ubezpieczenie europejskie

Karta EKUZ dla opiekunki w Niemczech – wszystko, co warto wiedzieć na ten temat

Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech jest nieodzownym elementem legalnej i bezpiecznej pracy, a także ogromna oszczędność w przypadku choroby lub wypadku. Dzięki temu zabezpieczeniu, wyjeżdżając do pracy za granicę, nie musisz narażać się na dodatkowe opłaty, kiedy będziesz potrzebować konsultacji medycznej.

Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech – podstawowe informacje

Jako opiekunka w Niemczech masz prawo ubiegać się o ubezpieczenie europejskie i zaświadczenie EKUZ. Skrót ten rozszyfrowuje się jako Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego i odnosi się do dokumentu upoważniającego do korzystania z bezpłatnej podstawowej opieki zdrowotnej na terenie krajów należących do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).

Jeśli posiadasz ubezpieczenie zdrowotne tego typu, to masz możliwość korzystania z pakietu świadczeń, określonych na terytorium danego kraju i cieszyć się takimi przywilejami, jak rodzimy obywatel danego kraju.  Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech zapewni Ci dostęp do niezbędnych świadczeń medycznych, czyli takich, które są konieczne, abyś nie musiała wracać do własnego kraju celem uzyskania pomocy lekarskiej. Ochrona ta obejmuje świadczenia rzeczowe w związku z chorobami przewlekłymi lub występującymi wcześniej, a także ciążą i porodem.

ekuz niemcy

EKUZ Niemcy – jakich zabiegów nie obejmuje

Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech na mocy Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego nie obejmuje żadnych zabiegów planowanych ani leczenia dentystycznego. Karta EKUZ uprawnia Cię jedynie do niezbędnej opieki medycznej, która umożliwi Ci bezpieczny powrót do kraju lub pozostanie w innym.

Posiadając kartę EKUZ cieszysz się tymi samymi prawami co obywatele danego państwa, co oznacza, że jeżeli w danym kraju obowiązuje częściowa opłata za niektóre zabiegi czy usługi, to Ty także musisz za nie zapłacić. Natomiast w sytuacji, kiedy obywatele danego kraju są zobowiązani do zapłaty za dany zabieg, a następnie mają prawo do wystąpienia do odpowiedniej instytucji o zwrot całości lub części kosztów to Ty jako opiekunka w Niemczech także musisz zapłacić, a po powrocie do Polski możesz na tej samej zasadzie ubiegać się o zwrot z Narodowego Funduszu Zdrowia.

EKUZ Niemcy – koszt

Karta EKUZ, po niemiecku Europäischen Krankenversicherungskarte (EHIC) jest dokumentem wydawanym bez dodatkowych kosztów. Jej wyrobienie jest całkowicie bezpłatne, dlatego warto zadbać o to przed rozpoczęciem pracy jako opiekunka w Niemczech i nie narażać się na dodatkowe koszty. To mała, plastikowa karta, przypominająca dowód osobisty, która może uratować Twoje życie i portfel.

ekuz niemcy

EKUZ Niemcy – dokumenty

Wyrobienie karty EKUZ jest bezpłatne, a żeby ją otrzymać, wystarczy złożenie wniosku w odpowiednim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia lub online.

Wniosek o przyznanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego możesz złożyć:

  1. W oddziale NFZ – to najszybsza opcja, ponieważ kartę otrzymasz od razu po złożeniu wniosku, podczas tej samej wizyty w oddziale.
  2. Drogą mailową do wydziału NFZ – wniosek należy pobrać na stronie NFZ, wydrukować, wypełnić, zeskanować i wysłać mailem.
  3. Drogą pocztową do wydziału NFZ,
  4. Za pomocą Elektronicznej Skrzynki Podawczej, tj. ePUAP lub Internetowego Konta Pacjenta (IKP) – to najwygodniejsze opcje, bo wniosek złożysz bez wychodzenia z domu, ale musisz poczekać na wydanie samej karty.

Jeżeli nie zdążyłaś zdobyć karty EKUZ przed wyjazdem to możesz w swojej kasie chorych wystąpić o tymczasowe zaświadczenie zastępcze (niem. Provisorische Ersatzbescheinigung, PEB), które zostanie dosłane faksem lub pocztą elektroniczną.

EKUZ Niemcy – terminy

Wyrobienie karty EKUZ trwa kilkanaście minut od momentu złożenia wniosku w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia – wtedy kartę otrzymasz od razu, jednak w przypadku, kiedy liczba składanych wniosków jest duża, może to potrwać nawet kilka dni.

Okres ważności karty EKUZ jest uzależniony od statusu osoby ubezpieczonej.

Karta EKUZ ważna jest:

  • 5 lat – dla emerytów
  • 12 miesięcy – dla osób zatrudnionych, prowadzących działalność gospodarczą i rolniczą, rencistów, studentów zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię oraz członków rodzin
  • 2 miesiące – dla bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędzie Pracy

ubezpieczenie zdrowotne w niemczech

EKUZ Niemcy – wizyta u lekarza

Kiedy pobyt na terenie Niemiec ma charakter tylko czasowy, np. jako turysta, pracownik oddelegowany lub pracownik sezonowy zatrudniony głównie w kraju pochodzenia, obowiązuje go ubezpieczenie zdrowotne zawarte w kraju pochodzenia – w takim przypadku do leczenia u lekarza lub w szpitalu potrzebujesz Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego i oraz dokumenty poświadczającego Twoją tożsamość, takiego jak dowód osobisty lub paszport.

Brak ubezpieczenia zdrowotnego a wizyta na pogotowiu – dlaczego warto być ubezpieczonym

Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech pozwoli Ci cieszyć się bezpłatną opieką medyczną w przypadku wypadku, złamania i innego wydarzenia losowego. Bez niej także masz szanse na uzyskanie pomocy na pogotowiu i lekarza pierwszego kontaktu, ale będziesz musiała liczyć się z wysokimi opłatami. W związku z tym nie ma co ryzykować, zwłaszcza że karta EKUZ jest darmowa.