prezent dla starszej osoby

Jaki prezent wybrać dla osoby starszej z demencją?

Planujesz świąteczne prezenty dla bliskich i dalszych krewnych? Nie wiesz, jak sprawić przyjemność seniorowi z demencją? A może spędzasz święta ze swoim podopiecznym, cierpiącym na demencję lub Alzheimera, jako opiekunka osób starszych?

Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałaś twierdząco, to na pewno zainteresuje Cię temat naszego dzisiejszego artykułu. Dowiedz się, jak sprawić przyjemność choremu na demencję i poznaj nasze pomysły prezent dla starszej osoby.

Na co zwrócić uwagę wybierając prezent dla starszej osoby z demencją?

Na początek zastanów się, w jakim stadium choroby jest dana osoba, a dopiero potem zacznij przeczesywać sklepy i Internet w poszukiwaniu upominków dla osób z demencją. Pomysły na prezenty dla osób we wczesnym i średnim stadium demencji nie różnią się zbytnio od zwykłych podarków dla osób starszych, więc jeśli szukasz prezentu dla takich osób, zastanów się najpierw nad ich zainteresowaniami i hobby. Jeśli dana osoba lubi muzykę, podaruj jej płytę ulubionego artysty, a jeżeli lubi czytać lub rozwiązywać łamigłówki, t z pewnością ucieszy się z książki lub krzyżówki! Możesz też zdecydować się na praktyczny prezent dla starszej osoby, taki jak nowa laska, dozownik na leki czy chodzik. W sieci na pewno znajdziesz gadżety dla seniora, które przydadzą się Twojemu podopiecznemu lub bliskim.

Kłopot pojawia się, gdy musimy wybrać prezenty dla chorych na Alzheimera i demencję w zaawansowanym stadium. Tutaj płeć nie ma znaczenia, więc prezent dla starszej pani w tym stanie nie będzie się różnił od tych dla mężczyzny. Kluczowe jest jednak to, aby prezenty dla chorych na demencję w tym stadium były angażujące i pobudzały zmysły, czy też przywoływały wspomnienia. Zarówno we wczesnym, jak i w zaawansowanym stadium demencji warto znaleźć odpowiednie zajęcia dla chorego, zaangażować go, spędzić z nim czas, aby złagodzić objawy choroby lub spróbować zachować jak najdłużej to, czego jeszcze nie odebrała, np. zdolności manualne.

Jaki wybrać prezent dla osoby starszej z demencją?

Najciekawsze pomysły na prezent dla starszej osoby, cierpiącej na demencję

Poniżej znajdziesz najlepsze pomysły na prezent dla starszej osoby, cierpiącej na demencję lub chorobę Alzheimera w różnym stadium zaawansowania choroby.  Oto, naszym zdaniem, najlepsze opcje na prezent dla starszej osoby, które nie tylko okażą się  przydatne, ale ucieszą seniora.

Zabawki dla chorych na Alzheimera i demencję

Pierwsze na naszej liście najbardziej przydatnych prezentów dla pacjentów z Alzheimerem i demencją są zabawki sensoryczne, które wspierają zdolności kognitywne. Produkty tego typu mają za zadanie łagodzić niepokój i zwiększać aktywność mózgu. Zabawki dla chorych na Alzheimera i demencję bardzo przypominają zwyczajne pluszaki.

gadżety dla seniora

Produkty tego typu charakteryzują się miękkim i przyjemnym w dotyku futerkiem i jest idealna do przytulania i głaskania. Jest to miły i praktyczny prezent dla starszej osoby w późnym stadium  rozwoju choroby.  Pluszowe zabawki dla chorych na Alzheimera mają podobny efekt do innych lalek terapeutycznych – przytulanie czegoś miękkiego i puszystego może pomóc osobie z demencją poczuć się komfortowo i uspokoić.

Kołdry, koce Fidget, poduszki i maty aktywności

Kołdry oraz koce typu Fidget, poduszki i maty aktywności to jeden z najlepszych pomysłów na praktyczny prezent dla starszej osoby z demencją. Dzięki nim senior może się wyciszyć, a przy tym takie aktywności działają krzepiąco dla mózgu.

Wysokiej jakości, wyściełana mata, którą można przymocować do każdego łóżka lub położyć na kolanach, pozwala zająć ręce i zapewnia wiele atrakcji towarzyszących zabawie, takich jak zapinanie, rozpinanie, przenoszenie różnych przedmiotów – w ten sposób poprawiając zdolności motoryczne i wydajność mózgu. To jeden z naszych faworytów, jeśli chodzi o najkorzystniejsze w terapii gadżety dla seniora z demencją!

gadżety dla seniora

Album ze zdjęciami, sentymentalne video i pamiątki rodzinne

Leczenie demencji skupia się na dwóch zasadniczych kwestiach – pobudzaniu pracy mózgu oraz wspomnień. Dlatego kolejnym prezentem, jaki możesz sprawić bliskiemu z demencją, jest wycieczka sentymentalna.

Możesz stworzyć całe pudełko pamięci, które wypełnisz ulubionymi i najbardziej znaczącymi przedmiotami bliskiego Ci seniora, lub skompletować dla niego album ze zdjęciami rodzinnymi. Innym pomysłem w tej samej konwencji jest namówienie rodziny do nagrania filmu wideo dla seniora, do którego będzie mógł wracać.

Przybory plastyczne i sprzęt muzyczny

Zajęcia manualne, takie jak haftowanie, kolorowanie, rysowanie, malowanie po numerach czy rzeźbienie w glinie, uspokajają i wzmacniają zdolności motoryczne. Tym samym są świetnymi prezentami dla osób z demencją. Rozważ także gadżety dla seniorów przydatne w muzykoterapii. Możesz podarować osobie starszej trójkąt do gry, mini keyboard, cymbałki, lub płytę z muzyką ulubionego artysty, a jeśli budżet Ci na to pozwala to sprzęt grający lub głośniki. Pamiętaj jednak, aby dopasować dziedzinę sztuki do zainteresowań i możliwości danej osoby.

Kolorowe naczynia i sztućce

Naukowcy twierdzą, że obecność odcieni czerwieni w jadalni sprawia, że chorzy na demencję i  Alzheimera  przyjmują o 24% więcej pokarmów i 84% płynów. Dlatego jeśli Twój podopieczny lub bliski z demencją traci apetyt, wtedy kolorowa zastawa stołowa może okazać się trafionym pomysłem na prezent dla starszej osoby.

Prezent dla starszej osoby – podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższe inspiracje były dla Ciebie przydatne. Niemniej niezależnie od tego, co z nich wybierzesz, gwarantujemy, że senior się ucieszy – przecież najbardziej liczy się sam gest i chęć uradowania drugiej osoby.