dieta na wątrobę

Dieta wątrobowa dla seniora – co jeść na wątrobę?

Jaka dieta na chorą wątrobę dla osoby starszej? Co jeść, gdy wątroba niedomaga? I czym karmić podopiecznych z zaburzeniami pracy tego organu? W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat.

Dieta na chorą wątrobę – ogólne zalecenia

Lekka dieta na wątrobę powinna dostarczać organizmowi starszej osoby odpowiednią ilość składników odżywczych niezbędnych do regeneracji komórek wątroby oraz zminimalizowania ewentualnych niedoborów. Dieta na chorą wątrobę  nie różni się zbytnio od zasad zdrowego odżywiania. Jest jednak kilka zaleceń, które warto brać pod uwagę. Oto najważniejsze zasady diety korzystnej dla wątroby.

Regularne posiłki

Dieta na wątrobę  powinna składać się z pięciu posiłków w ciągu dnia, podawanych co 3-4 godziny. Chodzi bowiem o to, aby nie obciążać za nadto organizmu seniora. Lepiej jeśli zje mniej, niż za dużo. Ponadto pierwszy posiłek warto zaplanować na godzinę po przebudzeniu, zaś ostatni około 2-3 godziny przed snem.

dieta na wątrobę

Spokój

Seniorzy powinni jeść powoli, w spokojnej atmosferze i dokładnie przeżuwać każdy kęs pożywienia. Nie należy się spieszyć. W ten sposób łatwo zjeść za dużo i nabawić się bólu żołądka. Im dłuższe posiłki, tym lepiej.

Płyny

Dieta na chorą wątrobę to dieta lekkostrawna i bogata w płyny. Seniorzy powinni wypijać sporo, bo co najmniej dwa litry niesłodzonych płynów dziennie, ponieważ osoby w tym wieku są szczególnie podatne na odwodnienie. Warto zachęcać seniora do picia wody mineralnej i herbat ziołowych.

Potrawy

Zastanawiasz się co jeść na wątrobę? Unikaj żywności przetworzonej, z dużą ilością cukru, konserwantów i barwników. Dieta wątrobowa musi być lekkostrawna, aby ograniczyć nadmierne spożywanie tłuszczów zwierzęcych oraz cukrów prostych.

Potrawy powinny być przygotowywane w wodzie lub na parze. Można też piec potrawy w folii lub dusić bez dodatku tłuszczu. Koniecznie zrezygnuj ze smażenia na głębokim tłuszczu lub duszenia w mącznych sosach – z diety należy wyeliminować tłuszcze nienasycone.

Dieta na chorą wątrobę – co jeść?

Dieta na chorą wątrobę powinna obejmować:

  • Jedzenie owoców i warzyw – zwłaszcza zielonych. Związki znajdujące się w szpinaku i innych warzywach liściastych mogą pomóc w walce z chorobami wątroby.
  • Jedzenie chudego białka, które znajdziesz w roślinach strączkowych, soi, drób i ryby.
  • Picie sporej ilości niesłodzonych napojów – woda, herbaty i napary ziołowe.
  • Zmniejszenie ilości białka zwierzęcego – to pomoże to ograniczyć gromadzenie się toksycznych produktów odpadowych – i zwiększenie spożycia węglowodanów, proporcjonalne do ilości spożywanego białka.
  • Przyjmowanie witamin i leków przepisanych przez lekarza na niską morfologię krwi, problemy nerwowe lub problemy żywieniowe z powodu choroby wątroby.

dieta na chorą wątrobę

Dieta na chorą wątrobę – czego unikać?

 

Z diety korzystnej dla wątroby powinno się wykluczyć lub ograniczyć, następujące produkty:

  • Alkohol – alkohol jest główną przyczyną większości chorób wątroby.
  • Cukier – trzymaj się z dala od słodkich pokarmów, takich jak cukierki, ciastka, napoje gazowane i soki owocowe. Wysoki poziom cukru we krwi zwiększa ilość tłuszczu gromadzącego się w wątrobie.
  • Smażone potrawy – unikaj wszystkich produktów i potraw o wysokiej zawartości tłuszczu i kalorii.
  • Sól – spożywanie zbyt dużej ilości soli może zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób wątroby. Zaleca się ograniczenie spożycia sodu do mniej niż 2300 miligramów dziennie. Osoby, cierpiące na podwyższone ciśnienie krwi powinni ograniczyć spożycie soli do nie więcej niż 1,500 mg dziennie.
  • Białe pieczywo, ryż i makaron — biała mąka pszenna to produkt wysoko przetworzona, a potrawy wykonane z niej mogą podnieść poziom cukru we krwi bardziej niż pełne ziarna, ze względu na brak błonnika. Dlatego warto zamienić je na wersje pełnoziarniste – pieczywo pełnoziarniste, dziki lub brązowy ryż i makarony warzywne.
  • Czerwone mięso – wołowina i wędliny mają wysoką zawartość tłuszczów nasyconych i soli, dlatego powinno się je zupełnie wykluczyć ze zdrowej diety.

co jeść na wątrobę

Regeneracja wątroby – co jeść

Poza ogólnymi zaleceniami dotyczącymi diety wątrobowej warto także pomówić o konkretnych produktach, które wspierają procesy regeneracyjne i oczyszczenie tego organu.

Te produkty powinno się włączać do diety ukierunkowanej na poprawę stanu wątroby:

Owoce cytrusowe

Witamina C zawarta w cytrusach aktywuje enzymy odpowiedzialne za oczyszczanie wątroby i wspomaga ją w neutralizowaniu substancji rakotwórczych.

Kurkuma

Kurkuma ma wiele właściwości prozdrowotnych – ma właściwości przeciwzapalne, przyspiesza oczyszczanie organizmu oraz wspomaga regenerację  tkanek.

Warzywa liściaste

Szpinak, rukola, sałata, szczaw czy jarmuż – wszystkie te produkty wspomagają procesy trawienne, zawierają witaminy i minerały, a także pozytywnie wpływają na pracę wątroby.

Awokado

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez American Chemical Society[1], awokado zawiera silne substancje chemiczne, które działają jak tarcza dla wątroby.

Ostropest plamisty

Prozdrowotne właściwości wywaru z ostropestu plamistego znane są od setek lat. Jednak dopiero w ostatnich latach naukowcy dowiedli, jak korzystny wpływ na wątrobę ma ta roślina. Teraz wiemy, że dieta na chorą wątrobę nie może nie zawierać filiżanki takiego naparu raz na kilka dni.

Dieta na chorą wątrobę – podsumowanie

Mamy nadzieję, że skorzystasz z powyższych zaleceń podczas opieki nad seniorem lub bliskim, cierpiącym na zaburzenia pracy wątroby. Jeśli tak będzie, to znacznie poprawisz jego komfort życia i zahamujesz rozwój dolegliwości.

 

 

[1] Avocados Contain Potent Liver Protectants — ScienceDaily