agresja starcza

Jak opiekować się agresywnym seniorem? – Agresja u seniora

Opieka nad seniorem to bardzo odpowiedzialne i zarazem wymagające zajęcie. Opiekun nie tylko zobowiązany jest do pomocy osobie starszej, ale także spada na niego odpowiedzialność za bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i podopiecznego. Starzenie się jest biologicznym procesem, który czeka każdego z nas – niestety nie należy on jednak do przyjemnych i niesie za sobą wiele negatywów dla zdrowia psychicznego i fizycznego.

Seniorzy skarżą się nie tylko na ciągle pojawiające się dolegliwości zdrowotne, ale także wielu z nich ciężko pogodzić się z nadchodzącą starością. Może powodować to wiele negatywnych emocji związanych z frustracją oraz niemocą w wykonywaniu podstawowych czynności. Niewiele mówi się o problemach z agresją u seniorów – niestety to zjawisko ciągle narasta, a opiekunowie nie zawsze wiedzą, jak poradzić sobie w trudnych sytuacjach. W tym artykule postaramy się przybliżyć zagadnienie agresji u starszych ludzi oraz skuteczne sposoby radzenia sobie z nią. Złośliwość starcza wcale nie musi być barierą nie do pokonania – dowiedz się, jak można nad nią zapanować!

Opieka nad seniorem – przyczyny agresywnych zachowań

Na wstępie należy zaznaczyć, że senior nie ma wpływu na czynniki, które wywołują u niego agresję. Najczęściej towarzyszy mu frustracja spowodowana utratą dawnej sprawności i zręczności, która uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie. Osoba starsza może czuć się samotna, opuszczona przez najbliższe mu osoby i nie odczuwać już pozytywnych emocji. Powszechną przyczyną agresji jest także lęk przed nadchodzącą śmiercią lub ciągle występujące dolegliwości zdrowotne – bóle fizyczne, choroby psychiczne, depresja, Alzheimer.

Aby opieka nad seniorem, który często agresywnie reaguje na opiekuna była możliwa należy doszukać się przyczyn. Najważniejsze, aby nie tracić cierpliwości i starać się rozładować napięcie i negatywne emocje.

złośliwość starcza

Jak przebiega demencja starcza agresywna i jakie są jej rodzaje?

Aby zrozumieć agresywne zachowanie u seniora, należy na początku zapoznać się z ich przyczynami. Niestety nie ma tu gotowego przepisu, ani diagnozy, dlaczego ona występuje. Istnieje wiele przebiegów tego zjawiska, jednak można wyodrębnić kilka charakterystycznych typów agresji.

Typy agresji starszych ludzi:

  • bierna agresja – charakteryzuje się małym nasileniem, osoba starsza nie stosuje żadnych aktów przemocy, jednak można ją rozpoznać poprzez obserwację seniora – napięte mięśnie, ściśnięte pięści, świdrujący wzrok.
  • agresja werbalna – objawia się poprzez niemiłe komentarze oraz docinki seniora. Jest to typowa złośliwość starcza, która może dotyczyć niezadowolenia z opieki, gróźb czy wulgaryzmów rzucanych z ust podopiecznego.
  • agresja fizyczna – charakteryzuje się dużym nasileniem i może być okropnie uporczywa. Stanowi zagrożenie zarówno dla opiekuna, jak i samego seniora. Narusza bezpieczną przestrzeń przez bicie laską, gryzienie, popychanie, rzucanie przedmiotami etc.
  • ”dywersja” – senior próbuje zwrócić na siebie uwagę i bez podania konkretnej przyczyny odmawia przyjmowania posiłków, utrudnia pielęgnację, celowo robi bałagan wokół siebie i może niszczyć różne przedmioty.

Niezależnie od tego, z jaką agresją mamy do czynienia, opiekun powinien  reagować już w pierwszych chwilach zauważenia objawów. Skontaktowanie się z rodziną seniora to priorytet!

agresywny senior

Agresja u starszych ludzi – jak sobie z nią radzić?

Każdy przypadek agresji u seniora jest indywidualny i nie ma sprawdzonej recepty dla leczenia każdej z nich. Aby opieka nad seniorem była możliwie jak najmniej inwazyjna, należy działać od zauważenia pierwszych objawów agresji. Powiadomienie bliskich to kluczowa czynność, którą powinien wykonać opiekun. Być może osoba starsza powinna udać się do lekarza w celu zdiagnozowania problemu? W wielu przypadkach odpowiednie leczenie farmakologiczne może zatrzymać napady złości.

Bardzo istotne jest także likwidowanie negatywnych bodźców, które agresje wywołują – unikanie drażliwych tematów, usunięcie przedmiotów. Poradzenie sobie z agresją podczas opieki nad seniorem to także duże wyzwanie dla opiekuna, ponieważ musi zachować duże pokłady cierpliwości oraz być stanowczym w dawaniu poleceń – wyprostowana sylwetka, twardy wzrok oraz krótkie i zrozumiałe komunikaty. Błędem w tym wypadku będzie wdawanie się w dyskusje – może to tylko nasilić napad agresji, który przecież chcemy zdusić.

Demencja starcza agresywna – jak zapanować nad emocjami seniora?

Największym błędem w opiece nad seniorem agresywnym może być niereagowanie i zbywanie jego nagłych ataków. Bagatelizowanie problemu go nie rozwiąże, a może spowodować jedynie nasilenie negatywnych zachowań. Agresywny senior bada granice i pokłady cierpliwości opiekuna, dlatego w każdej takiej sytuacji należy być stanowczym i asertywnym. Najważniejsze jednak jest bezpieczeństwo podopiecznego i opiekuna – jeśli czujesz, że sytuacja z agresją seniora Cię przerasta skontaktuj się z koordynatorem pracy w opiece. Twoje zdrowie psychiczne jest najważniejsze!