Opieka nad osobami starszymi: poradnik psychologiczny – jak lepiej zrozumieć seniora?

Wiedza z zakresu psychologii to siła, która pomaga nam lepiej rozumieć otaczający nas świat i koegzystować z innymi ludźmi. To także wyjątkowo przydatne narzędzie w pracy opiekunki osób starszy, dzięki któremu można nawiązać bardziej otwarte relacje z podopiecznymi, a także opracować lepszą komunikację z seniorem, a tym samym ułatwić sobie pracę.

Dlatego rozpoczynamy kolejną serię artykułów zatytułowaną „Opieka nad osobami starszymi: poradnik psychologiczny”. Dzisiaj zajmujemy się podstawami psychologii seniorów, które pomogą Ci lepiej zrozumieć zaburzenia pamięci u osób starszych i zmiany osobowości w starszym wieku.

Psychologia seniorów – co to takiego?

 

Geropsychologia to dziedzina psychologii zajmująca się badaniem procesu starzenia się oraz świadczeniem usług klinicznych dla osób starszych. Jako badacze, geropsycholodzy poszerzają wiedzę na temat normalnego procesu starzenia się oraz opracowują i testują działania psychologiczne, które dotyczą problemów pojawiających się wraz z wiekiem. Jako praktycy opieki zdrowotnej, psychologowie pomagają osobom starszym i ich rodzinom w przezwyciężaniu problemów, poprawianiu samopoczucia i osiąganiu maksymalnego poziomu rozwoju w późniejszym okresie życia.

zmiany osobowości w starszym wieku

Problemy psychologiczne seniorów

Problemy ze zdrowiem psychicznym są powszechne wśród seniorów i mogą obejmować między innymi izolację, zaburzenia afektywne i lękowe, demencję i psychozy. Wielu seniorów cierpi również na zaburzenia snu i zachowania, pogorszenie funkcji poznawczych lub stany dezorientacji w wyniku zaburzeń fizycznych lub interwencji chirurgicznych.

Badania sugerują, że seniorzy czerpią korzyści ze wsparcia społecznego i bliskich relacji osobistych, ale cierpią z powodu zaburzonych więzi osobistych i samotności. Opiekunki do osób starszych mogą odgrywać główną rolę w promowaniu zdrowia psychicznego seniorów poprzez współpracę ze specjalistami w dziedzinie zdrowia psychicznego, samorządami lokalnymi, organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, rodzinami i społecznościami, aby zapewnić kompleksową opiekę nad zdrowiem psychicznym i wspierające środowisko. Ponadto, osoby starsze powinny być zachęcane do aktywnego uczestnictwa w zajęciach rozwijające umysł i ciało, wydarzeniach kulturalnych a także życiu społecznym.

 

Czym jest opieka dla osoby starszej?

 

Opieka dla osoby starszej może być wielkim stresem i źródłem zmartwień. Warto zrozumieć, że poza wdzięcznością do opiekunki, seniorzy często projektują na nich swoją złość i smutek spowodowany uświadomieniem sobie własnej bezsilności oraz ograniczeń swojego ciała. To właśnie uczucie niechybnego przemijania i związany z tym strach bardzo często przejawia się u nich w formach mało przyjemnych dla opiekunki i rodziny. Jest to jednak standardowe stadium przyjęcia nowej rzeczywistości i położenia, które przemija i do którego należy podejść z odpowiednim dystansem.

Wiedza z zakresu psychologii seniorów pozwoli Ci sprawić, że opieka dla osoby starszej przestanie być czymś negatywnym i wstydliwym, a Tobie uda się szybciej nawiązać pełną zaufania relację ze swoim podopiecznym.

zmiany osobowości w starszym wieku

Opieka nad osobami starszymi – poradnik opiekunki

 

Odpowiednie podejście, zrozumienie i wyrozumiałość to podstawy pracy opiekunki. Znalezienie właściwego podejścia do seniora znacznie ułatwi Ci pracę. Pomoże Ci w tym zrozumienie życia seniora.  Rewolucje w kwestiach zdrowotnych, psychologicznych i społecznych znacząco wpływają na ich zachowanie,  jakość życia i komfort psychiczny.

Zmiany zdrowotne, takie jak zaburzenia pamięci u osób starszych mogą wpędzić seniora w stany agresji, apatii, czy depresji, dlatego warto podchodzić do nich ze zrozumieniem. Częstym problemem są także zmiany osobowości w starszym wieku. Kiedyś spokojna i potulna osoba z wiekiem może stać się agresywna i marudna. Może być też odwrotnie, dlatego jako opiekunka powinnaś obserwować seniora i starać się na wszystko reagować z pewną dozą dystansu i humoru.

opieka nad osobami starszymi poradnik

Jak lepiej zrozumieć seniora?

 

Odpowiedź na to pytanie jest dość oczywista. Przede wszystkim, warto rozmawiać. Szczera i otwarta komunikacja z seniorem jest kluczem do zrozumienia jego sytuacji i znalezienia odpowiedniego wyjścia z problemu. Zachęcaj seniora do szczerych rozmów, ale unikaj ich w stanie wzburzenia osoby starszej – wtedy najlepiej zachować dystans.

Poza komunikacją z podopiecznym, nie ma lepszego sposobu, aby coś zrozumieć niż edukacja. Dlatego czytaj i słuchaj materiałów z zakresu psychologii seniorów oraz sposobów opieki nad nimi.