Woreczek stomijny

Opieka nad osobą starszą ze stomią – co musisz wiedzieć?

Opiekowanie się osobami starszymi, które wymagają pomocy w codziennych czynnościach jest niepisanym obowiązkiem młodszych pokoleń. Z biegiem lat nasz organizm staje się coraz mniej odporny i wzrasta ryzyko wystąpienia chorób lub powikłań po chorobach. Jedną z występujących i bardziej uciążliwych „chorób” u starszych pacjentów jest stomia. Ze względu na wiek utrzymanie odpowiedniej higieny staje się coraz trudniejsze, a o tym nie można zapominać!

Poniżej znajduje się kompleksowy poradnik dotyczący opieki nad osobą starszą, która cierpi na stomię oraz charakterystyka choroby. Odpowiednie podejście do podopiecznego oraz zaznajomienie się z chorobą pozwolą na skuteczniejszą pomoc oraz ułatwienie funkcjonowania ze stomią.

Jak wygląda stomia? – charakterystyka choroby i jej rodzaje

Stomia jest skutkiem wykonania chirurgicznego zabiegu, który ma na celu połączenie jelita lub cewki moczowej z powierzchnią ciała. Zabieg polega na wycięciu części jelita lub cewki i doprowadzenie jej na zewnątrz ciała poprzez otwór po lewej lub prawej stronie brzucha. Zabieg ma na celu stworzenie nowej drogi wypróżniania kału lub moczu z organizmu. Pacjent cierpiący na stomię musi korzystać ze specjalnego worka stomijnego, do którego wpadają treści jelitowe. Opieka nad osobą starszą ze stomią to przede wszystkim dbanie o higienę i regularne wymienianie worka stomijnego. Istnieją dwa rodzaje takich worków – jedno i dwuczęściowe. Ich różnica polega na tym, że worki dwuczęściowe można wymieniać bez odklejania płytki.

opieka nad osobą starszą ze stomią

Co to stomia – rodzaje stomii:

  • urostomia – wykonywana jest w celu umożliwienia przepływu moczu inną drogą niż naturalnymi drogami moczowymi. Zwykle otwór na odpływ moczu znajduje się po prawej stronie brzucha.
  • kolostomia – wykonywana w momencie, gdy konieczne jest usunięcie końcowej części jelita grubego. Otwór umieszczony jest po prawej stronie brzucha i umożliwia usunięcie treści jelitowej.
  • ileostomia – wykonywana, gdy konieczne jest usunięcie całego odcinka jelita grubego. Jest to wywinięcie i ponowne przyszycie do skóry jelita krętego. Proces wydalania w tym przypadku nie jest kontrolowany.

Jak opiekować się podopiecznym ze stomią – stomia dieta

Opiekowanie się podopiecznym ze stomią to przede wszystkim zachowanie odpowiedniej higieny i regularności! Częstotliwość zmiany worka stomijnego  zależy od rodzaju choroby oraz stylu odżywiania podopiecznego. Zwykle czas na opróżnienie worka stomijnego przychodzi w momencie napełnienia się go do ⅔ swojej objętości. Zachowanie podstawowych zasad higieny dotyczy nie tylko podopiecznego, ale także opiekuna. Aby dobrze przygotować się do wykonania zmiany worka, należy założyć rękawiczki i zabezpieczyć ubrania, pościele przed przypadkowym zalaniem.

Opiekun powinien zwracać uwagę i dbać o sposób odżywiania się podopiecznego. Dieta podczas stomii jest bardzo ważna i wpływa na komfort życia oraz funkcjonowanie ze stomią.

Ułatwieniem będzie wprowadzenie regularnych godzin spożywania posiłków oraz kontrolowanie ich objętości. Podopieczny nie powinien przejadać się i przyjmować odpowiednią ilość płynów. Bardzo ważne jest, aby unikać produktów gazotwórczych (które podrażniają jelita) – szparagi, fasola, kapusta, ziemniaki, groch etc.

Stomia - woreczek

Jak często zmienia się worek stomijny? – higiena seniora

Wymiana worka stomijnego zależy od rodzaju choroby oraz samego organizmu pacjenta. Worek stomijny powinno wymieniać się w momencie zapełnienia do ⅔ objętości. Po założeniu ochronnych rękawiczek oraz zabezpieczeniu ubrań należy ułożyć podopiecznego na boku i odsłonić worek stomijny. Bo jego zdjęciu przystępujemy do dezynfekcji i oczyszczenia skóry wokół stomii ciepłą wodą oraz osuszenia tego miejsca. Nowy worek zakładamy dopiero w momencie upewnienia się, że na skórze nie ma nierówności i nic nie będzie powodować dyskomfortu dla podopiecznego.

Na co zwracać uwagę opiekując się osobą starszą ze stomią?

Opiekunki, które opiekują się podopiecznymi ze stomią mają przed sobą bardzo odpowiedzialne zadanie. Samo dbanie o zdrowotne aspekty swoich podopiecznych to nie wszystko! Dobra opiekunka powinna zwracać uwagę także na kondycję psychiczną osoby chorej na stomię. Bardzo często osoby chore wycofują się z życia społecznego, zamykają się w sobie, ponieważ wstydzą się swojej dolegliwości. Warto zadbać o to, aby senior miał zapewnioną aktywność fizyczną, kontakty z innymi ludźmi oraz podstawowe rozrywki!