objawy zaćmy u seniora

Zaćma u seniora i inne problemy związane ze wzrokiem u osób starszych – poradnik opiekunki

Zaćma i inne problemy związane ze wzrokiem są bardzo powszechne wśród osób starszych, a więc najpewniej, prędzej czy później, przyjdzie Ci opiekować się niedowidzącym seniorem. Dlatego warto już teraz uzupełnić braki w wiedzy i poznać tajniki opieki nad osobami niedowidzącymi.

Jakie są najpopularniejsze objawy zaćmy u seniora? Jak rozpoznać początek zaćmy? I jak opiekować się osoba starszą, która niedowidzi? Dzisiaj odpowiemy na wszystkie powyższe pytania, żeby podwyższyć Twoje kwalifikacje i poprawić jakość opieki nad osobami niedowidzącymi seniorami.

Zaćma – objawy i przyczyny

Najczęstszą przyczyną zmętnienia soczewki oka nazywanego zaćmą oka lub kataraktą jest starzenie się oraz towarzyszące temu stanowi zaburzenia metaboliczne. Zaćma może pojawiać się w wyniku urazów czy przyjmowania niektórych preparatów, na przykład leków kortykosteroidowych lub występować u młodszych osób, zmagających się z krótkowzrocznością albo cukrzycą.

Początek zaćmy często bywa niezauważonym i bagatelizowanym, jednak w rzeczywistości zaćma może prowadzić do pogorszenia widzenia, a nawet całkowitej ślepoty. Dlatego nie warto lekceważyć nawet początkowych objawów.

zaćma objawy i przyczyny

Najczęstsze objawy zaćmy u seniora

Poniżej znajdziesz kompletną listę objawów zaćmy u seniorów, aby potrafić szybko zidentyfikować potencjalny problem u swoich podopiecznych.

Objawy zaćmy u seniora:

Początek zaćmy może nie przynosić żadnych objawów, gdy jest ona w stadium łagodnym. Jednak w miarę upływu czasu, zaćma może powodować zmiany widzenia u seniora. Osoby chore na zaćmę narzekają na:

 

  • mętne lub niewyraźne widzenie
  • wyblakłe kolory
  • gorsze widzenie w nocy
  • to, że lampy, światło słoneczne lub reflektory wydają się zbyt jasne
  • widzenie efektu ‘aureoli’ wokół źródeł światła
  • podwójne widzenie
  • konieczność częstych zmian w receptach na okulary lub soczewki kontaktowe

Zaćma – diagnoza

Osoby starsze nie powinny lekceważyć kłopotów z widzeniem. Seniorzy powinni regularnie badać wzrok u okulisty i zwracać się do niego już przy pierwszych objawach pogorszenia widzenia.

Diagnoza zaćmy starczej odbywa się w gabinecie okulisty podczas badania oka w lampie szczelinowej. Przed badaniem lekarz podaje pacjentom środek farmakologiczny, który ma za zadanie rozszerzyć ich źrenicę, a następnie rozpoznaje się białą źrenicę, która jest rezultatem zmętnienia soczewki oka.

objawy zaćmy u seniora

Zaćma – leczenie

Jeśli seniorowi uda się wcześnie zdiagnozować problem, zaćmę można wyleczyć środkami przeciw kataraktowymi w postaci kropli, które aplikuje się do oczu. Jeżeli jednak osoba starsza udała się do lekarza, kiedy zmętnienie obejmie już całą soczewkę, wtedy konieczne jest leczenie operacyjne. Po usunięciu zaćmy podczas operacji osoby starsze zobligowane są do noszenia specjalnych okularów lub soczewek kontaktowych skupiających, które zastępującą usuniętą soczewkę oka, ale w ostatnich latach popularne jest także stosowanie protez soczewki.

Opieka i objawy zaćmy u seniora w pracy opiekunki osób starszych

W pracy opiekunki osób starszych najpewniej przyjdzie Ci obcować z osobami z różnymi dolegliwościami, chorobami i niepełnosprawnościami. Jedną z nich może być zaćma i inne problemy z widzeniem. Jeśli chcesz podejść odpowiedzialnie do wykonywanych obowiązków zawodowych, to powinnaś także wyposażyć się w wiedzę na temat tego, jak opiekować się osobami niewidomymi i jakiej pomocy może od Ciebie oczekiwać osoba niedowidząca.

Oto jak rzeczowo podejść do opieki nad niedowidzącym lub niewidzącym seniorem:

  • Określ przyczyny problemów ze wzrokiem – na początek warto ustalić, z czego wynikają problemy z widzeniem u podopiecznego, aby dostosować do tego sposób opieki. W końcu innej pomocy wymagają osoby niedowidzące od urodzenia, a innej seniorzy, którzy borykają się z pogorszeniem widzenia w zaawansowanym wieku.

Zaćma u seniora i problemy ze wzrokiem

  • Ustal, czego oczekuje od Ciebie senior i jego bliscy – nie istnieje jedna recepta, które sprawi, że będziesz idealną opiekunką dla osoby niedowidzącej. Każdy przypadek jest inny, dlatego kluczem do sukcesu jest jasna i otwarta komunikacja. Nie bój się pytać, czego oczekuje od Ciebie podopieczny, bo tylko wtedy będziesz w stanie zapewnić mu wsparcie, które będzie dopasowane do oczekiwań i potrzeb seniora.
  • Zadbaj o bezpieczeństwo seniora w domu i poza nim – postaraj się usunąć z pola widzenia wszelkie, potencjalnie niebezpieczne przedmioty, a podczas spacerów zwracaj wytężoną uwagę na otoczenie.
  • Bądź cierpliwa i empatyczna – osoby w początkowych fazach choroby często bywają sfrustrowane własną niemocą, dlatego pracując z takim podopiecznym, postaraj się zapewnić mu wsparcie, bądź cierpliwa i zadbaj o odpowiednią komunikację.

Opieka nad seniorem z zaćmą – podsumowanie

Opieka nad seniorem cierpiącym na kataraktę nie musi bardzo różnić się od wsparcia osób starszych nieborykających się z tym schorzeniem. W obu przypadkach podstawą jest zaufanie i otwarta komunikacja, dlatego nad wypracowaniem tych kwestii popracuj w pierwszej kolejności.