie z terytorium Niemiec. Jeżeli osoba jednocześnie pracowała bez umowy i pobierała zasiłek, może zostać pozbawiona wolności nawet do 3 lat.

Praca na czarno oznacza: niezarejestrowanie pracownika, brak płaconych składek i nieodprowadzanie podatku dochodowego. Dla opiekunki seniora i innych pracowników to możliwość uzyskania wyższych zarobków, dlatego tak wiele osób ryzykuje, łamiąc prawo i narażając się na negatywne skutki.

Tylko legalna praca z jasno określonymi warunkami jest synonimem bezpieczeństwa. Dlatego wiele osób decyduje się na pracę poprzez agencję opiekunek, aby uniknąć samodzielnego dbania o formalności i całkowicie skupić się na czynnościach zawodowych. Praca z umową to jedno, ale równie ważna jest  treść dokumentu. Nigdy nie podpisuj porozumienia za szybko! Dokładnie przeczytaj punkt za punktem, a jeśli coś wyda Ci się niezrozumiałe czy niekorzystne, to poproś o wyjaśnienie swojego rekrutera.

opieka niemcy

Wyjazd bez ubezpieczenia? To nie jest dobry pomysł

Nawet w najlepszej pracy zdarzają się nieszczęśliwe wypadki i zdarzenia losowe. Jeżeli wydarzy się coś groźnego, ubezpieczenie umożliwia uzyskanie darmowej pomocy. Aby ubezpieczyć się od kosztów leczenia, bardzo ważne jest założenie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ i płacenie regularnych składek. Nie masz do tego głowy? Nie przejmuj się – profesjonalna agencja zadba o Twoje ubezpieczenie za Ciebie.

Bezpieczeństwo to odpowiednia komunikacja

To bardzo ważne, aby praca opiekunki w Niemczech opierała się na odpowiedniej komunikacji. Tylko jasne i zrozumiałe komunikaty są możliwością bezproblemowej, owocnej pracy. Niedopowiedzenia, czy też niedoinformowanie mogą nieść za sobą liczne zagrożenia.

Najważniejszym rodzajem porozumienia w przypadku pracy jako opiekunka do osoby starszej jest „wspólny język” seniora i troszczącej się o niego osoby. Pojęcie dotyczy dwóch kontekstów. Zarówno możliwości swobodnego porozumiewania się w języku obcym, jak i ogólnej nici porozumienia. Jeżeli nie znasz wystarczająco języka niemieckiego, aby zrozumieć potrzeby osoby starszej, to praca zawsze będzie wiązała się z pewnym niebezpieczeństwem np. nie zrozumiesz na co skarży się osoba starsza.

Komunikacja gwarantująca bezpieczeństwo jest również powiązana między osobą podejmującą zatrudnienie, a agencją. Gdy kontakt w Polsce jest utrudniony albo nierzetelny to bardzo prawdopodobne, że opieka w Niemczech również może stanowić liczne problemy. Poczucie pewności daje także stały kontakt z rodziną w kraju. Warto na bieżąco informować bliskich, gdzie jesteśmy, jak długo i co się z nami dzieje.

oferty pracy opieka niemcy

Zabezpieczenie, a praca jako opiekunka do osoby starszej

Chcesz być bezpieczną, odpowiadając na oferty pracy za granicą dla kobiet? Na początek w dodatkowe pieniądze, które pozwolą Ci na spokojne funkcjonowanie do czasu otrzymania pierwszej wypłaty.

Zabezpiecz się także w swoją ulubioną rozrywkę na pierwsze dni pobytu w Niemczech. Pamiętaj, że praca opiekunki wiąże się nie tylko z siłą fizyczną, ale przede wszystkim psychiczną. Już przed wyjazdem zadbaj o swój czas wolny. Ulubione książki? Wymarzone kursy online? Akcesoria do szydełkowania? Tylko możliwość równowagi, oderwanie od pracy, rozrywki to bezpieczeństwo podczas wyjazdu za granicę w celach zarobkowych.

Sprawdzony pracodawca i miejsce pracy

Wyjeżdżając do pracy za granicę z pomocą agencji dla opiekunek, najistotniejszy jest sprawdzony pracodawca, a także miejsce i osoba, u której będziesz pracować. Zaufaj opiniom innych i doświadczeniu firmy. Sprawdź agencję w miejscach, które potwierdzają jej autentyczność np. Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub w Krajowym Rejestrze Sądowym. Nie ryzykuj – nie testuj i wybieraj wyłącznie profesjonalistów danej branży.

Niemniej istotne jest również miejsce pracy. Wiele agencji opiekunek oferuje sprawdzone i niezwykle rzetelny oferty. Warto takie wybrać, a szczególnie na początek swojej kariery jako opiekunka do osoby starszej.

oferty pracy za granicą dla kobiet