Dieta dla osób starszych leżących

Jak karmić na leżąco osoby starsze?

Odpowiednia dieta ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie i życie. Szczególnie jednak determinuje jakość życia osób starszych. Jak karmić na leżąco osobę starszą? Czym karmić starsze osoby? Jaka dieta dla osób starszych leżących będzie najlepsza? Zdobądź odpowiedzi na te pytania i przykładowy jadłospis osoby starszej leżącej, by zapewnić jak najlepszą opiekę swoim bliskim lub podopiecznym.

Czym jest prawidłowe odżywianie i dlaczego jest ważne dla starszych osób?

Właściwe odżywianie oznacza stosowanie zdrowej i zrównoważonej diety, dzięki której organizm otrzymuje potrzebne mu składniki odżywcze. Składniki odżywcze to substancje zawarte w żywności, które są potrzebne naszemu organizmowi do funkcjonowania i rozwoju. Należą do nich węglowodany, tłuszcze, białka, witaminy, minerały i woda.

Prawidłowe odżywianie jest ważne bez względu na wiek. Jedzenie daje nam energię i może również pomóc w zapobieganiu niektórym chorobom, takim jak osteoporoza, wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, cukrzyca typu 2 i niektóre nowotwory.

Z wiekiem jednak ciało i życie zmieniają się, a wraz z nimi to, czego potrzebujemy, by zachować zdrowie. Osoby starsze z reguły potrzebują mniej kalorii i więcej białka, przy niezmienionej ilości  otrzymywać składników odżywczych.

czym karmić leżącego seniora

Czym karmić starsze osoby?

Dieta seniora powinna składać się w większości z odpowiednio przygotowanych i surowych warzyw w połączeniu z dodatkiem produktów bogatych w białko, takich jak ryby, białe mięso, warzywa strączkowe, produkty mleczne i soja. Osoby starsze powinny także sięgać po produkty pełnoziarniste, ale spożywać je w ograniczonych ilościach. Jeśli natomiast mowa o owocach to warto włączać je do diety w ograniczonych ilościach, najlepiej w pierwszej połowie dnia.

Seniorzy powinni jeść od trzech do pięciu razy dziennie niewielkimi porcjami i dbać o odpowiednią ilość przyjmowanych płynów. Średnia ilość przyjmowanych kalorii wśród starszych kobiet powinna wahać się między 1500 a 1700 na dobę w przypadku kobiet, a w przypadku mężczyzn od 1600 do 2000 kcal w zależności od trybu życia i stopnia aktywności.

Dieta dla osób starszych leżących

Żywienie dla osób z ograniczoną mobilnością i permanentnie leżących różni się nieco od jadłospisu osób sprawnych i powinno być zaplanowane w odpowiedni sposób. Oto najważniejsze zasady, na jakich powinna opierać się dieta leżących seniorów.

Regularne posiłki i odpowiednia ilość kalorii

Określenie stałych godzin, zbilansowanych pod względem jakościowym posiłków, jest podstawową zasadą żywienia seniorów. Osoby leżące, mają dużo niższe zapotrzebowanie kaloryczne, które powinno wynosić od 1500 do 2000 kalorii w zależności od płci, stanu zdrowia i zaleceń lekarza. W przypadku wystąpienia odleżyn czy gorączki u osób przewlekle leżących ilość spożywanych kalorii może wzrastać.

Lekkostrawne produkty

Dieta chorego, który ma trudności w poruszaniu się, powinna być pełnowartościowa i lekkostrawna. Posiłki nie powinny być kaloryczne i w większości składać się z warzyw. Pamiętać także należy o zwiększeniu ilości białka oraz nabiału w diecie, ponieważ ono wspiera regenerację mięśni.

odżywianie dla leżącego seniora

Gotowanie na parze i bez tłuszczu

Przykładowy jadłospis osoby starszej leżącej powinien składać się w większości z surowych warzyw i jedzenia gotowanego na parze, bez tłuszczu. Nie poleca się potraw smażonych, ponieważ są one ciężkostrawne i małowartościowe.

Witaminy i minerały

Dieta dla osób starszych leżących musi być bogata w wapń i witaminę D, ponieważ to z jej pomocą wapń zostaje wchłaniany przez organizm. Dlatego koniecznie włącz do diety seniora jaja, ryby, tran, chude przetwory mleczne, oleje roślinne, produkty pełnoziarniste oraz kasze.

Przykładowy jadłospis osoby starszej leżącej

Oto pomysły na jadłospis leżącego seniora, które są smaczne, zdrowe i przystosowane do wymogów osób starszych.

Śniadania dla leżącego seniora:

  • Jajecznica z pomidorami i kromka miękkiego pieczywa.
  • Musli z jogurtem naturalnym i jagodami.
  • Ryż na mleku z musem jabłkowym.
  • Szakszuka z dwoma jajkami.
  • Owsianka z bananem i masłem orzechowym.

Drugie śniadania i podwieczorki dla leżącego seniora:

  • Smoothie owocowe
  • Kisiel z owoców
  • Koktajle warzywne
  • Budynie na mleku z musem owocowym

codać do jedzenia osobie starszej leżącej

 

Obiady i kolacje dla leżącego seniora:

  • Zupa pomidorowa z ryżem
  • Zupa grzybowa z mięsem
  • Pulpety z indyka z ryżem
  • Ryba na parze z purée z kalafiora
  • Pulpety rybne z makaronem ryżowym
  • Zupa krem z warzyw
  • Risotto z grzybami
  • Ryż z musem z jabłek
  • Kaszotto z pomidorami
  • Kuskus z warzywami na parze

Jak karmić na leżąco?

Omówiliśmy już kwestie tego, czym karmić seniora, więc przyszła pora zastanowić się jak karmić na leżąco, by było to komfortowe zarówno dla karmiącego, jak i osoby starszej. Oto najważniejsze zasady z tym związane.

Oto jak karmić na leżąco osobę starszą:

  1. Do jedzenia ustawiaj chorego w pozycji siedzącej lub półsiedzącej – możesz wykorzystać w tym celu poduszki lub zmienić położenie łóżka.
  2. Korzystaj z wygodnych sztućców – może to być komplet plastikowy, bambusowy lub metalowy.
  3. Pamiętaj, by w pogotowiu mieć zawsze mokrą ścierkę lub ręczniki papierowe.
  4. Zadbaj o odpowiednią temperaturę jedzenia — posiłki nie powinny być zbyt zimne lub gorące.
  5. Pamiętaj, by podawać jedzenie powoli i w małych porcjach.
  6. Bądź cierpliwa i uśmiechnięta, bo dla seniora karmienie może być wstydliwym i nieprzyjemnym doświadczeniem.