chory po udarze mózgu w domu

Chory po udarze mózgu w domu – jak dbać o seniora po udarze mózgu?

Praca z osobami starszymi wiążę się z możliwością wystąpienia u nich chorób, ataków i urazów, spośród których najczęstszym jest udar mózgu. Pracując jako opiekunka do osób starszych, musisz liczyć się z tym, że może okazać się, że będziesz opiekować się rekonwalescentem poudarowym. Dlatego warto wyposażyć się w wiedzę na ten temat zawczasu.

Czym jest udar mózgu? Jaka dieta po udarze jest najodpowiedniejsza? Co powinien robić chory po udarze mózgu w domu? Na czym polega opieka i rehabilitacja poudarowa? Tego wszystkiego dowiesz się z dzisiejszego artykułu, więc usiądź wygodnie i przygotuj się na sporą dawkę wiedzy.

Udar mózgu – co to takiego?

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji zdrowia udar mózgu to nagłe ogniskowe bądź uogólnione zaburzenie czynności mózgu, powstające z przyczyn naczyniowych. Innymi słowy, do udaru dochodzi wtedy, gdy mamy do czynienia z odcięciem dopływu krwi do tkanki mózgowej. Udar ma miejsce, kiedy naczynie krwionośne połączone z mózgiem zostaje zatkane lub pęka.

Wyróżniamy dwa rodzaje udaru mózgu – udar niedokrwienny i udar krwotoczny mózgu. Udar mózgu o charakterze niedokrwiennym jest najpowszechniejszy. Dochodzi wtedy do niedrożności tętnicy zaopatrującej mózg w krew, przez co krew nie może przez nią przepływać lub przepływa w ilości niewystarczającej, by komórki w obrębie mózgu mogły otrzymać odpowiednią jej ilość. Krwotoczny udar mózgu, nazywany polega na pęknięciu ściany tętnicy mózgowej i wylania się krwi poza naczynia.

po udarze mózgu co dalej

Życie po udarze mózgu

Udar nie jest wyrokiem śmierci. Chory po udarze mózgu w domu może czuć się normalnie, pod warunkiem że jego komórki mózgowe nie obumarły całkowicie w wyniku udaru mózgu i ma zapewnioną fachową pomoc. Chociaż życie po udarze z początku na pewno nie będzie łatwe to jeśli stosować się do zaleceń lekarzy odnośnie rehabilitacji, leków i diety, może okazać się, że chory po udarze nie tylko będzie w pełni sprawny, ale nawet wróci do pracy i pasji.  Poniżej znajdziesz kilka porad, które pomogą ci przeprowadzić podopiecznego przez życie po udarze.

Chory po udarze mózgu w domu – wskazówki dotyczące opieki

Oto nasze najważniejsze informacje i wskazówki, które przydadzą Ci się, podczas pracy jako opiekunka do osób starszych, którzy przeżyli uraz mózgu.

Zachęcaj do rehabilitacji

Wielu pacjentów po udarze mózgu zmaga się z zaburzeniami ruchowymi, które wymagają uwagi, gdy chory po udarze mózgu wraca do domu. Zachęcając do codziennych ćwiczeń rehabilitacyjnych, możesz pomóc swojemu bliskiemu w powrocie do zdrowia, aby pomóc w przeprogramowaniu mózgu. Regularny ruch to podstawowy krok, by odzyskać sprawność i dawna życie po udarze. Rekonwalescencja i opieka nad osobą po udarze obejmuje ćwiczenia fizyczne i umysłowe.

Chory po udarze mózgu w domu – domowe ćwiczenia

Poniżej znajdziesz kilka ćwiczeń, które jako opiekunka możesz włączyć do swojego planu dnia opiekując się osobą po udarze pod okiem fizjoterapeuty

chory po udarze mózgu w domu

Domowe ćwiczenia:

  • Delikatne ruchy obrotowe stawów,
  • Delikatnie zginanie głowy i stawów,
  • Rozciąganie kończyn,
  • Skręcanie kończyn w stawach,
  • Prostowanie i gięcie,
  • Zmiana pozycji ciała,
  • Siedzenie na łóżku z opuszczonymi nogami.

Nie bądź nazbyt pomocna

W pracy opiekunki łatwo się zapomnieć i wyręczać podopiecznych we wszystkim. Jednak w przypadku chorych po udarze, musisz się powstrzymać. Jeśli widzisz, że podopieczny zmaga się z czymś, pomagaj tylko wtedy, gdy poprosi lub gdy jest to absolutnie konieczne. Pacjenci po udarze muszą robić rzeczy na własną rękę, aby mieć rozwijać się i odzyskiwać siły. Nie spowalniaj powrotu do zdrowia poprzez nadmierną pomoc.

Zadbaj o odpowiednią dietę

Jaka będzie odpowiednia dieta po udarze? U pacjentów poudarowych bardzo często występuje podwyższone ciśnienie krwi i zwiększony poziom cholesterolu.

W związku z tym dieta po udarze nie powinna zawierać produktów z wysoką zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu (tłuste mięsa, podroby, masło), ani jedzenie bogatego w sód (sól, słone przekąski, konserwy, fast food). Nie poleca się potraw ciężkostrawnych, smażonych, ani nadmiernego stosowanie soli.

Opiekunka do osób starszych

Co zatem jeść po udarze mózgu?

Odpowiednia dieta po udarze powinna zawierać:

  • warzywa i owoce,
  • chude mięso (drób, cielęcina),
  • ryby,
  • mleko i jego przetwory,
  • kasze, ryże, makarony (najlepiej pełnoziarniste),
  • oliwa z oliwek, oleje roślinne, nasiona,
  • warzywa i owoce.

Zadbaj o higienę osobistą seniora

Na początku swojej rekonwalescencji chory po udarze mózgu w domu będzie wymagał dużej pomocy w kwestiach higieny. Dlatego zadbaj o mycie, czyszczenie zębów, czesanie i inne konieczne elementy higieny osobistej. Pamiętaj jednak, by z czasem oddać część obowiązków choremu, ponieważ tylko w tej sposób Twój podopieczny będzie stopniowo wracał do pełni sił i odzyska dawne życie.

Chory po udarze mózgu w domu a praca opiekunki do osób starszych

Opieka nad chorym po udarze nie należy do najłatwiejszych, jednak jeśli będziesz stosować się do powyższych wskazówek, to pomożesz podopiecznemu w rekonwalescencji i uratujesz mu życie. Jest to zatem gra warta świeczki.