Opieka nad osobą starszą leżącą – co powinieneś wiedzieć?

Starzenie się to biologiczny i naturalny proces, z którym każdy z nas będzie miał do czynienia. Na pewno każdy z nas ma w rodzinie seniorów – w niektórych przypadkach osoby starsze (w związku z problemami zdrowotnymi) nie są w stanie zadbać same o siebie i wymagają pomocy. Członkowie rodziny zwykle chcą jak najlepiej dla osoby chorej, jednak często przez nadmiar obowiązków nie mają czasu opiekować się chorym leżącym w łóżku, który wymaga stałej opieki. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie profesjonalisty, dla którego opieka nad osobą starszą nie stanowi przeszkód!

W poniższej części artykułu znajduje się kompleksowy poradnik dotyczący opieki nad osobą chorą i niesamodzielną, która leży w łóżku i nie porusza się. Wbrew pozorom obowiązków wykonywanych przy osobie leżącej jest dużo i opiekun powinien wiedzieć, jak je prawidłowo spełniać.

Jak opiekować się osobą leżącą? – inwestycje, które warto przemyśleć!

Osobie, która stale przebywa w pozycji leżącej może być bardzo ciężko funkcjonować bez opieki i odpowiedniego sprzętu. Do opieki nad osobą chorą i niesamodzielną przyda się specjalistyczne łóżko – zapewni ono wygodę i komfort psychiczny choremu. Ważne jest jego odpowiednie ustawienie – pod wybranym kątem i na odpowiedniej wysokości, tak aby choremu mogło być wygodnie sięgać po różne przedmioty lub oglądać TV.

W sytuacjach, gdy choroba uniemożliwia seniorowi całkowicie poruszanie się i jest on zdany jedynie na swojego opiekuna warto zainwestować w wózek inwalidzki lub kule (w zależności od stopnia niepełnosprawności). W tej sytuacji opieka nad osobą starszą jest szczególnie wymagająca, ponieważ opiekunka/opiekun musi szczególnie zadbać o higienę podopiecznego. Aby sobie to ułatwić, należy zaopatrzyć chorego w cewniki, pieluchomajtki, środki odleżynowe itp.

Jak karmić na leżąco

Co na odleżyny u osoby starszej – z jakich preparatów korzystać?

Odleżyny są spowodowane przez ucisk, rozwijający się u osób, których choroba zmusiła do leżnia  w łóżku przez dłuższy czas. Ich leczenie jest trudne dlatego najlepiej wyposażyć łóżko do opieki nad osobą starszą leżącą w materac przeciwodleżynowy. Opieka nad osobą starszą powinna polegać na tym, aby zapobiegać powstawaniu odleżyn, dlatego warto zainwestować także w krążki przeciwodleżynowe czy lecznicze masaże. W przypadku pojawienia się odleżyn należy szybko reagować – skuteczne okazuje się leczenie farmakologiczne maściami z antybiotykiem przepisami przez lekarza.

Opieka nad osobą starsza – pielęgnacja osoby leżącej

W opiece nad osobą starszą leżącą najważniejsza jest higiena osobista chorego. Jest to także najtrudniejsza czynność, dlatego najlepiej, aby o pielęgnację dbał profesjonalista. Jeśli obowiązki te nie zostaną poprawnie wykonane chory może odczuwać dyskomfort i nabawić się chorób, takich jak m.in odleżyny. Regularne sprawdzanie i kontrolowanie stanu zdrowia to priorytet – opiekun powinien każdego dnia obejrzeć ciało seniora, aby mieć pewność, że nic złego się nie dzieje. Chory leżący nie odczuwa bólu, dlatego sam nie jest w stanie alarmować problemu.

Jak umyć głowę osobie leżącej – skuteczne sposoby na utrzymanie higieny?

Mycie włosów u chorego to podstawowa czynność w jego pielęgnacji. Przeważnie należy ją wykonywać co 4 dni, ale wszystko zależy od jego potrzeb i specyfiki organizmu osoby starszej. Dodatkowo w sezonie letnim należy to robić częściej, gdyż skóra głowy osoby leżącej przetłuszcza znacznie szybciej. Zatem jak umyć głowę osobie leżącej?

opieka nad chorym leżącym w łóżku

Prosta instrukcja jak poprawnie myć włosy osoby chorej:

  • zabezpieczamy szyję i dekolt za pomocą ręcznika,
  • podnosimy nieco głowę chorego, aby umieścić ją w wannie pneumatycznej (lub takiej do jakiej mamy dostęp),
  • delikatnie moczymy włosy chorego,
  • nakładamy nawilżający szampon,
  • płukamy dokładnie szampon,
  • nakładamy odżywkę,
  • spłukujemy odżywkę.

Żywienie osoby chorej – zadbaj o odpowiednią dietę seniora!

Dostarczanie organizmowi składników odżywczych jest podstawową czynnością prawidłowego funkcjonowania organizmu. Osoba leżąca powinna mieć prawidłową dietę i spożywać produkty zalecane przez lekarza w zależności od specyfikacji choroby. Zdarza się, że chory ma problemy z gryzieniem, dlatego opiekun powinien zapewnić mu dostęp do pokarmów płynnych. Istotne jest też, aby osoba leżąca dostawała posiłki zbilansowane lekkostrawne i niepowodujące nudności.

Jak karmić na leżąco – poznaj sprawdzone sposoby!

Osoba leżąca ma uniemożliwione wykonywanie większości czynności, dlatego nie może sama przyjmować sama posiłków. Opieka nad osobą starszą to również karmienie, w celu zapewnienia dobrej kondycji zdrowotnej. Podczas żywienia osoby chorej możliwe jest zachłyśnięcie. Aby tego uniknąć, należy ułożyć pacjenta w pozycji siedzącej. Następnie możemy podać jej posiłek i ją karmić – ważne, aby nie wykonywać agresywnych i szybkich ruchów. Chory powinien spożywać posiłek 4-5 razy o stałych porach w zależności od zaleceń lekarz. Do podania napoju należy użyć kubka z dzióbkiem lub słomką. Przeczytaj także nasz artykuł na blogu: Jak karmić na leżąco osoby starsze?