opieka do osoby starszej

Senior nie chce współpracować z opiekunką – co robić?

Starsza osoba nie chce wstawać z łóżka, odmawia jedzenia i współpracy, a przy tym jest złośliwa i niekulturalna – co robić? Czasami opieka nad seniorem wymaga stoickiego spokoju, innym razem zdecydowanego działania. Złośliwość starcza bywa uciążliwa, ale nie jest sytuacją bez wyjścia, dlatego nie załamuj rąk, tylko zaczerpnij wiedzy na ten temat.

Jak radzić sobie z seniorem, który nie chce współpracować? Przedstawiamy najskuteczniejsze techniki i metody pracy z trudnym seniorem, które na pewno nie raz przydadzą Ci się w pracy opiekunki seniorów.

Trudny proces akceptacji swoich ograniczeń i zmiany osobowości u osób starszych

Osoby starsze bardzo często mają trudności z zaakceptowaniem wynikających z wieku ograniczeń i stopniowej utraty niezależności. Opieka nad seniorem, który nie zaakceptował jeszcze konieczności pomocy, może być bardzo uciążliwa, dlatego, jeśli podejście seniora uniemożliwia Ci efektywną pracę, warto przeprowadzić z seniorem poważną rozmowę, a jeśli to nie pomoże zwrócić się do jego rodziny oraz agencji pośrednictwa pracy, w której pracujesz.

Akceptacja ograniczeń związanych z wiekiem

Osoby starsze często długo nie potrafią zaakceptować nieuchronności ograniczeń swojego ciała. Niezależnym dorosłym niełatwo pogodzić się z koniecznością stopniowego wycofania z życia zawodowego i społecznego oraz konieczności sięgania po pomoc nawet w przypadku najprostszych codziennych obowiązków. Ten wewnętrzny konflikt często odbija się na opiekunie. Nie można jednak temu pobłażać zbyt długo. Jeśli po spokojnej rozmowie senior wciąż uniemożliwia Ci opiekę, warto zwrócić się o wsparcie do rodziny i swojego pracodawcy, choćby ze względu na to, że złośliwość starcza bywa jednym z symptomów demencji.

opieka do osoby starszej

Zmiany osobowości u osób starszych

Z wiekiem zmienia się nie tylko nasze ciało, ale i umysł. Czasami radosna i bezkonfliktowa osoba z upływem lat staje się coraz bardziej zamknięta w sobie i niezadowolona z życia. Lekkie zmiany osobowości i temperamentu są normalnym zjawiskiem wśród osób starszych, ale tylko pod warunkiem, kiedy do seniora trafiają logiczne argumenty. Jeśli natomiast senior zachowuje się nieracjonalnie i nie reaguje na prośby, to może być to sygnał poważniejszych problemów zdrowotnych.

Jak współpracować z opornym seniorem?

Zdajemy sobie sprawę z tego, że opieka nad seniorem, który nie chce pomocy, jest uciążliwa i frustrująca, jednak, zamiast tracić czas na nerwy i bezcelowe niesnaski, warto wprowadzić do swojego arsenału zawodowego kilka praktyk i metod współpracy z opornym klientem.

Pytaj

Opieka nad seniorem to sztuka kompromisów i dyskusji. Nie możesz oczekiwać, że senior z ochotą przystanie na każdą Twoją propozycję. To dorosły człowiek, który i tak przechodzi trudny okres dostosowywania się do nowej rzeczywistości, więc postaraj się go zrozumieć i zachęcaj do otwartego dialogu. Pytaj o jego preferencje i nastrój, zamiast narzucać sztywne ramy. Dzięki temu nie tylko oszczędzisz sobie nerwów, ale zbudujesz trwałą relację z podopiecznym, która będzie oparta na wzajemnym zaufaniu i szacunku.

starsza osoba nie chce wstawać z łóżka

Dawaj czas

Jeśli Twój podopieczny od czasu do czasu odmawia kąpieli lub jedzenia o określonej porze, lub jest w wyjątkowo paskudnym nastroju i robi się nieprzyjemny w obyciu, wtedy postaraj się ograniczyć komunikację i dać mu czas. Nic się nie stanie, jeśli zje nieco później, a Ty unikniesz nieprzyjemnej sytuacji konfliktowej. Zawsze lepiej wyjść z pomieszczenia i pozwolić ochłonąć sobie i osobie starszej, niż tracić energie na niepotrzebne konflikty.

Wyznaczaj granice

Opieka nad seniorem, który jest nieuprzejmy i agresywny wymaga jasnego wyznaczenia granic. Pamiętaj, że nie musisz znosić sytuacji, kiedy Twój podopieczny zaczyna obrzucać Cię inwektywami, rzucać rzeczami lub naruszać Twoją przestrzeń osobistą. Jeśli masz do czynienia z agresywnym seniorem, na początek dobrze jest zostawić go samego, aby trochę ochłonął, a następnie przeprowadzić poważną rozmowę, podczas której wyjaśnisz, jakie zachowanie wobec Ciebie jest niedopuszczalne i dlaczego, a następnie zapytać, czy akceptuje Twoje warunki współpracy. Jeśli to nie pomoże, warto skontaktować się z rodziną seniora oraz zasygnalizować problem swojemu koordynatorowi.

opieka do osoby starszej

Bądź nieugięta

W sytuacjach, kiedy jest to możliwe, staraj się iść na kompromisy. Jeśli jednak opór seniora związany jest z ważnymi czynnościami, takimi jak przyjęcie leków, staraj się być nieugięta. Spokojnie wytłumacz podopiecznemu konsekwencje nieprzyjęcia leków, a jeśli senior nie przyjmie tego do wiadomości jedyne, co możesz zrobić to poprosić o wsparcie jego bliskich.

Opieka nad seniorem, który nie życzy sobie pomocy

Seniorzy często z uporem utrzymują, że pomoc jest im niepotrzebna, jednak zwykle po kilku tygodniach współpracy z opiekunką godzą się z nową rzeczywistością. Jeżeli pracujesz z taką osobą, ale jej zachowanie się nie zmienia, nie obawiaj się poprosić o pomoc. Opieka nad seniorem, który nie życzy sobie pomocy, będzie nie tylko nieefektywna, ale może poważnie odbić się na Twoim stanie psychicznym.