Jak czytać oferty pracy dla opiekunki osób starszych w Niemczech – na co zwrócić uwagę, aby uniknąć rozczarowania

Myślisz o rozpoczęciu kariery w opiece nad seniorami? Masz już dość bezskutecznego wpisywania w Google fraz typu „opieka nad osobami starszymi oferty pracy”, czy „opiekunka Niemcy oferty pracy”?  Od jakiegoś czasu przeglądasz oferty pracy w Niemczech i nie możesz odnaleźć się w gąszczu informacji? Pozwól, że Ci pomożemy i opowiemy, na co na co zwrócić uwagę, by uniknąć oszustwa i rozczarowania.

Po lekturze tego artykułu będziesz mogła na spokojnie wybrać najlepszą ofertę zatrudnienia i bezpiecznie rozpocząć swoją karierę, jako opiekunka seniorów.

 

Opieka nad osobami starszymi – oferty pracy

W Internecie znajdziesz setki, jeśli nie tysiące ogłoszeń dotyczących pracy w Niemczech. Pamiętaj jednak, że niektóre z ogłoszeń mogą mijać się z prawdą lub nieco koloryzować warunki zatrudnienia. Świat jest pełny niebezpieczeństw, dlatego nie warto lecieć na złamanie karku i wybierać pierwszej, lepszej oferty pracy dla opiekunek w Niemczech – zanim to zrobisz, wyposaż się w wiedzę na ten temat.

Opieka nad osobami starszymi – oferty indywidualne i ogłoszenia agencji

Każda przyszła opiekunka osób starszych w Niemczech stoi przed poważnym dylematem – szukać ogłoszenia na własną rękę, czy skorzystać z usług agencji pośrednictwa pracy. Rzecz jasna, współpraca z agencją zatrudnienia jest bezsprzecznie lepszą i bezpieczniejszą opcją. Dlaczego?

Podpisując umowę ze sprawdzoną agencją, zabezpieczasz warunki swojego zatrudnienia i zapewniasz sobie wsparcie na miejscu. Profesjonalne agencje dokładnie sprawdzają nie tylko swoich potencjalnych pracowników, ale także zleceniodawców. Dzięki temu możesz być spokojna o swoją wypłatę, warunki zatrudnienia i rozliczenia podatkowe. Masz także stały kontakt z koordynatorem, do którego możesz zwrócić się z każdym problemem i sprawą.

Z drugiej strony, samodzielne poszukiwania to duże ryzyko. Co prawda, możesz zarobić nieco więcej, bo nie płacisz prowizji agencji, ale na miejscu zostajesz pozostawiona sama sobie. Musisz samodzielnie się rozliczyć i umówić z pracodawcą, a w razie jego nieuczciwości sama zwrócić się do organów ścigania. Nie masz też zapewnionej ciągłości zatrudnienia w razie nagłej zmiany, lub śmierci podopiecznego. Jest to zatem dość niewygodna opcja, szczególnie jeśli nie posługujesz się biegle językiem niemieckim, nie masz tam znajomych i doświadczenia w pracy jako opiekunka.

praca w niemczech opiekunka

Oferty pracy dla opiekunek w Niemczech – gdzie szukać ogłoszeń?

Zdecydowanie nie wystarczy Ci wpisać w wyszukiwarce fraz typu „opieka nad osobami starszymi oferty pracy”, czy „praca w Niemczech opiekunka” i wybrać pierwszą lepszą ofertę. Musisz podejść do tego z głową i wiedzieć, gdzie szukać.

Jeśli chcesz skorzystać z usług agencji, to sprawa jest prosta – po prostu szukasz kilku agencji, sprawdzasz ich warunki zatrudnienia oraz opinie od dotychczasowych pracowników i kontaktujesz się z kilkoma najlepszymi.

Jeżeli natomiast masz ochotę spróbować swoich sił w polowaniu na oferty, to musisz bardzo dobrze znać język niemiecki i wiedzieć, gdzie szukać. Do najpopularniejszych serwisów ogłoszeniowych w Niemczech należą, między innymi, Jobware, Stepstone i Karriere.de. Tam znajdziesz najwięcej ofert pracy bezpośrednio od pracodawcy.

Oferty pracy dla opiekunek w Niemczech – co musi znaleźć się w ogłoszeniu?

Na początek zwróć uwagę na formę ogłoszenia. Czy jest napisane poprawnie? Czy jest kompletne? Czy zawiera wszystkie podstawowe informacje? Każde ogłoszenie pracy powinno zawierać, co najmniej podstawowe informacje na temat warunków zatrudnienia – zwróć szczególną uwagę na wszelkie informacje na temat zakresu obowiązków, rodzaju umowy, stawki godzinowej lub miesięcznej, rozliczenia podatkowego, rodzaju umowy oraz godzin pracy.

oferty pracy dla opiekunek w niemczech

W ogłoszeniu powinny znajdować się jasno określone wymagania wobec potencjalnego pracownika, a także oferta pracodawcy. Każde ogłoszenie bez miejsca wykonywania pracy, numeru telefonu, adresu mailowego, czy też stawki, możesz śmiało wykreślić z listy potencjalnych miejsc pracy.

Co ZAWSZE znajduje się w rzetelnych ogłoszeniach:

 • Miejsce pracy,
 • Godziny pracy,
 • Zakres obowiązków,
 • Zakres wymagań wobec kandydata,
 • Proponowane wynagrodzenie,
 • Dane kontaktowe pracodawcy,
 • Warunki zakwaterowania,
 • Forma rozliczenia,
 • Rodzaj umowy.

opiekunka niemcy oferty pracy

Praca: opiekunka osób starszych – jak uniknąć oszustwa?

Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych porad, które pomogą Ci uniknąć kontaktu z nieuczciwymi pracodawcami.

 1. Zawsze dokładnie czytaj ogłoszenie pracy.
 2. Rzetelnie sprawdź opinie o pracodawcy lub agencji zatrudnienia.
 3. Nie bój się prosić o uściślenie niektórych kwestii – śmiało pytaj, jeśli nie jesteś czegoś pewna.
 4. Naciskaj na włączenie wszystkich ustaleń do umowy współpracy.
 5. Przeprowadź video-rozmowę – jeśli szukasz na własną rękę, to poza kontaktem pisemnym dobrze przeprowadzić rozmowę w formacie video lub poprosić o zdjęcia miejsca zakwaterowania.

Opieka nad osobami starszymi: oferty pracy – podsumowanie

Mamy nadzieję, że wyposażona w tę wiedzę, szybko znajdziesz wymarzone miejsce zatrudnienia. A jeśli szukasz naprawdę sprawdzonych ofert pracy, to koniecznie zajrzyj TUTAJ.

W My Care Friend możesz być pewna najlepszych warunków, wysokich zarobków i wsparcia przez cały okres pobytu w Niemczech.