opiekunka do osoby starszej

Wiek w zawodzie opiekuna. Czy emeryt może zostać opiekunem?

Praca opiekunki w Niemczech budzi coraz większe zainteresowanie. Starzenie się niemieckiego społeczeństwa powoduje, że zapotrzebowanie na profesjonalną i stałą opiekę rośnie. Świetne warunki pracy sprawiają, że zatrudnienie jako opiekunka do osoby starszej to możliwość, którą rozważa coraz więcej kobiet na emeryturze. Dzisiaj o tym: czy osoba w starszym wieku może zostać opiekunem?

Dlaczego opiekunki podejmują pracę na emeryturze?

Od 2017 roku kobieta o statusie emeryta to osoba od 60 lat wzwyż. Od tego czasu kobieta nie musi pracować, aby pobierać emeryturę. Ma zatem więcej czasu wolnego, a bardzo często nadal wiele sił i chęci do pracy. Wiek emerytalny nie oznacza zakazu podjęcia zarobku. Emeryci chętnie poszukują zatrudnienia, aby dorobić do często zbyt niskiej emerytury.

Emeryci mają prawo i często podejmują pracę. Jeżeli osoba zatrudniona chce uzyskać pełną emeryturę, to nie może zarabiać więcej niż 70 procent przeciętnego wynagrodzenia. 130 procent oznacza zawieszenie comiesięcznego świadczenia pieniężnego.

Praca na emeryturze po prostu się opłaca. Czasami stanowi dodatkowy dochód, a niektóre osoby rezygnują z emerytury w Polsce, aby zarabiać zdecydowanie większe pieniądze jako opiekunowie osób starszych w Niemczech.

Bardzo często na pracę w tej branży decydują się pielęgniarki, ratownicy medyczni i położne, czyli osoby, które posiadają duże doświadczenie w pomocy innym. Mimo ogromnej wiedzy, jaką zdobyli przez lata, nierzadko słyszymy o emeryturach, które nie pozwalają cieszyć się życiem po zakończeniu pracy zawodowej. Opiekunowie osób starszych doświadczonych w usługach medycznych, traktują pracę jako możliwość połączenia pasji i umiejętności z poszerzaniem horyzontów, nowymi znajomościami, a także atrakcyjnymi warunkami współpracy.

 

opiekunka do osoby starszej

Cechy idealnej opiekunki osób starszych – Niemcy

Podczas rekrutacji do pracy opiekunki najważniejsze są trzy aspekty człowieka: osobowość, umiejętności, doświadczenie. Nie każdy sprawdzi się w opiece nad seniorem. Osoba podejmująca pracę powinna być przede wszystkim empatyczna, dobrze zorganizowana, otwarta na nowe otoczenie i relacje. To człowiek cierpliwy, opanowany oraz wyrozumiały, który nie boi się wyzwań. Idealna opiekunka potrafi udzielać pierwszej pomocy, dobrze radzi sobie w komunikacji w języku niemieckim, chętnie wykonuje codzienne obowiązki (np. pranie, gotowanie, sprzątanie) i odczuwa satysfakcję z pomocy innym.

Czy zatem wiek ma znaczenie? Czy na emeryturze można podjąć pracę opiekunki w Niemczech? Wiele agencji opiekunek z przyjemnością zatrudnia osoby powyżej 60 roku życia np. My Care Friend. Opiekunki na emeryturze mogą doskonale zająć się seniorem i często zaproponowanie dojrzałej osobie pracy jest najlepszą decyzją dla podopiecznego oraz agencji zatrudniającej.

Zdrowie najważniejsze w pracy nad opieką osoby starszej

W pracy opiekunki do osób starszych liczy się zdrowie. Wbrew pozorom nie tylko seniora, ale również osoby sprawującej pieczęć nad starszymi. Silny i sprawny człowiek sprosta opiece nad często chorą osobą. Brak sił fizycznych uniemożliwi pomoc osobie starszej.

Należy jednak pamiętać, że wielu emerytów nadal potrafi doskonale zająć się wymagającym podopiecznym. Jeżeli tylko zdrowie – osoby chętnej podjąć zatrudnienie, pozwala na wykonywanie pracy, to nie istnieją żadne przeciwskazania do opieki nad potrzebującym wsparcia.

 

opiekunki w niemczech

Opiekunki w Niemczech na emeryturze, czyli korzyści dla seniora

Senior może odczuć wiele korzyści wynikających ze współpracy z osobą na emeryturze. Doświadczenie nie tylko zawodowe, ale również życiowe często pozwala nawiązać bliższą relację dojrzałym osobom. Taka opiekunka do osoby starszej niejednokrotnie jest bardziej cierpliwa, czuła i zaangażowana w opiekę niż młodszy pracownik.

Dojrzały opiekun wie, czego chce i rzadko się poddaje. Jest w pełni świadomy, ile pracy fizycznej i psychicznej wymaga troska o osobę starszą oraz z przyjemnością podejmuje każde wyzwanie. Poza tym opiekunce na emeryturze łatwiej wyobrazić sobie zmartwienia seniora. Bardzo często to ekspertki w gotowaniu i sprzątaniu.

Senior, otrzymując wsparcie od osoby powyżej 60 roku życia może liczyć na fantastycznego przyjaciela, który z przyjemnością wysłucha historii i postara się wspólnie sprostać wszystkim problemom. Osoby starsze rzadziej krępują się doświadczonych opiekunów np.  podczas codziennej higieny intymnej. Senior i opiekunka w Niemczech na emeryturze to duet idealny.

Opiekunki w Niemczech – wiek ma najmniejsze znaczenie

Przejście na emeryturę oznacza uprawnienie do emerytury, ale w wielu przypadkach na warunkach, które uniemożliwiają spełnianie marzeń. Rezygnacja z aktywności zawodowej może oznaczać dla emerytowanej osoby nudę, bezczynność w życiu społecznym, a często samotność. Dlatego zatrudnienie jako „opiekunka osoby starszej w Niemczech” jest nierzadkim wyborem osób na emeryturze. To ogromne możliwości, pieniądze i zapewnienie sobie godnego życia po sześćdziesiątce.