zasdy higieny

Jak zadbać o higienę podopiecznego – poradnik dla opiekunki seniorów

Dbanie o odpowiedni poziom higieny swojego podopiecznego to jeden z podstawowych obowiązków opiekunki do osób starszych. Nie jest to najprzyjemniejsza czynności, ale jedna z najważniejszych w kwestii podniesienia komfortu życia seniorów. Oczywiście, pod warunkiem że jest wypełniona z odpowiednim taktem, delikatnością i zgodnie z podstawowymi zasadami.

Dlatego, jako opiekunka musisz znać zasady higieny osobistej oraz wiedzieć, jak myć osobę starszą, by zapewnić jej najlepszy poziom opieki. I właśnie wszystkie te tematy poruszamy dzisiaj, więc usiądź wygodnie i przygotuj się na masę praktycznych informacji, które pomogą Ci w codziennej opiece nad seniorami.

Podstawowe zasady higieny osobistej seniorów 

Higiena osobista ulega często uszczupleniu wraz z wiekiem. Osoby starsze miewają trudności ze staniem pod prysznicem, wchodzeniem i wychodzeniem z wanny, czy utrzymaniem równowagi wystarczającej do stanięcia przed umywalką.  W niektórych przypadkach osoby starsze mogą zaniedbywać tego typu czynności z uwagi na kłopoty z pamięcią.  Co więcej, seniorzy nierzadko odmawiają pomocy w utrzymaniu higieny osobistej, co prowadzi do ciągłej walki pomiędzy opiekunem a osobą starszą.

W takich sytuacjach ważne jest, aby zapewnić wsparcie i pomoc w podstawowych czynnościach higienicznych. Postępuj zgodnie z poniższymi poradami dotyczącymi higieny osobistej dla osób starszych, by zapewnić im najlepszą opiekę.

jak zadbać o higienę podopiecznego

Ustal harmonogram dnia

Seniorom zdarza się zaniedbać higienę, gdy nie mają ustalonych stałych zasad postępowania. Zacznij poranek od pomocy w prawidłowym przygotowaniu osoby starszej. Przygotuj ciepły prysznic lub kąpiel i upewnij się, że szampon, mydło i inne niezbędne rzeczy są w zasięgu ręki. Po kąpieli przejdź do umywalki, aby umyć zęby, a następnie przystąp do pielęgnacji włosów. Zasady higieny osobistej dla seniorów mogą zmieniać się w zależności od ich aktywności, dlatego wspólnie ustalcie najbardziej komfortowy harmonogram dnia.

Zastosuj środki bezpieczeństwa

Wypadki związane z poślizgnięciem się i upadkiem zdarzają się, gdy nie zastosuje się odpowiednich środków bezpieczeństwa. Do upadków dochodzi bardzo często w łazience z powodu śliskich podłóg, niskich desek sedesowych oraz nieodpowiednich wieszaków na ręczniki i uchwytów. Dlatego warto uzgodnić z rodziną podopiecznego zakup antypoślizgowych mat na podłodze prysznica lub wanny, a jeśli twój budżet na to pozwala, zainstalowanie wanny typu walk-in. Seniorzy, którzy mają problemy ze staniem przez dłuższy czas, mogą skorzystać z krzesła pod prysznicem lub ławki transferowej oraz uchwytów ułatwiających wchodzenie i wychodzenie z wanny.

Zadbaj o poczucie godności podopiecznego

Dla niektórych seniorów pomoc innej osoby przy braniu prysznica lub kąpieli może być poniżającym doświadczeniem. Dlatego ważne jest, aby spróbować i chronić  godność osoby starszej. Pozwól podopiecznemu przykryć ręcznikiem te części ciała, które nie są poddawane myciu, a podczas mycia części intymnych osoby starszej, pozwól jej wykonać tyle czynności, ile jest w stanie. Zawsze miej przygotowany ręcznik i czyste ubranie dla osoby, która wychodzi spod prysznica lub z wanny. To pomoże podopiecznemu poczuć większą kontrolę nad procesem pielęgnacji.

pielęgnacja osoby leżącej

Środki do pielęgnacji skóry osób starszych

Osoby starsze powinny korzystać ze skierowanych do jej grupy wiekowej kosmetyków i środków do pielęgnacji, ponieważ one najlepiej odpowiadają na zapotrzebowanie ich skóry. Środki do pielęgnacji skóry osób starszych powinny opierać się na delikatnych produktach, bez sztucznych substancji. Takie kosmetyki powinny zapewniać ochronę i dostarczać skórze składników odżywczych i pielęgnacyjnych, ale nie narażać na alergię lub nadmierne przesuszenie.

Jak myć starszą osobę?

Odpowiedź na pytanie jak myć starszą osobę należy podzielić na dwie kategorie – pielęgnacja osoby leżącej oraz pielęgnacja osoby poruszającej się – i poniżej znajdziesz porady dotyczące obu wariantów sytuacji.

 Pielęgnacja osoby poruszającej się

Pielęgnacja osoby poruszającej się jest nie mniejszym wyzwaniem, niż mycie chorego bez wody, który jest przykuty do łóżka. Oto najważniejsze zasady higieny osobistej dla osób poruszających się:

  • Przed myciem należy zadbać o bezpieczeństwo w łazience – pozbądź się śliskich dywaników i niepotrzebnych rzeczy – oraz odpowiednią temperaturę wody i pomieszczenia.
  • Warto przed myciem przygotować wszystkie środki czystości, ręczniki oraz świeże ubranie.
  • Odpowiednia kolejność mycia to dłonie, ręce, pachy, brzuch, stopy, nogi, plecy, pośladki i krocze – pamiętaj, żeby uprzedzać podopiecznego o każdym swoim ruchu.

mycie chorego

Pielęgnacja osoby leżącej i mycie chorego bez wody

Pielęgnacja osoby leżącej jest mniejszym wysiłkiem fizycznym, ale może być sporym przeżyciem dla seniora.

  • Przygotuj przydatne przedmioty, takie jak miska z ciepłą wodą, myjka, ręczniki, kosmetyki i środki pielęgnacyjne.
  • Warto zabezpieczyć łóżko przed zamoczeniem.
  • Najlepiej rozpocząć mycie osoby leżącej od jej twarzy, szyi oraz od zębów, następnie przejść do klatki piersiowej, stóp i miejsc intymnych.
  • Po umyciu warto stosować kosmetyki pielęgnacyjne i kremy przeciwodleżynowe.

 

Pielęgnacja w pracy opiekunki – podsumowanie

Pomoc w podtrzymaniu odpowiedniego poziomu higieny osobistej podopiecznych jest trudnym zadaniem, jednak jeśli ma się wiedzę, doświadczenie i takt, to szybko stanie się to dla ciebie normą.