opiekunka do osoby starszej

Jakie cechy i umiejętności powinna posiadać opiekunka do osoby starszej?

Żyjemy w czasach, w których naukowo potwierdzone jest starzenie się społeczeństw w wielu krajach (szczególnie tych bardziej rozwiniętych gospodarczo). Oznacza to, że zdecydowanie więcej osób umiera niż się rodzi, przez co współczynnik naturalny maleje. W Polsce i najbliższych granicznych państwach niestety również obserwujemy to zjawisko – żyje u nas więcej coraz więcej osób starszych (w wieku poprodukcyjnym) niż młodszych (w wieku przed i produkcyjnym), którymi trzeba się zająć.

To dobry moment na rozwój zawodu, jakim jest opiekunka do osoby starszej. Na rynku jest wiele znanych marek, które rekrutują i doszkalają swoich opiekunów, którzy zajmują się podopiecznymi seniorami. Wiele rodzin decyduje się na wynajęcie takiej pomocy przy opiece nad starszym członkiem rodziny. W tym artykule postaramy się przybliżyć sylwetkę dobrej opiekunki do osoby starszej oraz zestaw cech charakterystycznych, jakie powinna mieć!

Opieka nad osobą starszą praca – czego rodzina wymaga od opiekuna?

Mając do czynienia z rodziną, która poszukuje opiekuna osoby starszej powinniśmy postawić się w ich sytuacji i odpowiedzieć na kilka prostych pytań – Jak ja zająłbym się swoim bliskim seniorem i czego bym dla niego chciał/a? Jakie są moje obawy dotyczące zatrudnienia opiekuna? Jak powinien zachowywać się opiekun względem mojej bliskiej osoby starszej?

Pragniemy zaznaczyć, że każdy kontrakt z rodziną seniora jest indywidualny i wymaga od opiekuna wykonywania różnych czynności, jednak, aby sprawdzić się w tym, co robimy i wykonywać swoje obowiązki odpowiednio, należy postawić się w sytuacji rodziny i pomyśleć, czego my oczekiwalibyśmy od dobrego opiekuna w takiej sytuacji.

Nie bez znaczenia są także odpowiednie kompetencje i przeszkolenie opiekunki do osoby starszej. Odpowiednie przygotowanie teoretyczne i praktyczne nie tylko ułatwia pracę opiekunce i pozwala zapanować nad niektórymi przypadkami w pracy, ale także daje psychiczny komfort rodzinie, która oddaje swojego bliskiego w ręce innej osoby.

opiekunka dla osoby starszej

Cechy opiekuna medycznego w pigułce!

Oprócz oczywistych cech opiekunki dla osoby starszej takich, jak punktualność, wysoka kultura osobista, schludność i odpowiednie podejście do osób starszych, można wyróżnić także kilka innych obszarów, w których opiekun powinien swobodnie się poruszać.

Empatia

Empatia to zdolność do przewidywania naszych zachowań w kontekście odczuć innej osoby. Umiejętność postawienia się w sytuacji seniora i zrozumienie jego emocji/odczuć to bardzo ważna cecha dobrego opiekuna. Praca w branży opiekuńczej jest bardzo wymagająca i specyficzna, ponieważ starsze osoby mogą inaczej reagować na niektóre sytuacje, niż człowiek młody. Empatia to cecha, którą musi posiadać dobry opiekun do osoby starszej.

Cierpliwość

Bardzo wiele mówi się o stawianiu granic i stanowczości w pracy w opiece nad seniorem. Najważniejszą i jednocześnie najtrudniejszą cechą opiekuna medycznego jest cierpliwość. Dlaczego najtrudniejszą? Ponieważ dobry opiekun powinien posiadać duże pokłady cierpliwości, jednak nie na tyle, aby powodowało to zagrożenie lub manipulacje ze strony podopiecznego. W sytuacjach, gdy senior nie zachowuje się odpowiednio należy reagować – nigdy nie przesadnie (agresywnie), jednak stanowczo, aby zaznaczyć złe postępowanie.

opieka nad osobą starszą praca

Chęci do pracy i zaangażowanie

Zwykle osoby starsze są milsze i bardziej zaangażowane w opiekę nad samym sobą, gdy opiekun z uśmiechem na twarzy przychodzi na swoje stanowisko pracy. Chęć do pracy i zaangażowanie ze strony opiekuna wprowadza pozytywną atmosferę przychylną do utworzenia nici więzi i porozumienia ze swoim podopiecznym.

Zaufanie

Dobry opiekun to zaufany opiekun – wbrew pozorom pierwsze wrażenie jest najważniejsze, dopiero późniejsza praca je weryfikuje. Wzbudzenie zaufania w podopiecznym oraz jego bliskich na samym początku ułatwia budowanie relacji i nawiązywanie współpracy.

Asertywność

Fundamentalna cecha, bez której nie można dobrze sprawować zawodu w branży opiekuńczej. Umiejętność odmawiania, stawiania granic to klucz do podejmowania dobrych decyzji podczas dnia z podopiecznym i zachowania bezpieczeństwa.

Kwalifikacje zawodowe opiekunki dla osoby starszej

Zawodowa opiekunka dla osoby starszej to osoba, która powinna mieć specjalistyczne przeszkolenie – kursy, praktyki, certyfikaty, szkolenia. Coraz więcej firm, które zatrudniają opiekunów wymagają dyplomów z instytutów państwowych. Chcąc pracować w branży opiekuńczej warto zadbać o poziom swojej wiedzy i dokumenty to potwierdzające. Rodzina szukająca opiekunki dla swojego seniora zdecydowanie częściej zatrudni osobę z odpowiednim przeszkoleniem niż bez niego.