opieka niemcy

Jak wspaniale spędzić święta z podopiecznym w Niemczech – świąteczne dylematy, zwyczaje i porady

Planujesz spędzić Święta w Niemczech ze swoim podopiecznym? To wspaniały pomysł! Seniorzy często zostają wtedy sami i najbardziej odczuwają brak bliskich im ludzi. Boże Narodzenie w Niemczech może być niesamowitym przeżyciem zarówno dla Ciebie, jak i seniora, którym się opiekujesz.

Dlatego pozwól, że opowiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć na temat potraw, tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych w Niemczech, żebyś mogła połączyć je ze swoimi i stworzyć naprawdę wyjątkową atmosferę dla was obojga.

Święta w Niemczech, czy powrót do Polski?

 

Każdego roku miliony Polaków pracujących za granicą stoją przed dylematem: wrócić do Polski, czy spędzić Święta w Niemczech. Oczywiście nie mamy jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bowiem sytuacja każdego człowieka jest inna. Jedni uwielbiają ten magiczny czas spędzony za suto zastawionym stołem w gronie najbliższych. Inni są mniej sentymentalni i pochodzą do tematu z dystansem, natomiast kolejni zupełnie nie przepadają za atmosferą domów rodzinnych lub nie należą do osób religijnych. Czasami zdarza się również tak, że nie bardzo mamy z kim spędzić Świąt, bo połowa rodziny także pracuje za granicą lub mieszka daleko.

Każda sytuacja jest inna, ale każda akceptowalna, o ile nie przeszkadza osobie zainteresowanej. Dlatego jeśli Twoje okoliczności są podobne do ostatnich opisanych, może warto rozważyć Święta w Niemczech? W podjęciu decyzji na pewno pomoże Ci w tym opis zalet spędzenia Świąt, pracując jako opiekunka seniora.

boze narodzenie w niemczech

Zalety spędzenia Świąt w Niemczech

 

Tutaj znajdziesz najważniejsze zalety spędzenia Bożego Narodzenia w pracy opiekunki seniorów. Może to właśnie one przesądzą o Twoim wyborze. Oto one:

Sowite zarobki

Zazwyczaj Święta Bożego Narodzenia kojarzą nam się raczej z wydatkami na pyszne potrawy, desery i prezenty, na co nie każdy ma środki i ochotę. Dlatego powinno zainteresować Cię, że decydując się na pracę w Święta w Niemczech, nie tylko nie wydasz pieniędzy, ale nawet sporo zarobisz.

Za pracę w Święta w Niemczech poza standardowym wynagrodzeniem czekają na Ciebie sowite dodatki, premie i bonusy, które mogą nieźle podreperować Twój budżet.

Jeśli jesteś zainteresowana, to zajrzyj TUTAJ i zapoznaj się z ciekawymi ofertami pracy w Niemczech na okres świąteczny.

Nowe doświadczenia

Poza bonusami finansowymi, Boże Narodzenie w Niemczech oznacza także wyjątkową okazję do spędzenia Świąt w zupełnie nowym otoczeniu i zapoznanie się z innymi tradycjami, zwyczajami i atmosferą. Takie połączenie kultur może sprawić, że poszerzysz swoje horyzonty, zbudujesz prawdziwą, przyjacielską relację z seniorem i poznasz nowe zwyczaje, a także dasz mu poznać swoje. To może być dla Was naprawdę wyjątkowe doświadczenie.

Wsparcie seniora

Ostatnią zaletą pozostania w pracy w opiece podczas sezonu świątecznego jest pomoc seniorowi. Osoby starsze często nie mają z kim spędzić Świąt. Ich bliscy odeszli z tego świata, dzieci dorosły i mieszkają daleko, lub nie mają czasu na starszych bliskich. Dlatego spędzając Święta w Niemczech z podopiecznym, robisz dobry uczynek i sprawiasz, że senior nie cierpi z powodu samotności i nie czuje się nikomu niepotrzebny.

opieka niemcy

Opieka Niemcy – bożonarodzeniowe tradycje

Zdecydowana na spędzenie Świąt Bożego Narodzenia ze swoim podopiecznym? W takim razie na pewno zainteresują Cię bożonarodzeniowe tradycje tego kraju.

Świąteczne ozdoby

Przygotowania do Świąt w Niemczech zaczynają się znacznie wcześniej niż w Polsce. Już w listopadzie możesz zobaczyć domy przyozdobione wieńcami adwentowymi i lampkami, a miasta pełne świątecznych atrakcji, takich jak popularne w ostatnich latach także w naszym kraju jarmarki świąteczne pełne robionych ręcznie ozdób, grzanego wina i smakołyków. Boże Narodzenie w Niemczech nie byłoby też kompletne bez przyozdobionej choinki – w końcu to z tego kraju pochodzi ten świąteczny zwyczaj.

Świąteczne potrawy

Na Święta w Niemczech przygotowuje się całą masę przysmaków. W tym kraju nie obowiązuje żaden post wigilijny, dlatego na stołach królują mięsne potrawy, takie jak pieczony drób, najczęściej gęsina, dziczyzna, kiełbaski oraz cielęcina. W niektórych częściach Niemiec stół zdobi także tradycyjny grill raclette, gdzie przygotowuje się mięsa i warzywa bezpośrednio podczas wieczerzy. Do tego, Niemcy podają kapustę kiszoną i modrą, knedle, sałatkę kartoflaną oraz tradycyjne placki ziemniaczane roesti. Na stołach nie może zabraknąć także słodkości. Najczęściej są to jabłkowe strucle z bakaliami, pierniczki i ciastka imbirowe.

swieta w niemczech

Świąteczne zwyczaje

Jak widać potrawy i świąteczne dekoracje nie różnią się nazbyt od tych znanych w Polsce. Różne są natomiast zwyczaje. Boże Narodzenie w Niemczech odbywa się bez rytualnego łamania się opłatkiem i pozostawiania wolnego miejsca przy stole dla wędrowca. Zamiast tego pod każdy talerz wkłada się pieniążek, który symbolizuje szczęście i dobrobyt.

Jak urządzić wspaniałe Boże Narodzenie w Niemczech?

 

Kluczem do udanych obchodów Świąt Bożego Narodzenia jest zaangażowanie wszystkich uczestników. Dlatego warto porozmawiać ze swoim podopiecznym, na czym mu zależy, jakie tradycje najbardziej lubi i jak chciałby spędzić ten czas. A gdy to masz ustalone, opowiedz o swoich oczekiwaniach, tradycjach i ulubionych potrawach. Dzięki temu możecie wspólnie ustalić plan działania i poczuć, że oboje uczestniczycie w tym przedsięwzięciu. Wtedy Ty nie będziesz czuła, jakbyś wypełniała przykry obowiązek, a senior nie pomyśli, że jest tylko ciężarem.

Teraz przyszedł czas planowania. Pomyśl jakie elementy przygotowań możesz powierzyć podopiecznemu i postaraj się zorganizować wam wspólny czas poza wieczerzą – zaproponuj wieczór filmowy, wycieczkę na jarmark świąteczny lub spacer (jeśli zdrowie seniora na to pozwala). Postaraj się nie myśleć, że jesteś w pracy i rozkoszuj się tym niezwykłym czasem. Wesołych Świąt!