Opiekunka w niemczech

Jak wygląda typowy dzień opiekunki w Niemczech?

Zastanawiasz się nad pracą w opiece w Niemczech? Nurtuje Cię sposób spędzania wolnego czasu podczas kontraktu? Chcesz wiedzieć, jakie obowiązki pełni opiekunka dla seniora? Ten artykuł powstał z myślą o Tobie! Od lat wokół pracy w opiece w Niemczech narosło wiele mitów, które pora wyjaśnić.

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że organizacja czasu i obowiązki opiekunki zależne są od wielu czynników takich jak: stan zdrowia podopiecznego, warunków kontraktu itp. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej wyjazdu za granicę należy dokładnie przeczytać umowę, aby znać swoje prawa i obowiązki, jakie trzeba wykonać.

Co składa się na czas pracy dla opiekunki w Niemczech?

Opieka w Niemczech nad osobami starszymi to praca, na którą decydują się głównie kobiety. Wyjazdy za granicę są atrakcyjnym źródłem zarobku i możliwością zapoznania się z odmienną kulturą. Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie wyzwania stoją przed przyszłą opiekunką, która udaje się na kontrakt do Niemiec.

Opieka nad seniorem

Opiekunka w Niemczech to osoba, która musi przede wszystkim dotrzymać towarzystwa swojemu podopiecznemu i pomagać mu w codziennych czynnościach. Szczegóły współpracy i dokładny zakres obowiązków powinny być zawarte w umowie! Warto wiedzieć, że opiekunka nie zajmuje się monitorowaniem zdrowia podopiecznych, podawaniem leków czy zastrzyków – od tego są pielęgniarki i służba zdrowia! Opiekunka w Niemczech dba o rozrywkę podopiecznego, podawanie posiłków, jego higienę, dobre warunki życia itp. W zależności od potrzeb i stanu zdrowia seniora obowiązki mogą się od siebie różnić.  

Opieka nad osobami starszymi Niemcy – rozkład dnia opiekunki

Dobra opieka nad osobami starszymi w Niemczech polega na dbaniu o komfort psychiczny seniora. Opiekun powinien w sposób miły i serdeczny rozmawiać ze swoim podopiecznym, aby odciągnąć go od negatywnych myśli o swoich dolegliwościach czy rutynowym trybie życia. W tym zawodzie nie brakuje jednak dodatkowych obowiązków, które trzeba wykonywać, aby pomóc seniorowi utrzymać dobrą kondycję zdrowotną i psychiczną! Poniżej stworzyliśmy dla Państwa spis podstawowych obowiązków, jakie powinna wykonywać opiekunka w Niemczech. Warto jednak pamiętać, że w zależności od specyfikacji zlecenia mogą się one znacząco różnić.

 

Opiekunka do osób starszych

Co opiekunka w Niemczech powinna robić rano?

 • Poranna toaleta seniora – jeżeli podopieczny ma widoczne schorzenia, które utrudniają mu wykonywanie poszczególnych czynności, opiekunka powinna pomóc przy porannej toalecie, kąpieli czy ubieraniu.
 • Zakupy oraz śniadanie – opiekunka w Niemczech w porannych godzinach powinna zadbać o odpowiednie żywienie swojego podopiecznego biorąc pod uwagę jego stan zdrowia i ewentualną dietę. Monitorowanie spożywanych posiłków i kalorii może być bardzo ważne!
 • Kontrolowanie czystości środowiska, w którym przebywa senior.
 • Pomoc w poruszaniu się, przemieszczaniu.

Jakie zadania czekają na opiekunkę w południe?

 • Przygotowanie posiłku/zadbanie o dietę seniora.
 • Organizowanie rozrywek – wszystko zależy od chęci i możliwości podopiecznego. Jeżeli jest to możliwe opiekunka może zabrać seniora na spacer, jeśli nie dobrym rozwiązaniem jest rozwiązywanie krzyżówek, czytanie książek czy angażujące rozmowy.
 • Załatwianie sprawunków seniora – zdarza się, że opiekunki proszone są o opłacenie rachunków, udanie się na pocztę lub dodatkowe zakupy
 • Opiekowanie się pupilem podopiecznego, jeśli jest taka konieczność.

 

jak rozmawiać z osoba z afazją

Jak dbać o seniora wieczorem?

 • Kontrolowanie posiłku/zadbanie o dietę seniora.
 • Pomoc w wieczornej toalecie.
 • Kontrola i pomoc w utrzymaniu higieny seniora, jeśli cierpi na jakieś schorzenia np. stomię to należy dbać o wymianę worka stomijnego.
 • Dbanie o czystość w domu.

Wyżej wymienione obowiązki opiekunki należą do tych najbardziej powszechnych i podstawowych. Jednakże każdy kontrakt jest inny i wymaga od opiekuna wykonywania innych czynności, jak np. dbanie o ogród, uprawianie sportu z seniorem itp.

Czy opiekunka w Niemczech ma czas wolny? – sposób na zagospodarowanie przerw w pracy za granicą!

Mimo że opieka nad osobami starszymi w Niemczech jest bardzo dochodowym przedsięwzięciem to jednak opiekun nie powinien zapominać o sobie i o swoim zdrowiu. Nie każde zlecenie pracy za granicą wiąże się z wykonywaniem obowiązków 24 godziny na dobę. Czas wolny dla opiekunki powinien być określony dokładnie w umowie. Warto wiedzieć, jak opiekunki w Niemczech mogą zadbać o siebie w czasie wolnym! W chwilach wolnych od pracy opiekunce należy się relaks i oczyszczenie umysłu. Można wtedy zadzwonić do bliskich, oddać się swoim pasjom, zrelaksować przy ulubionej lekturze czy serialu, zwiedzić miasto, w którym się znajdujemy, czy podszkolić język. Możliwości jest naprawdę wiele!