opieka nad osobą starszą niedosłyszącą

Opieka nad osobą starszą niedosłyszącą

Coraz to więcej osób decyduje się na pomoc seniorowi. Taka osoba powinna posiadać dużą cierpliwość, empatię oraz zrozumienie. W podeszłym wieku zdarzają się różne choroby, takie jak demencja czy Alzhaimer. Często występuje również niedosłuch. Jak radzicie sobie z opieką nad osobą starszą niedosłyszącej? Skąd bierze się niedosłuch? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w naszym artykule.

Przyczyny niedosłuchu

W pewnym wieku u osób w podeszłym wieku zaczynają się problemy zdrowotne. Często jest to wynikiem naturalnego procesu starzenia się organizmu. Wielu seniorów niestety wstydzi się mówić o swoim kłopocie. Im szybciej choroba zostanie wykryta, tym bardziej będziemy mogli pomóc. Musimy zatem postarać się o dobrą komunikację z seniorem, tak aby on sam nie wstydził się mówić. Zaufanie odgrywa tutaj dużą rolę. Na pierwsze oznaki choroby, jesteśmy w stanie szybko reagować. Wielu seniorów lekceważy pierwsze objawy choroby. To ogromny błąd, ponieważ tzw. głuchota starcza postępuje stopniowo. Jej natychmiastowe wykrycie, może pomóc seniorowi.

Głównymi przyczynami niedosłuchu jest oczywiście stres i hałas. W pewnym wieku nadmiar tych dwóch czynników daje się we znaki. W pierwszym etapie choroby, seniorzy wymieniają pogarszającą się słyszalność wysokich tonów. Opiekun powinien zareagować natychmiast, wysyłając podopiecznego na badania, bądź rodzina osoby starszej.

osoba cierpiąca na głuchotę starczą

Kolejnym powodem, dla którego spotykamy się z osobami niedosłyszącymi w podeszłym wieku, jest genetyczność. Warto więc robić wszystkie badania na bieżąco. Jeśli opiekujemy się podopiecznym, u którego wykryto niedosłuch, to powinniśmy szczególnie na niego uważać. Taka osoba napotyka problemy z komunikacją, co w konsekwencji prowadzi do unikania drugich osób. Często takie zachowania stwarzają seniorom trudne funkcjonowanie w społeczeństwie. Niektórzy z nich popadają nawet w depresję. Jak można pomóc takiej osobie? Tego dowiecie się z dalszej części artykułu.

Opieka nad osobą starszą niedosłyszącą

Opiekunowie, którzy zajmują się osobą niedosłyszącą, muszą mieć ogromną cierpliwość. Po pierwsze trzeba na spokojnie zwracać się do takiego seniora, nie nerwowo. Każde takie zachowanie może przynieś negatywne skutki. Warto również zorientować się, czy senior używa odpowiedniego aparatu słuchowego. Początkowo mogą oni nie zaakceptować implantu słuchowego. Jest to normalna reakcja dla niektórych z nich. Występuje wtedy bunt i sprzeciw. Nie można zmusić osoby starszej do noszenia aparatu słuchowego. Musi ona sama dojść do wniosku, że jest to dla niej najlepsza metoda.

Chcąc pomóc takiemu podopiecznemu, powinniśmy stopniowo przekonywać go do komunikacji niewerbalnej. Jest to sposób porozumiewania się bez słów. Rodzaj ten komunikacji staje się coraz to bardziej powszechny. Takim sposobem jest np. gestykulacja, wyraz mimiczny twarzy, dotyk, kontakt fizyczny, spojrzenia lub postawa ciała. Pamiętajmy o tym, że mowa ciała jest to proces bardzo złożony. Im szybciej senior nauczy się komunikowania bez słów, tym prędzej przyzwyczai się do swojego problemu.

Pani niedosłysząca

Dla opiekunów osób niedosłyszących mamy małą podpowiedź: należy unikać hałaśliwych i zatłoczonych miejsc. Lepszym sposobem spędzania z nimi czasu będzie relaks w postaci wyjścia na spacer lub mała wycieczka na miasto.

Najważniejsze zasady komunikowania się z osoba niedosłyszącą

Jeśli zdecydowałeś się opiekować seniorem, który niedosłyszy, nosi aparat słuchowy dla seniora, to powinieneś zastosować się do kilku zasad. Jakich? Przekonaj się sam:

  • Po pierwsze nie podchodź do seniora przypadkiem. Musi czuć twoją obecność. Pamiętaj, że dla niego może być to za duży szok.
  • Złap odpowiedni kontakt wzrokowy w trakcie komunikowania się z nim. Staraj się mówić powoli i zrozumiale. Warto używać krótkich, treściwych zdań.
  • Posługuj się gestami. Używaj komunikacji niewerbalnej. Jeśli jest to stała współpraca, możesz zaproponować od siebie wspólne gesty, którymi będziecie się komunikować.
  • Pozbądź się dodatkowych dźwięków – radio można zawsze wyłączyć. Senior będzie mógł skupić się na twoich słowach
  • Sprawdź czy osoba starsza zrozumiała twoje słowa. Nie bój się powtórzyć zdań. Jeśli senior pozna, że jesteś niecierpliwy, może odrzucić twoją pomoc.
  • Staraj się wypowiadać troszkę głośniej, bez krzyku. Krzyk nie wzbudza twojego zaufania

Zapamiętaj: Cierpliwość to mocna strona opiekuna. Musimy postarać się więc o dobrą współpracę z seniorem, zwłaszcza jeśli boryka się z niedosłuchem. Praca w dobrej i przyjaznej atmosferze jest na wagę złota!  Dzięki temu senior na pewno cię zaakceptuje i będzie chciał spędzać z tobą więcej czasu!