Odwodnienie organizmu u osób starszych

Jak pomóc seniorowi przetrwać upały? Mały poradnik dla opiekunów

W lecie mamy do czynienia z większymi temperaturami powietrza, które są niebezpieczne dla każdego z nas. Seniorzy są w szczególności narażeni na utratę przytomności i odwodnienie organizmu u osób starszych. Opiekunowie w tym okresie powinni być bardziej uważni. Jak zatem przetrwać upały? Wystarczy do tego odpowiednie przygotowanie.

Odwodnienie organizmu u osób starszych

Jeśli chcemy pomóc seniorowi w trakcie upałów, powinniśmy na początek zapoznać się
z kilkoma ważnymi informacjami. Przede wszystkim jak rozpoznać odwodniony organizm u osób starszych? Warto pamiętać o tym, że odwodnienie występuję najczęściej w upalnych miesiącach, podczas zwiększonej utraty wody w organizmie. Oprócz podeszłego wieku należy brać pod uwagę również dietę oraz występujące u seniora choroby. Bardzo ważny szczegół to przyjmowanie leków. Musimy wiedzieć, jakie lekarstwa przepisał lekarz. Odpowiednie nawodnienie organizmu z pewnością niweluje ryzyko pojawienia się odwodnienia.

Jak nawodnić organizm? Ile wody dziennie? W ciągu dnia należy pamiętać o tym, aby spożywać około 2 litry wody. Jest to standardowa ilość. Przyjmowanie napojów jest także zależne od poszczególnych grup wiekowych. Seniorzy często zapominają o spożywaniu wody. Ich opiekunowie powinni zwrócić na to szczególną uwagę. Proces starzenia wpływa na mniejszą ilość występującej wody w organizmie.

senior pije wodę

Objawy odwodnienia organizmu u osób starszych

Istnieje wiele przyczyn odwodnienia organizmu u osób starszych. Mogą to być czynniki występujące w ostatnich miesiącach, takiej jak np.: wymioty, biegunki, spory wysiłek fizyczny, podwyższona temperatura powietrza, a nawet infekcje. Opieka nad seniorem wymaga więc nie tylko cierpliwości, ale i wiedzy na różne tematy. Jeśli opiekujesz się osobą starszą, to powinieneś wiedzieć, jakie są najczęstsze objawy odwodnienia:

Pojawienie się którekolwiek czynnika przyczynia się do odwodnienia organizmu u osób starszych. Opiekując się seniorem, musimy uważać na te objawy, zwłaszcza w trakcie upalnych dni. Warto wiedzieć, że po 65 roku odwodnienie występuję bardzo często.

Udar u osoby starszej

Nie tylko odwodnienie organizmu u osób starszych w trakcie upałów jest niebezpieczne. Udar u osoby starszej jest również często spotykany. Charakteryzuje się on nagłym, wystąpieniem objawów uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Spowodowany jest zazwyczaj chorobą naczyń mózgowych. Jak radzić sobie w sytuacji jego wystąpienia u podopiecznego? Przede wszystkim powinniśmy zachować spokój i zawiadomić pogotowie.

Bardzo ważne jest również dalsze leczenie. Dodatkowo można zapisać seniora na rehabilitację, która na pewno mu pomoże. Zdarza się, że osoby starsze, często nie mają na kogo liczyć. Warto wtedy samemu postarać się o dobrą opiekę lekarską. Samotność jest okropna. Pamiętajmy zatem o naszych kochanych seniorach, którym z pewnością nie jest łatwo po takim udarze. W takiej chwili opiekunka powinna wykazywać dużo współczucia, cierpliwość oraz wsparcie. Właśnie to wsparcie jest dla nich najważniejsze.

Wysoka temperatura

Jak pomóc seniorowi w trakcie upałów- kilka cennych wskazówek dla opiekuna

  • Opieka w domu

W pierwszej kolejności musimy pamiętać o przygotowaniu samego pomieszczenia. Warto pozasłaniać wszystkie okna, tak aby słońce nie świeciło do środka. Wietrzenie jest także bardzo ważne. Najlepiej wykonywać tę czynność rano i wieczorem.

  • Unikanie spacerów

Seniorzy nie powinni wychodzić na zewnątrz w trakcie dużych upałów, zwłaszcza w godzinach szczytu, między 12.00, a 16.00. Opiekunka może zaproponować inne ciekawsze zajęcia w domu.

  • Harmonogram dnia

Trudniejsze zadania należy przeprowadzić rano lub wieczorem. Są to najlepsze godziny, ponieważ temperatura powietrza nie jest aż taka wysoka.

  • Wizyta na dworze

Jeśli już musimy wyjść z seniorem na dwór, to należałoby go odpowiednio do tego przygotować. Po pierwsze musimy pamiętać o wodzie. Odpowiednie ubranie jest również istotne. Proponujemy tutaj naturalne materiały. Warto zabrać ze sobą także  nakrycie głowy.

Poza powyższymi radami bardzo ważna jest dieta. Wiadomo, że przy upałach spożywa się lekkie posiłki przygotowane z warzyw i owoców. Przygotowujemy małe porcje o stosownych porach dnia. Wspominaliśmy już wcześniej o wodzie. To właśnie dostarczanie odpowiedniej ilości wody zapewnia idealne nawodnienie.

Oczywiście opiekunka powinna cały czas obserwować podopiecznego i w razie potrzeby szybko zareagować w danej sytuacji.  W czasie upałów wszyscy mamy mniejszą energię do działania, a co dopiero starsza, schorowana osoba.  Pamiętajmy, że Taka pomoc staje się nieoceniona.