Ciekawe tematy do rozmów z seniorem

O czym rozmawiać z seniorem? Ciekawe tematy do rozmów.

Każdy człowiek potrzebuje kogoś z kim mógłby porozmawiać. Takiej rozmowy potrzebują zwłaszcza osoby starsze – zwykle samotne! Wielu z nich cierpi na różnego rodzaju choroby, które dodatkowo odbierają smak życia. Jeśli nie będą mieli oni do kogo zwrócić i porozmawiać to grozi im zamknięcie w sobie, a to z kolei powoduje duży dyskomfort psychiczny.

Rodziny osób starszych zawsze będą dbać i kochać swojego członka rodziny, lecz nie zawsze mogą mieć czas dla niego przez natłok obowiązków lub swoje problemy – to nic złego! Do opieki nad osobą starszą najlepiej zatrudnić opiekuna bądź opiekunkę, którzy mają pomysły na zajęcia z seniorami. W dalszej części artykułu  znajduje się poradnik, o czym rozmawiać z seniorem, a także jak zorganizować ciekawie spędzony czas z podopiecznym.

Jak zacząć budować relację z seniorem?- o czym rozmawiać na początku znajomości

Wszyscy ludzie, nawiązując z kimś więź zaczynają od najprostszych tematów rozmowy –  nie można/nie powinno od razu zapytać nowo poznanej osoby o jej życie prywatne, czy problemy. Zatem o czym rozmawiać z seniorem, jeśli jeszcze go nie znamy, a mamy się nim opiekować?

Na początku znajomości z osobą starszą najlepiej zacząć od tematów neutralnych i ogólnych. Można zapytać seniora co sądzi o pogodzie, jak się czuje, bądź czy coś mu dolega. Może się zdarzyć, że osoba starsza po paru minutach zapomni, o czym rozmawiała – w podeszłym wieku zanika zdolność kojarzenia faktów. Nie należy wtedy złościć się i irytować – może to zostać wykryte przez podopiecznego i zniszczyć więź.

Warto także przed rozpoczęciem opieki nad seniorem wymyślić tematy do rozmowy, aby w trakcie konwersacji nie miała miejsca nieprzyjemna cisza, dzięki temu osoba starsza po pewnym czasie sama się otworzy i będzie się czuła komfortowo pod opieką opiekuna lub opiekunki.

o czym rozmawiać z ludźmi

Powrót do młodości, jako ciekawy temat do rozmowy
z seniorem

Bardzo dużo osób starszych lubi przypominać sobie co było kilka lat temu. Jest to zdecydowanie ciekawy temat do rozmowy z seniorem. Kiedy osoba starsza się przed nami otworzy warto z nią porozmawiać o jej młodości, dzieciństwie, lub innych ważnych momentach w życiu.

Oto kilka tematów, o których można rozmawiać z ludźmi w starszym wieku:

  • jakie były Pana/ Pani zainteresowania,
  • jaki okres w swoim życiu wspomina Pan/ Pani najlepiej,
  • co sądzi Pan/ Pani o latach szkolnych,
  • jaki był Pana/ Pani ulubiony przedmiot,
  • jaki dla Pana/ Pani był najgorszy przedmiot,
  • co sądzi Pan/ Pani o obecnej edukacji, wychowaniu,
  • co utkwiło Panu/Pani najbardziej z dzieciństwa,
  • jaki był Pana/ Pani ulubiony posiłek.

W trakcie rozmów należy pamiętać, że niektóre z tematów mogą być wrażliwe dla seniora, jeśli nie będzie chciał o nich rozmawiać, nie można go do tego zmuszać!

Jak miło spędzić czas z seniorem – pomysły na zajęcia
z seniorem

Każdy z seniorów potrzebuje rozrywki! Oprócz ciekawych tematów do rozmów powinniśmy mieć pomysły na zajęcia z seniorem lub ciekawe aktywności. Możemy wybrać coś typu Monopoly czy Eurobiznes. Dzięki temu typowi gier nasz senior wysili swoje komórki mózgowe i będzie się świetnie bawił! Jeśli senior nie będzie chciał tego typu gier planszowych możemy z nim zagrać, chociażby w chińczyka!

Układanie puzzli- zajęcie, które poprawia pracę mózgu

Kolejnym ciekawym pomysłem na zajęcia z seniorem jest ułożenie puzzli. Najlepiej wybrać umiarkowaną ilość dostosowaną do seniora. Jeśli ciężko mu się będzie układało 100 puzzli nie ma sensu kupować tych liczących 1000.

pomysły na zajęcia z seniorami

Ciekawy pomysł na zajęcia, który poprawia funkcjonowanie organizmu osobie starszej – aktywność fizyczna

Jeśli zdrowie seniora na to pozwala warto, aby nieco się poruszał, gdyż w jego wieku ruch jest bardzo ważny. Jednak osoba starsza musi robić to z umiarem, pod opieką opiekunki lub opiekuna, albowiem nadmierna aktywność może doprowadzić do kontuzji.  Gdyby senior miał ochotę na trochę ruchu warto, aby uprawiał gimnastykę lub zwyczajnie poszedł na spacer. Jego ćwiczenia powinny być dobrane przez specjalistę. Dzięki prawidłowemu dobraniu ćwiczeń osobie starszej poprawi się m.in krążenie krwi.

Ciekawą aktywnością fizyczną, która  wzmocni mięśnie i stawy seniora jest także taniec. Najlepiej jeśli osoba starsza, która nie uprawia żadnego sportu wybrała pomiędzy tańce ma gimnastyką.

Zajęcie, dzięki któremu senior zapomni, czym jest stres – domowe SPA

Jednym z pomysłów na zajęcia z seniorem jest także wykonanie domowego SPA. Należy pamiętać, że zawsze trzeba dbać o swoje ciało, dlatego wykonywanie domowego SPA można wykonywać dość często. Dzięki temu senior poczuje się zrelaksowany i zapomni
o problemach! Do przygotowania wystarczą jedynie produkty z drogerii, chociażby maseczki, czy kremy odmładzające.