choroby psychiczne objawy agresja

Dlaczego osoby z demencją starczą bywają agresywne – jak radzić sobie z agresywnym seniorem

Czym jest demencja starcza agresywna? Dlaczego osoby z demencją starczą bywają agresywne? Co zrobić, gdy senior ma napad agresji? Jak sobie poradzić z agresywnym seniorem? Z czego wynika nagły zanik pamięci u starszej osoby?

Dzisiaj poruszamy niełatwy temat opieki nad osobami starszymi z demencją starczą, które bywają agresywne. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci poradzić sobie z agresywnym podopiecznym lub bliskim i lepiej zrozumieć jego stan.

Demencja starcza – co to takiego? 

Demencja to ogólny termin określający upośledzoną zdolność do zapamiętywania, myślenia lub podejmowania decyzji, która przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności. Wtedy to u pacjenta dochodzi do postępującego obniżenia sprawności umysłowej oraz osłabienia funkcji poznawczych i wykonawczych takich jak pamięć, myślenie lub rozumienie. Najpowszechniejszym rodzajem demencji jest choroba Alzheimera. Choć demencja dotyka głównie starszych dorosłych, nie jest częścią normalnego starzenia się organizmu. Wręcz przeciwnie, to schorzenie, które wywołuje wyjątkowo trudne do zaakceptowania zmiany i ograniczenia dla umysłu seniora.

Demencja starcza wpływa na wszystkie aspekty życia zarówno osoby starszej, jak i jego opiekunki, dlatego sprawowanie opieki nad osobą z demencją starczą, zwłaszcza w formie agresywnej może być prawdziwym wyzwaniem. Postępujący lub nagły zanik pamięci u starszej osoby może wiązać się z nieprzyjemnymi objawami, takimi jak strach, panika, złość czy napad agresji – musisz się z tymi liczyć.

choroby psychiczne objawy agresja

Demencja starcza – agresywna forma choroby

Złość lub napad agresji zdarzają się dość często u seniorów z demencją. Agresja u osób z demencją może stanowić zagrożenie nie tylko dla jego opiekunów i osób postronnych, ale przede wszystkim dla samego seniora, dlatego warto wiedzieć, jak radzić sobie z tą sytuacją.

Jako opiekunka powinnaś mieć świadomość, czym charakteryzuje się demencja starcza i jakie mechanizmy wyzwalają agresję w trakcie choroby, a także jak dusić złość w zarodku, dzięki czemu będzie w stanie odpowiednio zareagować. Wyobraź sobie, że nagle budzisz się w świecie, którego nie rozumiesz i wszystko wydaje Ci się obce. Zastanów się, jakbyś się czuła. Spokojnie dopasowałabyś się do sytuacji, a może miotała się od paniki do złości? Senior chory na demencję czuje się tak samo. Dlatego postaraj się więc unikać kłótni, mów miłym i spokojnym głosem. Nie staraj się także przekonać do niczego seniora, a raczej postaw na konsensus.

Osoby z demencją cierpią na upośledzenie myślenia i formułowania myśli, dlatego często uciekają się do krzyku, jako jedynego sposobu dotarcia dla rozmówcy. Poza tym zmiany w mózgu wywołujące objawy związane z demencją mogą także powodować wyostrzenie i szybsze uzewnętrznianie się negatywnych emocji. Wtedy opiekunom przychodzi się mierzyć z takimi nieprzyjemnymi konsekwencjami, jak krzyk czy napad agresji. To trudne wyzwanie, ale jeśli wykorzystasz poniższe porady, to ograniczysz je do minimum.

Demencja starcza agresywna – jak nie dopuścić do napadu agresji

Najważniejszym zadaniem opiekunki do osób starszych jest monitorowanie i analizowanie stanu chorego. Opiekunka powinna spełniać, a nawet wyprzedzać wszelkie potrzeby seniora. Warto także próbować wyłonić schemat lub bodziec wywołujący agresję, aby go wyeliminować. Taka dokładna analiza może nieocenionym sposobem zapobiegania agresji.

demencja starcza

Kolejnym sposobem na niwelowanie agresywnych zachowań u seniora jest trzymanie się określonej rutyny w codziennym życiu – im mniej zmiennych, tym większe poczucie bezpieczeństwa seniora.

Ostatnią kwestią jest zapewnienie seniorowi komfortowej atmosfery. Odpowiednia temperatura w pokoju, wygodne ubrania, ulubione potrawy i przyjemna atmosfera w mieszkaniu – to wszystko zapewnia choremu poczucie komfortu i spokoju, które mają niebagatelny wpływ na jego stan.

Demencja starcza agresywna – jak sobie z tym radzić?

Podczas napadu agresji u seniora opiekunka do osób starszych powinna postarać się zachować spokój i spróbować dojść do sedna problemu, czyli bodźca, który wywołał taki stan rzeczy. Demencja starcza agresywna, często wywołana jest niemożnością zaspokojenia jakiejś potrzeby seniora, np. pragnienia, czy picia. Wtedy zaspokajając potrzebę, która wywołała napad agresji, można zdusić go w zarodku.

Warto także zwracać uwagę na to, które zachowania i wyrażenia wywołują tak emocjonalne reakcje u osoby z demencją i postarać się je eliminować. Jeśli jednak to niemożliwe, a senior w napadzie agresji zaczyna krzyczeć, rzucać przedmiotami, czy kopać, wtedy w pierwszej kolejności pomyśl o bezpieczeństwie swoim i seniora – postaraj się go uspokoić i schować, wszystko, czym mógłby zrobić sobie krzywdę. Jeśli spokojna rozmowa nic nie daje, najlepiej na jakiś czas zostawić seniora samego i przejść do innego pomieszczenia, dopóki napad agresji nie minie.

demencja starcza

Demencja starcza agresywna – jak rozmawiać z agresywnym seniorem?

Poniżej znajdziesz kilka złotych zasad, które powinnaś wdrożyć w komunikacji z seniorem, aby zminimalizować ryzyko napadów agresji u swojego podopiecznego z demencją.

Dystans

Na początek warto zrozumieć, że agresywne, a nawet złośliwe zachowanie chorego wynika z postępu choroby, a nie jego charakteru, czy braku sympatii do Ciebie. Dlatego warto zachować zdrowy dystans i spróbować postawić się na miejscu zdezorientowanego seniora.

Spokój

Senior cierpiący na demencje przeżywa permanentny szok i złość, dlatego to Ty musisz zachować spokój. Staraj się mówić spokojnie, krótkimi zdaniami i korzystać z łatwych do zapamiętania komunikatów.

Obserwacja

Obserwując podopiecznego, możesz nauczyć się przewidywać wybuchy złości i zapobiegać im zanim dojdzie do eskalacji problemu. Dlatego próbuj eliminować denerwujące seniora bodźce lub odwracać od nich jego uwagę.

Choroby psychiczne: objawy –  agresja w pracy opiekunki

W pracy opiekunki do osób starszych musisz wykazywać się wielkim taktem, dystansem i spokojem. Pamiętaj, że złość podopiecznego nie jest ani Twoją, ani jego winą. To po prostu jedyny dostępny seniorowi sposób radzenia sobie z tą sytuacją.