Osteoporoza – jak sobie z nią radzić u podopiecznego?

Osteoporoza to jedna z najpowszechniejszych chorób wśród osób starszych. To poważne schorzenie, które należy odpowiednio leczyć. Osoby cierpiące na osteoporozę doświadczają permanentnego bólu, który może utrudnić normalne funkcjonowanie i wykonywanie codziennych obowiązków, dlatego chorzy często stają się podopiecznymi opiekunek osób starszych.

W związku z tym, chcąc odnosić sukcesy w branży, musisz być wyposażona w odpowiednią wiedzę na temat tej choroby i sposobów uśmierzenia bólu swoich podopiecznych. Na szczęście dzisiaj poznasz objawy i przyczyny osteoporozy, a także dowiesz się, jak leczyć osteoporozę oraz na czym polega opieka po złamaniu szyjki kości udowej.

Osteoporoza – objawy i definicja

Osteoporoza powoduje, że kości stają się słabe i kruche – tak kruche, że upadek lub nawet łagodne obciążenia, takie jak schylanie się lub kaszel, mogą spowodować złamanie. Złamania związane z osteoporozą najczęściej występują w obrębie biodra, nadgarstka lub kręgosłupa.

Kość to żywa tkanka, która stale ulega zniszczeniu i wymianie. Ta choroba ma miejsce, gdy tworzenie nowych tkanek kostnych nie pokrywa się z utratą starych. Osteoporoza występuje wśród mężczyzn i kobiet wszystkich ras. Jednak najbardziej zagrożone są kobiety rasy białej i pochodzenia azjatyckiego, zwłaszcza te starsze, które przeszły menopauzę.

przyczyny osteoporozy

Osteoporoza – objawy

We wczesnych stadiach utraty masy kostnej zazwyczaj nie występują żadne objawy. Jednak gdy kości zostaną osłabione przez osteoporozę, mogą pojawić się następujące symptomy i dolegliwości:

 

  • Ból pleców, spowodowany złamaniem lub zapadnięciem się kręgu
  • Utrata wzrostu w miarę upływu czasu
  • Pochylona postawa ciała
  • Łamliwość kości

Osteoporoza – przyczyny

Osteoporoza dotyka około jednej na pięć kobiet w wieku powyżej 50 lat, ale tylko jednego na 20 mężczyzn.  Do innych czynników ryzyka wystąpienia osteoporozy należą:

 

  • Historia złamań kości lub osteoporozy w rodzinie
  • Złamanie kości w przeszłości po 50 roku życia
  • Wcześniejsza operacja usunięcia jajników przed naturalnym zatrzymaniem miesiączki
  • Złe nawyki żywieniowe, w tym niewystarczająca ilość wapnia, witaminy D lub białka
  • Brak aktywności fizycznej lub długotrwałe okresy leżenia w łóżku
  • Palenie papierosów
  • Ciężkie używanie alkoholu
  • Długotrwałe stosowanie niektórych leków, takich jak kortykosteroidy, inhibitory pompy protonowej i leki przeciwpadaczkowe
  • Zmienione poziomy hormonów, takie jak zbyt duża ilość hormonu tarczycy, zbyt mała ilość estrogenu u kobiet lub zbyt mała ilość testosteronu u mężczyzn.
  • Niski wskaźnik masy ciała lub niedowaga

Jak leczyć osteoporozę?

 

Leczenie osteoporozy oznacza spowolnienie lub zatrzymanie utraty kości, aby zapobiegać ich złamaniom. Jeśli wyniki badań wykażą, że masz osteoporozę lub zmniejszoną gęstość kości do określonego poziomu i jednocześnie występują u Ciebie inne czynniki ryzyka złamań, lekarz może zalecić zmianę stylu życia i leki w celu zmniejszenia szans na złamanie kości.

Jak leczyc osteoporozę

Osteoporoza — leczenie zmianą stylu życia

 

Te same wybory dotyczące zdrowego stylu życia, które pomagają zapobiegać osteoporozie, mogą być stosowane w jej leczeniu. Obejmują one regularne ćwiczenia fizyczne i zdrową dietę. Jednak zmiana stylu życia może nie wystarczyć, jeśli straciłaś dużo gęstości kości. Istnieje również kilka leków, które należy rozważyć. Niektóre mogą spowolnić utratę kości, a inne mogą pomóc w odbudowie kości.

Osteoporoza — leczenie przy pomocy leków

 

W leczeniu osteoporozy stosuje się następujące grupy leków:

  • Leki, które spowalniają utratę kości to bisfosfoniany, kalcytonina, blokery RANKL, estrogen i leki, które zmieniają sposób działania estrogenu w organizmie.
  • Leki, które pomagają w odbudowie kości, obejmują syntetyczną wersję hormonu przytarczyc i leki, które hamują białko zwane sklerostyną.

Jak leczyć osteoporozę i opieka po złamaniu szyjki kości udowej w pracy opiekunki osób starszych

W przypadku urazów, upadków i złamań, nie możesz za wiele zrobić jako opiekunka. W takich sytuacjach Twoim zadaniem jest jedynie sprawienie, że podopieczny w jak najmniejszym stopniu odczuje ból i dyskomfort spowodowany schorzeniem. Wtedy powinnaś skupić się na podawaniu leków i jak najlepszym wykonywaniu swoich codziennych obowiązków.

opieka po złamaniu szyjki kości udowej

Kiedy jednak opiekujesz się chorym na osteoporozę poza czasem rekonwalescencji, Twoim głównym zadaniem powinno być dbanie o odpowiednią dietę, podawanie leków oraz zachęcanie do aktywności fizycznej. Najlepsze zajęcia przy osteoporozie to chód, Nordic Walking, joga, Thai Chi oraz pływanie. Dzięki temu Twój podopieczny będzie na dłużej cieszyć się sprawnością i życiem bez bólu.

Osteoporoza – objawy i leczenie w życiu opiekunki

Osteoporoza to ciężka choroba, która może przynieść choremu sporo bólu i dyskomfortu fizycznego, jeśli jednak wykryć ją odpowiednio wcześnie i wprowadzić do swojego stylu życia pewne zmiany, takie jak zwiększenie aktywności fizycznej i leki, to można złagodzić jej negatywne skutki.