opieka nad zwierzętami praca

Opieka nad zwierzętami w pracy opiekunki do osób starszych

Zwierzęta domowe to nie tylko dodatkowy obowiązek, ale i towarzystwo, wsparcie i źródło radości w życiu codziennym. Opieka nad zwierzętami ma doskonały wpływ na zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie człowieka. To właśnie dlatego psy i koty tak często wykorzystywane w terapiach osób niepełnosprawnych, chorych, dzieci i osób starszych. Pupile sprawiają, że seniorzy nie czują się samotni, a dzieci uczą się odpowiedzialności i opanowania.

Poszukując pracy jako opiekunka osób starszych, możesz spotkać się z ogłoszeniami dotyczącymi opieki nad seniorami, którzy posiadają zwierzęta. Takie stanowiska są zwykle więcej płatne, ale trzeba liczyć się w koniecznością wypełniania dodatkowych obowiązków. Jeśli jednak lubisz zwierzęta, taka oferta będzie dla Ciebie atrakcyjna. Szczególnie jeśli dowiesz się, co jak wykonywać swoje obowiązki i jak zbawienny wpływ na zdrowie seniorów mają nasi czworonożni przyjaciele.

Zooterapia i nie tylko – ile może znaczyć kot lub pies dla osoby starszej

Zwierzęta domowe to nie tylko towarzysze i źródło szczęścia. Posiadanie czworonożnych przyjaciół może mieć też pozytywny wpływ na stan zdrowia seniora. Nie bez przyczyny takie formy zajęć terapeutycznych, ja zooterapia, dogoterapia, czy kototerapia cieszą się wciąż rosnącą popularnością. Nawet nieprzeszkolony pies dla osoby starszej może mieć prawdziwie zbawienny wpływ. A oto główne powody.

pies dla osoby starszej

Wsparcie

Zwierzęta domowe to nieocenione wsparcie psychiczne dla seniorów, którzy zakończyli pracę zawodową i bez nich mogliby poczuć się niepotrzebni i wycofani poza obręb społeczeństwa. Kot lub pies dla osoby starszej często bywa jedynym towarzyszem życia i najważniejszą postacią, która sprawia, że nie czują się wyobcowani i samotni. Opieka nad psami, kotami, czy gryzoniami daje im poczucie celu w życiu i zmniejsza ryzyko popadnięcia w depresję, apatię i inne choroby psychiczne.

Aktywność

Opieka nad psami poza wsparciem mentalnym, daje seniorom także powód do wychodzenia z domu, oddawania się regularnej aktywności fizycznej i socjalizacji z innymi psiarzami. To nieocenione wsparcie w terapii wielu chorób i gwarant zachowania sprawności ciała na dłuższy czas.

Poczucie bycia ważnym

Pies dla osoby starszej, często zastępuje rodzinę i przyjaciół, którzy odeszli lub nie dysponują wystarczającą ilością czasu, by odwiedzać seniorów. W takiej sytuacji pupil osoby starszej staje się centrum jej życia. Dzięki posiadaniu zwierzaka czuje się ważna i potrzebna, co ma wpływ komfort życia i poziom motywacji seniora.

Opieka nad zwierzętami – praca opiekunki do osób starszych

Zastanawiasz się pewnie, czy decydując się na pracę opiekunki seniora, posiadającego zwierzę domowe, całe obowiązki za jego utrzymanie i pielęgnację spadają na Ciebie. Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Nie jesteś zobowiązana do wykonywania żadnych obowiązków, które nie są uwzględnione w twojej umowie zatrudnienia. Dlatego informacja o tym znajduje się zwykle w ogłoszeniu. Tym niemniej, jeśli taki zapis znajduje się w opisie obowiązków kandydata, a Ty odmówisz opieki nad zwierzakiem, to najpewniej po prostu nie zostaniesz wybrana przez pracodawcę.

opieka nad osobą starszą

Dlatego warto zastanowić się nad tym już w trakcie procesu rekrutacji, bo zwierzęciem osoby starszej może Ci się opłacić. Zajmowanie się psem, a tym bardziej kotem jest mało zajmujące, a nawet przyjemne. A przy tym zazwyczaj pracodawcy płacą dodatkowo za takie usługi. Poza tym pupil będzie nie tylko wsparciem dla seniora, ale i dla ciebie, np. w czasie, gdy szczególnie trudno będziesz znosić rozłąkę z bliskimi – jeśli lubisz zwierzęta i opieka nad nimi nie sprawi Ci kłopotu, to jest to wspaniały sposób, żeby połączyć przyjemne z pożytecznym.

Opieka nad zwierzętami a praca opiekunki – na czym polega opieka nad kotem osoby starszej?

Opieka nad kotem jest znacznie mniej zajmująca i czasochłonna, niż opieka nad psem – odpada czas spędzony na zabawie, spacerach i tuleniu. Kotom wiele nie potrzeba do szczęścia, pod warunkiem że mają odpowiednie miejsca do zabawy, wspinania się oraz drapania. Opiekę nad kotem poleca się w miarę możliwości pozostawić sprawniejszym seniorom, ponieważ nie jest wymagająca fizycznie, a daje im poczucie bycia potrzebnym.

Jeśli jednak jako opiekunka będziesz zajmować się kotem podopiecznego, to przygotuj się na minimum obowiązków, które nie powinny zająć Ci dłużej niż 10 minut dziennie. Twoje zadania polegać będą bowiem na karmieniu (raz lub dwa dziennie), czyszczeniu kuwety (co 2-3 dni) oraz okresowych wizytach u lekarza weterynarii (raz na sześć miesięcy). Nie jest to zatem nic nazbyt absorbującego.

kototerapia

Opieka nad zwierzętami a praca opiekunki – na czym polega opieka nad psem osoby starszej?

Pies dla osoby starszej będzie wymagał od Ciebie nieco więcej uwagi, jednak zwierzak na pewno Ci to wynagrodzi. Jeśli pozwalają mu na to siły, to senior także powinien uczestniczyć, chociaż w części obowiązków, jednak na pewno będziesz musiała odciążyć go w części spacerów.

Forma opieki w dużej mierze zależy od temperamentu i wieku psa. Starsze czworonogi są znacznie spokojniejsze i mniej chętne do zabawy i wychodzenia na zewnątrz, natomiast młodsze potrzebują ich w sporych ilościach. Ogólnie rzecz ujmując, opieka nad psem oznacza wychodzenie na spacery (2-3 razy dziennie, od 10 minut do godziny), karmienie (2-3 razy dziennie) i zabawę (10-40 minut dziennie w zależności od charakteru psa i Twoich chęci).

Opieka nad seniorem i jego pupilem – podsumowanie

Opieka nad seniorem i jego pupilem to zazwyczaj niezwykle przyjemne doświadczenie. Seniorzy posiadający zwierzęta są zazwyczaj spokojniejsi i bardziej empatyczni, a pupile w przeważającej liczbie przypadków bezproblemowe i urocze. Dlatego, jeśli lubisz zwierzęta, to opieka nad seniorem i jego czworonożnym przyjacielem będzie dla Ciebie samą przyjemnością.