co na przeziębienie dla starszej osoby

Przeziębienia u osób starszych – objawy, porady i leczenie

Jak radzić sobie z przeziębieniem u seniora? Co podać starszej osobie na wzmocnienie? Dlaczego katar u osoby starszej może być niebezpieczny? Każdego roku te pytania spędzają sen z powiek opiekunek do osób starszych i ich rodzin. Nie bez przyczyny. Przecież przeziębienia u seniora mogą mieć tragiczne konsekwencje, zwłaszcza w świecie owładniętym COVID-19.

Na szczęście dzisiaj odpowiemy na nie wszystkie. Zdradzimy Ci najlepsze sposoby prewencji i leczenia infekcji sezonowych. Po lekturze tego artykułu będziesz wiedzieć wszystko o tym, jak radzić sobie z przeziębieniem u bliskich i podopiecznych w pracy opiekunki osób starszych.

Przeziębienie – co to takiego?

Przeziębienie to potoczne określenie dla choroby przeziębieniowej, czyli wirusowego zapalenia błony śluzowej nosa, gardła oraz zatok przynosowych o zaostrzonym przebiegu. Przeziębienie wywołane jest przez różnego rodzaju wirusy, takie jak adenowirusy, rynowirusy, czy koronawirusy.

Do zakażenia przeziębieniem najczęściej dochodzi drogą kropelkową podczas kontaktu z chorym, a pierwsze objawy przeziębienia pojawiają się już po upływie jednego lub dwóch dni.

Do najczęstszych objawów choroby przeziębieniowej należy rozszerzenie naczyń krwionośnych błony śluzowej, uszkodzenia i złuszczania nabłonka, oraz zwiększenia produkcji wydzielin gruczołów śluzowych.  Przeziębienie jest szczególnie niebezpieczne wśród seniorów z uwagi na choroby towarzyszące oraz konsekwencje nieleczonej infekcji.

przeziębienie jak leczyć

Najczęstsze symptomy przeziębienia:

  • Uczucie rozbicia i rozdrażnienia,
  • Bóle głowy i mięśni,
  • Nieżyt nosa,
  • Suchy kaszel, przechodzący następnie w wilgotny,
  • Ból i zaczerwienienie gardła.

Przeziębienie – jak leczyć i zapobiegać infekcjom?

Nie można lekceważyć przeziębień u osób starszych. Nieleczona infekcja może prowadzić do dramatycznych konsekwencji zdrowotnych dla sfatygowanego organizmu seniora. Dlatego poniżej znajdziesz garść informacji o tym jak leczyć i zapobiegać chorobom przeziębieniowym wśród osób starszych.

Przeziębienie – profilaktyka

Jeśli zastanawiasz się, co podać starszej osobie na wzmocnienie to niestety nie mamy dla Ciebie jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ sporo zależy od tego, jakie inne środki i leki przyjmuje senior. W związku z tym, zanim podasz mu cokolwiek, warto skonsultować się z lekarzem.

Jest jednak kilka sprawdzonych sposobów, które raczej nikomu nie zaszkodzą. Pierwszą kwestią jest odpowiednia dieta. To, co jemy, ma ogromny wpływ na nasz organizm. Dlatego zadbaj o to, by senior stosował dietę lekkostrawną i bogatą w witaminy. Włącz do jego diety więcej warzyw i owoców, zwłaszcza cytrusowych. Ostatnio w trendzie jest tak zwane złote mleko, czyli mleko przyprawione kurkumą i miodem, które pobudza układ immunologiczny.

Nie można także zapomnieć o odpowiednim nawadnianiu organizmu – osoby starsze powinny przyjmować przynajmniej litr wody dziennie. Odporność buduje się także przez styczność z bakteriami i wirusami. Dlatego im więcej senior spędza czasu na zewnątrz, najlepiej na aktywności fizycznej, tym lepiej. Warto także pomyśleć o suplementacji witaminy C i D3, jednak tylko po konsultacji z lekarzem.

co podac starszej osobie na wzmocnienie

Przeziębienie – jak leczyć farmakologicznie

Przeziębienie leczy się tylko objawowo. Jako że seniorzy często przyjmują stale leki, przed podaniem czegokolwiek konieczna jest konsultacja lekarska. Tylko lekarz będzie w stanie ocenić, jakie leki zadziałają i nie wpłyną negatywnie w połączeniu z innymi lekami.

Choroba przeziębieniowa wiąże się z takimi obawami, jak gorączka, ból gardła, kaszel i szczególnie uciążliwy katar u osoby starszej, dlatego warto opisać objawy i na ich podstawie dobrać preparaty.

Leki na przeziębienie u seniora, których możesz potrzebować:

  • Leki przeciwzapalne,
  • Leki przeciwgorączkowe,
  • Leki przeciwwirusowe,
  • Leki na kaszel,
  • Leki na katar.

Przeziębienie – jak leczyć infekcje domowymi sposobami

 Poza leczeniem farmakologicznym pomocne w leczeniu przeziębienia są także domowe sposoby. Sięgnij po napar z szałwii, herbatę z miodem, cytryną i imbirem, mleko z czosnkiem lub specjalny syrop z cebuli i cukru, aby zniwelować ból gardła i kaszel.

katar u osoby starszej

Warto także pamiętać o odpowiedniej diecie. Dieta przeziębionego seniora powinna być bogata w warzywa i owoce, szczególnie cytrusowe. Na czas choroby lepiej zapomnieć o cukrze i zamienić go miodem dobrej jakości. Zalecane są za to wszelkiego rodzaju wywary, buliony i zupy. Przeziębieni seniorzy muszą także pić duże ilości płynów – najlepiej wody, ale herbatki i zioła też się sprawdzą.

Poza produktami spożywczymi, najlepszym domowym sposobem na przeziębienie jest odpoczynek. Chory senior powinien spędzić kilka dni w łóżku w regularnie wietrzonym pokoju – dzięki temu bakterie i wirusy mają szansę wydostać się na zewnątrz.

 Przeziębienie – jak leczyć i uratować seniora przed powikłaniami

Nie można bagatelizować przeziębienia u osób starszych. Nieleczone infekcje prowadzą do poważnych reperkusji zdrowotnych, które są szczególnie niebezpieczne dla seniorów. Dlatego jeśli Twój bliski lub podopieczny zaczyna uskarżać się na pierwsze objawy przeziębienia, to zacznij działać. Zaopatrz się w świeże warzywa i owoce, umów was na konsultacje z lekarzem i podawaj seniorowi dużo płynów. Pamiętaj, tylko żeby nie zapomnieć także o sobie.